Danmarks Statistiks logo Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - 1. Århus Syd
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 55.076
Deltagelse: 90,52 %

Stemmer
PartiAntalPct.
Socialdemokratiet12.90826,1%
Radikale Venstre6.50113,1%
Konservative Folkeparti2.2534,6%
SF - Socialistisk Folkeparti4.7059,5%
Liberal Alliance2.5925,2%
Kristendemokraterne2240,5%
Dansk Folkeparti3.8357,8%
Venstre12.75225,8%
Enhedslisten3.6737,4%
Uden for partierne150,0%
I alt gyldige stemmer49.458
Blanke stemmer278
Andre ugyldige stemmer117
I alt ugyldige stemmer395
I alt afgivne stemmer49.853


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Nicolai Wammen6.0833.0629.145
René Skau Björnsson383193576
Kirsten Brosbøl458231689
Torben Hansen191029
Daniel Toft Jakobsen321648
Leif Lahn Jensen482472
Jens Joel1.1986031.801
Henrik Dam Kristensen15678234
Otto Ohrt8844132
Maja Panduro8241123
Iben Sønderup392059
Radikale Venstre
Henriette Sandager195350545
Kåre Albrechtsen136244380
Liv Holm Andersen191342533
Carsten Bech234164
Mie Bergmann4173114
Tom Brøcher Jakobsen81422
Jeppe Mikkelsen83149232
Mogens Nyholm71320
Nils Sjøberg112031
Hanne Staahlnacke5191142
Morten Østergaard1.5822.8364.418
Konservative Folkeparti
Tom Behnke4645411.005
Nicolaj Bang323769
Karina Boldsen370432802
Per Bøje111324
Ida Holst Kristensen293463
Per Løkken111324
Niels Christian Selchau-Mark7385158
Jens Thomsen455297
Søren Vanting5611
SF - Socialistisk Folkeparti
Sanne Rubinke3373.1003.437
Jonas Dahl6230623
Eigil Andersen1320132
Thomas Medom2820282
Ulla Holm1080108
Thea Hansen36036
Michael P. Tersbøl14014
Ann Søndergaard Pedersen33033
Paw Amdisen17017
Michael Islin Bendixen17017
Martin Minka Jensen606
Liberal Alliance
Ole Birk Olesen5631.4121.975
Helene Dalgaard41103144
Bjarne Dalgaard - Jensen184563
Ulrik Hermann71724
Peter Hjortkjær164056
Erik Hougaard133346
Carsten Kruuse3998137
Nichlas Larsen92231
Peter Wilhelm Malbæk133346
Birgitte Nymann205070
Kristendemokraterne
Elise Bjørnholt122941
Kjeld Andersen71724
Allan Axelsen143448
Per Breindahl61420
Ib Eriksen000
Peter Høst81927
Bjarne Nederby Jessen112637
Sven-Erik Jørgensen123
Simon Overby Kristensen000
John Engedal Nissen41014
Anja Smedstrup Pedersen3710
Mischa Turner000
Dansk Folkeparti
Lene Kattrup182548730
Kim Christiansen178536714
Per Dalgaard93280373
Jette Plesner Dali2575100
Mette Hjermind Dencker225678903
Claus Kvist Hansen144256
Trine Olesen2678104
Nicolai Sennels84253337
Hans Kristian Skibby206080
Lars Skov79238317
Anders Primdahl Vistisen3091121
Venstre
Lykke Friis5.0834.3939.476
Kim Andersen299258557
Anne-Mette Winther Christiansen6556121
Jonas Holm363167
Michelle Holst403575
Michael Aastrup Jensen203176379
Karen Jespersen370320690
Troels Lund Poulsen429371800
Bünyamin Simsek134116250
Finn Thranum7867145
Fatma Øktem10389192
Enhedslisten
Rasmus Vestergaard Madsen1322.7232.855
Per Clausen3740374
Søren Egge Rasmussen1430143
Solveig Munk1410141
Louise Pløen Asmussen39039
Henrik Qvist23023
Anders Nielsen000
Maria Sloth45045
Pernille Sørensen Nicolajsen31031
Peder Meyhoff12012
Jon Rostgaard Bojesen10010
Janus Kramer909
Ibrahim Gøkhan606


Sidst opdateret: 19-09-2011 17:59:27

 Danmarks Statistik - Sejrøgade 11 - 2100 København Ø - - Tlf. 39 17 39 17