Folketingsvalg onsdag 5. juni 2019
Resultater - Hovedstaden
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 1.275.532
Deltagelse: 85,25 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet228.11821,2%1111-
B. Radikale Venstre141.03813,1%752
C. Det Konservative Folkeparti85.6478,0%431
D. Nye Borgerlige23.4282,2%1-1
E. Klaus Riskær Pedersen9.8370,9%---
F. SF - Socialistisk Folkeparti102.3619,5%541
I. Liberal Alliance29.4002,7%1-1
K. Kristendemokraterne10.4601,0%---
O. Dansk Folkeparti68.9606,4%321
P. Stram Kurs16.3881,5%---
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti195.30018,1%1091
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne116.60010,8%642
Å. Alternativet47.6104,4%211
Uden for partierne1.7740,2%---
I alt gyldige stemmer1.076.921
Blanke stemmer7.291
Andre ugyldige stemmer3.168
I alt ugyldige stemmer10.459
I alt afgivne stemmer1.087.380


Folketingsvalg onsdag  5. juni 2019


Sidst opdateret: 13. juni 2019 kl. 9:12

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17