Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - Østjyllands Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 550.050
Deltagelse: 88,5 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet131.33827,2%752
B. Radikale Venstre50.35010,4%321
C. Det Konservative Folkeparti18.0283,7%1-1
F. SF - Socialistisk Folkeparti43.3649,0%211
I. Liberal Alliance23.6824,9%11-
K. Kristendemokraterne3.0900,6%---
O. Dansk Folkeparti50.27410,4%321
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti131.67427,3%761
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne30.4716,3%11-
Uden for partierne2040,0%---
I alt gyldige stemmer482.475
Blanke stemmer3.002
Andre ugyldige stemmer1.332
I alt ugyldige stemmer4.334
I alt afgivne stemmer486.809


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
René Skau Björnsson3.2491.9205.169
Kirsten Brosbøl6.9314.35411.285
Torben Hansen4.9852.8687.853
Daniel Toft Jakobsen2.4242.0384.462
Leif Lahn Jensen6.9863.79910.785
Jens Joel5.3093.0888.397
Henrik Dam Kristensen7.7196.44014.159
Otto Ohrt1.4468982.344
Maja Panduro7.3334.27611.609
Iben Sønderup2.2141.6623.876
Nicolai Wammen32.11919.28051.399
Radikale Venstre
Kåre Albrechtsen8841.6422.526
Liv Holm Andersen2.4244.4156.839
Carsten Bech6901.3642.054
Mie Bergmann1.0021.9292.931
Tom Brøcher Jakobsen128277405
Jeppe Mikkelsen1.5003.1964.696
Mogens Nyholm6451.4262.071
Henriette Sandager6261.1771.803
Nils Sjøberg141410551
Hanne Staahlnacke4689591.427
Morten Østergaard8.77716.27025.047
Konservative Folkeparti
Nicolaj Bang392451843
Tom Behnke3.3263.8657.191
Karina Boldsen2.4322.7195.151
Per Bøje277308585
Ida Holst Kristensen445526971
Per Løkken5867971.383
Niels Christian Selchau-Mark6376731.310
Jens Thomsen92107199
Søren Vanting144251395
SF - Socialistisk Folkeparti
Jonas Dahl4.2194.0618.280
Eigil Andersen1.0033.2924.295
Thomas Medom1.6494.2085.857
Sanne Rubinke1.6313.1004.731
Ulla Holm1.4993.1184.617
Thea Hansen9532.7783.731
Michael P. Tersbøl4321.5301.962
Ann Søndergaard Pedersen5591.6222.181
Paw Amdisen1.1433.0764.219
Michael Islin Bendixen3461.3471.693
Martin Minka Jensen1501.6481.798
Liberal Alliance
Helene Dalgaard5661.6532.219
Bjarne Dalgaard - Jensen6161.8032.419
Ulrik Hermann55152207
Peter Hjortkjær120331451
Erik Hougaard173495668
Carsten Kruuse253695948
Nichlas Larsen82241323
Peter Wilhelm Malbæk275679954
Birgitte Nymann3721.0011.373
Ole Birk Olesen3.75810.36214.120
Kristendemokraterne
Kjeld Andersen57102159
Allan Axelsen157279436
Elise Bjørnholt85162247
Per Breindahl124207331
Ib Eriksen173855
Peter Høst122230352
Bjarne Nederby Jessen223457680
Sven-Erik Jørgensen108183291
Simon Overby Kristensen51125176
John Engedal Nissen57106163
Anja Smedstrup Pedersen5397150
Mischa Turner173350
Dansk Folkeparti
Kim Christiansen2.7987.20610.004
Per Dalgaard1.2973.4354.732
Jette Plesner Dali7402.1262.866
Mette Hjermind Dencker2.3446.2358.579
Claus Kvist Hansen5601.4682.028
Lene Kattrup4701.3371.807
Trine Olesen7571.7102.467
Nicolai Sennels5831.8422.425
Hans Kristian Skibby2.9475.8548.801
Lars Skov6952.0982.793
Anders Primdahl Vistisen9752.7973.772
Venstre
Kim Andersen5.5904.3069.896
Anne-Mette Winther Christiansen4.7573.0737.830
Lykke Friis30.91026.51857.428
Jonas Holm7705371.307
Michelle Holst8927781.670
Michael Aastrup Jensen10.2806.07216.352
Karen Jespersen4.8934.1879.080
Troels Lund Poulsen10.0388.08418.122
Bünyamin Simsek9298861.815
Finn Thranum1.1049192.023
Fatma Øktem3.1303.0216.151
Enhedslisten
Per Clausen2.5583.9676.525
Søren Egge Rasmussen1.1403.7104.850
Solveig Munk1.1952.8324.027
Louise Pløen Asmussen8981.8072.705
Henrik Qvist2962.1172.413
Anders Nielsen138855993
Maria Sloth6139851.598
Pernille Sørensen Nicolajsen6311.7652.396
Peder Meyhoff2528261.078
Rasmus Vestergaard Madsen3082.7233.031
Jon Rostgaard Bojesen193662855
Ibrahim Gøkhan1100110
Janus Kramer94094


Sidst opdateret: 20. januar 2015 kl. 9:42

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17