Folketingsvalg onsdag 5. juni 2019
Resultater - Midtjylland-Nordjylland
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 1.412.665
Deltagelse: 84,85 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet331.72928,0%18162
B. Radikale Venstre84.9787,2%541
C. Det Konservative Folkeparti76.4646,4%431
D. Nye Borgerlige22.7031,9%1-1
E. Klaus Riskær Pedersen8.6680,7%---
F. SF - Socialistisk Folkeparti80.5216,8%44-
I. Liberal Alliance28.4042,4%2-2
K. Kristendemokraterne33.3642,8%---
O. Dansk Folkeparti100.8528,5%532
P. Stram Kurs18.8841,6%---
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti307.38925,9%16151
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne62.2735,2%312
Å. Alternativet29.6862,5%2-2
Uden for partierne5490,0%---
I alt gyldige stemmer1.186.464
Blanke stemmer9.288
Andre ugyldige stemmer2.900
I alt ugyldige stemmer12.188
I alt afgivne stemmer1.198.652


Folketingsvalg onsdag  5. juni 2019


Sidst opdateret: 13. juni 2019 kl. 9:12

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17