Danmarks Statistiks logo Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - 9. Skanderborg
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 60.242
Deltagelse: 90,35 %

Stemmer
PartiAntalPct.
Socialdemokratiet13.97525,8%
Radikale Venstre5.3019,8%
Konservative Folkeparti2.2004,1%
SF - Socialistisk Folkeparti4.8969,1%
Liberal Alliance2.5194,7%
Kristendemokraterne2090,4%
Dansk Folkeparti5.42110,0%
Venstre16.70330,9%
Enhedslisten2.8255,2%
Uden for partierne130,0%
I alt gyldige stemmer54.062
Blanke stemmer263
Andre ugyldige stemmer106
I alt ugyldige stemmer369
I alt afgivne stemmer54.431


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Kirsten Brosbøl4.7882.9977.785
René Skau Björnsson199125324
Torben Hansen342155
Daniel Toft Jakobsen171128
Leif Lahn Jensen533386
Jens Joel14691237
Henrik Dam Kristensen334209543
Otto Ohrt442872
Maja Panduro583694
Iben Sønderup362359
Nicolai Wammen2.8861.8064.692
Radikale Venstre
Mie Bergmann6591.2421.901
Kåre Albrechtsen58109167
Liv Holm Andersen79149228
Carsten Bech315889
Tom Brøcher Jakobsen101929
Jeppe Mikkelsen157296453
Mogens Nyholm61117
Henriette Sandager57107164
Nils Sjøberg91726
Hanne Staahlnacke254772
Morten Østergaard7471.4082.155
Konservative Folkeparti
Ida Holst Kristensen227258485
Nicolaj Bang333770
Tom Behnke403458861
Karina Boldsen293333626
Per Bøje7815
Per Løkken212445
Niels Christian Selchau-Mark354075
Jens Thomsen6713
Søren Vanting5510
SF - Socialistisk Folkeparti
Ulla Holm9313.1184.049
Jonas Dahl2840284
Eigil Andersen56056
Thomas Medom63063
Sanne Rubinke3360336
Thea Hansen25025
Michael P. Tersbøl15015
Ann Søndergaard Pedersen23023
Paw Amdisen27027
Michael Islin Bendixen14014
Martin Minka Jensen404
Liberal Alliance
Ole Birk Olesen4191.2221.641
Helene Dalgaard59172231
Bjarne Dalgaard - Jensen2985114
Ulrik Hermann61824
Peter Hjortkjær72027
Erik Hougaard44128172
Carsten Kruuse164763
Nichlas Larsen41216
Peter Wilhelm Malbæk133851
Birgitte Nymann46134180
Kristendemokraterne
Ib Eriksen51217
Kjeld Andersen257
Allan Axelsen81927
Elise Bjørnholt3710
Per Breindahl81927
Peter Høst122840
Bjarne Nederby Jessen112637
Sven-Erik Jørgensen41014
Simon Overby Kristensen257
John Engedal Nissen123
Anja Smedstrup Pedersen3710
Mischa Turner3710
Dansk Folkeparti
Mette Hjermind Dencker1.0042.4343.438
Kim Christiansen3037351.038
Per Dalgaard71172243
Jette Plesner Dali215172
Claus Kvist Hansen3175106
Lene Kattrup276592
Trine Olesen256186
Nicolai Sennels286896
Hans Kristian Skibby3380113
Lars Skov163955
Anders Primdahl Vistisen245882
Venstre
Kim Andersen3.4072.3555.762
Anne-Mette Winther Christiansen12888216
Lykke Friis4.2282.9227.150
Jonas Holm281947
Michelle Holst342357
Michael Aastrup Jensen224155379
Karen Jespersen409283692
Troels Lund Poulsen5954111.006
Bünyamin Simsek9465159
Finn Thranum500346846
Fatma Øktem230159389
Enhedslisten
Henrik Qvist1592.1172.276
Per Clausen1970197
Søren Egge Rasmussen82082
Solveig Munk1170117
Louise Pløen Asmussen53053
Anders Nielsen404
Maria Sloth29029
Pernille Sørensen Nicolajsen22022
Peder Meyhoff17017
Rasmus Vestergaard Madsen12012
Jon Rostgaard Bojesen16016
Janus Kramer909
Ibrahim Gøkhan404


Sidst opdateret: 19-09-2011 17:59:34

 Danmarks Statistik - Sejrøgade 11 - 2100 København Ø - - Tlf. 39 17 39 17