Danmarks Statistiks logo Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - 4. Århus Øst
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 61.334
Deltagelse: 89,67 %

Stemmer
PartiAntalPct.
Socialdemokratiet11.85821,7%
Radikale Venstre9.11016,7%
Konservative Folkeparti2.4584,5%
SF - Socialistisk Folkeparti5.76010,6%
Liberal Alliance3.4106,3%
Kristendemokraterne3290,6%
Dansk Folkeparti3.2626,0%
Venstre13.01223,9%
Enhedslisten5.3079,7%
Uden for partierne210,0%
I alt gyldige stemmer54.527
Blanke stemmer325
Andre ugyldige stemmer145
I alt ugyldige stemmer470
I alt afgivne stemmer54.997


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Jens Joel1.9771.1573.134
René Skau Björnsson206120326
Kirsten Brosbøl245143388
Torben Hansen271643
Daniel Toft Jakobsen6538103
Leif Lahn Jensen593493
Henrik Dam Kristensen13378211
Otto Ohrt14887235
Maja Panduro10461165
Iben Sønderup7142113
Nicolai Wammen4.4462.6017.047
Radikale Venstre
Morten Østergaard2.2493.8416.090
Kåre Albrechtsen260444704
Liv Holm Andersen4748101.284
Carsten Bech3967106
Mie Bergmann4882130
Tom Brøcher Jakobsen122133
Jeppe Mikkelsen95162257
Mogens Nyholm193251
Henriette Sandager90154244
Nils Sjøberg61016
Hanne Staahlnacke72123195
Konservative Folkeparti
Karina Boldsen447533980
Nicolaj Bang5970129
Tom Behnke439524963
Per Bøje6713
Ida Holst Kristensen4958107
Per Løkken131629
Niels Christian Selchau-Mark98117215
Jens Thomsen459
Søren Vanting6713
SF - Socialistisk Folkeparti
Jonas Dahl8064.0614.867
Eigil Andersen1590159
Thomas Medom3120312
Sanne Rubinke2000200
Ulla Holm98098
Thea Hansen43043
Michael P. Tersbøl18018
Ann Søndergaard Pedersen24024
Paw Amdisen28028
Michael Islin Bendixen606
Martin Minka Jensen505
Liberal Alliance
Ole Birk Olesen6951.8702.565
Helene Dalgaard3697133
Bjarne Dalgaard - Jensen113041
Ulrik Hermann3811
Peter Hjortkjær256792
Erik Hougaard184866
Carsten Kruuse70188258
Nichlas Larsen61622
Peter Wilhelm Malbæk236285
Birgitte Nymann37100137
Kristendemokraterne
Allan Axelsen5473127
Kjeld Andersen172340
Elise Bjørnholt192645
Per Breindahl81119
Ib Eriksen112
Peter Høst141933
Bjarne Nederby Jessen6814
Sven-Erik Jørgensen235
Simon Overby Kristensen459
John Engedal Nissen6814
Anja Smedstrup Pedersen91221
Mischa Turner000
Dansk Folkeparti
Nicolai Sennels187718905
Kim Christiansen126484610
Per Dalgaard73280353
Jette Plesner Dali36138174
Mette Hjermind Dencker108415523
Claus Kvist Hansen114253
Lene Kattrup2389112
Trine Olesen30115145
Hans Kristian Skibby124658
Lars Skov32123155
Anders Primdahl Vistisen36138174
Venstre
Michelle Holst296328624
Kim Andersen177196373
Anne-Mette Winther Christiansen7785162
Lykke Friis4.0584.4928.550
Jonas Holm5258110
Michael Aastrup Jensen227251478
Karen Jespersen452500952
Troels Lund Poulsen4825331.015
Bünyamin Simsek151167318
Finn Thranum5460114
Fatma Øktem150166316
Enhedslisten
Per Clausen4803.9674.447
Søren Egge Rasmussen2910291
Solveig Munk2480248
Louise Pløen Asmussen74074
Henrik Qvist27027
Anders Nielsen505
Maria Sloth61061
Pernille Sørensen Nicolajsen38038
Peder Meyhoff24024
Rasmus Vestergaard Madsen43043
Jon Rostgaard Bojesen49049
Janus Kramer13013
Ibrahim Gøkhan808


Sidst opdateret: 19-09-2011 17:59:29

 Danmarks Statistik - Sejrøgade 11 - 2100 København Ø - - Tlf. 39 17 39 17