Folketingsvalg onsdag 5. juni 2019
Resultater - Hele landet
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 4.219.537
Deltagelse: 84,6 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet914.88225,9%48444
B. Radikale Venstre304.7148,6%16124
C. Det Konservative Folkeparti233.8656,6%1293
D. Nye Borgerlige83.2012,4%4-4
E. Klaus Riskær Pedersen29.6000,8%---
F. SF - Socialistisk Folkeparti272.3047,7%14122
I. Liberal Alliance82.2702,3%4-4
K. Kristendemokraterne60.9441,7%---
O. Dansk Folkeparti308.5138,7%16115
P. Stram Kurs63.1141,8%---
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti826.16123,4%43394
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne245.1006,9%1376
Å. Alternativet104.2783,0%514
Uden for partierne2.7740,1%---
I alt gyldige stemmer3.531.720
Blanke stemmer27.782
Andre ugyldige stemmer10.019
I alt ugyldige stemmer37.801
I alt afgivne stemmer3.569.521


Folketingsvalg onsdag  5. juni 2019


Sidst opdateret: 13. juni 2019 kl. 9:12

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17