Folketingsvalg onsdag 5. juni 2019
Resultater - Sjælland-Syddanmark
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 1.531.340
Deltagelse: 83,81 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet355.03528,0%19172
B. Radikale Venstre78.6986,2%431
C. Det Konservative Folkeparti71.7545,7%431
D. Nye Borgerlige37.0702,9%2-2
E. Klaus Riskær Pedersen11.0950,9%---
F. SF - Socialistisk Folkeparti89.4227,1%541
I. Liberal Alliance24.4661,9%1-1
K. Kristendemokraterne17.1201,3%---
O. Dansk Folkeparti138.70110,9%862
P. Stram Kurs27.8422,2%---
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti323.47225,5%17152
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne66.2275,2%422
Å. Alternativet26.9822,1%1-1
Uden for partierne4510,0%---
I alt gyldige stemmer1.268.335
Blanke stemmer11.203
Andre ugyldige stemmer3.951
I alt ugyldige stemmer15.154
I alt afgivne stemmer1.283.489


Folketingsvalg onsdag  5. juni 2019


Sidst opdateret: 13. juni 2019 kl. 9:12

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17