Danmarks Statistiks logo Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - 3. Århus Nord
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 58.284
Deltagelse: 88,48 %

Stemmer
PartiAntalPct.
Socialdemokratiet13.96027,3%
Radikale Venstre7.56814,8%
Konservative Folkeparti1.8313,6%
SF - Socialistisk Folkeparti6.05611,9%
Liberal Alliance2.6515,2%
Kristendemokraterne4510,9%
Dansk Folkeparti3.7857,4%
Venstre9.68919,0%
Enhedslisten5.0579,9%
Uden for partierne530,1%
I alt gyldige stemmer51.101
Blanke stemmer330
Andre ugyldige stemmer137
I alt ugyldige stemmer467
I alt afgivne stemmer51.568


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Otto Ohrt9435981.541
René Skau Björnsson447283730
Kirsten Brosbøl318202520
Torben Hansen291847
Daniel Toft Jakobsen12177198
Leif Lahn Jensen10969178
Jens Joel8605451.405
Henrik Dam Kristensen158100258
Maja Panduro14995244
Iben Sønderup573693
Nicolai Wammen5.3533.3938.746
Radikale Venstre
Kåre Albrechtsen197366563
Liv Holm Andersen5309851.515
Carsten Bech5297149
Mie Bergmann59110169
Tom Brøcher Jakobsen132437
Jeppe Mikkelsen89165254
Mogens Nyholm203757
Henriette Sandager95177272
Nils Sjøberg91726
Hanne Staahlnacke54100154
Morten Østergaard1.5292.8434.372
Konservative Folkeparti
Nicolaj Bang82108190
Tom Behnke330437767
Karina Boldsen239316555
Per Bøje81119
Ida Holst Kristensen222951
Per Løkken91221
Niels Christian Selchau-Mark84111195
Jens Thomsen81119
Søren Vanting6814
SF - Socialistisk Folkeparti
Thomas Medom5474.2084.755
Jonas Dahl7240724
Eigil Andersen2020202
Sanne Rubinke1570157
Ulla Holm67067
Thea Hansen47047
Michael P. Tersbøl20020
Ann Søndergaard Pedersen36036
Paw Amdisen27027
Michael Islin Bendixen16016
Martin Minka Jensen505
Liberal Alliance
Ole Birk Olesen5601.3961.956
Helene Dalgaard50125175
Bjarne Dalgaard - Jensen102535
Ulrik Hermann71724
Peter Hjortkjær133245
Erik Hougaard164056
Carsten Kruuse48120168
Nichlas Larsen61521
Peter Wilhelm Malbæk225577
Birgitte Nymann276794
Kristendemokraterne
Peter Høst5095145
Kjeld Andersen4812
Allan Axelsen336396
Elise Bjørnholt122335
Per Breindahl142741
Ib Eriksen369
Bjarne Nederby Jessen369
Sven-Erik Jørgensen61117
Simon Overby Kristensen4812
John Engedal Nissen193655
Anja Smedstrup Pedersen71320
Mischa Turner000
Dansk Folkeparti
Per Dalgaard2557551.010
Kim Christiansen143423566
Jette Plesner Dali61180241
Mette Hjermind Dencker156462618
Claus Kvist Hansen236891
Lene Kattrup44130174
Trine Olesen44130174
Nicolai Sennels76225301
Hans Kristian Skibby226587
Lars Skov78231309
Anders Primdahl Vistisen54160214
Venstre
Bünyamin Simsek239261500
Kim Andersen149163312
Anne-Mette Winther Christiansen7481155
Lykke Friis2.8973.1716.068
Jonas Holm7077147
Michelle Holst8492176
Michael Aastrup Jensen197216413
Karen Jespersen321351672
Troels Lund Poulsen383419802
Finn Thranum6571136
Fatma Øktem147161308
Enhedslisten
Søren Egge Rasmussen2953.7104.005
Per Clausen4680468
Solveig Munk2440244
Louise Pløen Asmussen81081
Henrik Qvist37037
Anders Nielsen10010
Maria Sloth69069
Pernille Sørensen Nicolajsen50050
Peder Meyhoff20020
Rasmus Vestergaard Madsen42042
Jon Rostgaard Bojesen31031
Janus Kramer26026
Ibrahim Gøkhan27027


Sidst opdateret: 19-09-2011 17:59:28

 Danmarks Statistik - Sejrøgade 11 - 2100 København Ø - - Tlf. 39 17 39 17