Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - Hele landet
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 4.079.910
Deltagelse: 87,74 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet879.61524,8%44386
B. Radikale Venstre336.6989,5%17125
C. Det Konservative Folkeparti175.0474,9%835
F. SF - Socialistisk Folkeparti326.1929,2%16115
I. Liberal Alliance176.5855,0%954
K. Kristendemokraterne28.0700,8%---
O. Dansk Folkeparti436.72612,3%22175
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti947.72526,7%47425
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne236.8606,7%1275
Uden for partierne1.8500,1%---
I alt gyldige stemmer3.545.368
Blanke stemmer22.815
Andre ugyldige stemmer11.492
I alt ugyldige stemmer34.307
I alt afgivne stemmer3.579.675


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011


Sidst opdateret: 20. januar 2015 kl. 9:42

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17