Europa-Parlamentsvalg søndag 26. maj 2019 Print Print
Valgte kandidater og stedfortrædere
* Den 14. kandidat
Kandidatens navnStemmer i altValgt nr.Stedfortræder nr.
A. Socialdemokratiet
Jeppe Kofod188.7571
Christel Schaldemose65.1792
Niels Fuglsang29.4443
Marianne Vind27.3961
Morten Klessen24.0052
Jakob Thiemann5.5654
Mette Poulsen10.4373
Lasse Holm Grønning2.4365
Anders Baun Sørensen1.7636
B. Radikale Venstre
Morten Helveg Petersen97.6671
Karen Melchior17.2922
Philip Tarning-Andersen2.2146
Sissel van Run-Kvist2.0967
Alexander Bjørn Jensen54013
David Munis Zepernick2.9424
Mathias von Jessen1.8978
Eva Borchorst Mejnertz1.40910
Amalie Søgaard Nielsen 4.9163
Camilla Kampmann2.8015
Frederik Aagaard1.5239
Kristian Kirk Mailand34916
Jannie Valentin Dexter Jakobsen29717
Poul Elmegård52714
Ole Lynggaard Jørgensen64712
Kim Pagels5.0352
Peter Miltersen Sørensen40115
Maria Mejse Mortensen1.07411
Nadeem Farooq7.9421
Anton Ebsen28518
C. Det Konservative Folkeparti
Pernille Weiss80.1401
Ali Aminali1.6896
Jens Kindberg2.3772
Kuzma Pavlov Jensen3.3291
Charlotte Libach1.7025
Lasse Bork Schmidt68611
Louisa Schønnemann Bøttkjær9529
Anders Guldhammer60912
Inge Carlé21315
Dino Selimovic70110
Jane Christensen41013
Jakob Sejergaard2.3323
Dina Myrup Raabjerg1.4017
Thomas von Jessen38214
Henrik Mielke Ravn1.9244
Torsten Nielsen1.2288
F. SF - Socialistisk Folkeparti
Margrete Auken199.5221
Karsten Hønge19.6872
Peter Westermann6.5813
Kira Marie Peter-Hansen15.7651
Kirstine Bille5.6784
Troels Stru Schmidt1.8725
Rikke Lauritsen6.8972
Thue Grum-Schwenssen46910
Jens Rane Holck36313
Annemette Schønberg Johnsen1.5257
Lucas Zukunft43711
Inger Staahl Jensen5309
Allan Norré Pedersen23814
Gül Özcan1.6136
Bo Vesterlund7758
Rune Frøding22815
Anita Lundgren Fischer41812
I. Liberal Alliance
Mette Bock35.244
Anders Burlund1.910
Bo Ritterbusch743
Mick Keller267
Henrik Boye438
Kenny Olsen588
Lene Foged296
Rigge Nørmark873
Karen Westergaard Nielsen212
Charlotte Bie199
N. Folkebevægelsen mod EU
Rina Ronja Kari45.824
Lave K. Broch1.411
Ole Nors Nielsen1.529
Karina Rohr Sørensen984
Susanna Dyre-Greensite757
Christian Juhl830
Jesper Bræmer313
Erik Bach491
Thorkil Sohn448
Åge Staun332
Jørgen Grøn325
Mette Langdal638
Niels Jørgen Bæk Paulsen162
Carsten Rasmussen201
Pernille Grumme1.174
Hedvig Vestergaard208
Jean Thierry141
Hasan Daher265
O. Dansk Folkeparti
1. Peter Kofod119.4081
2. Anders Vistisen16.9601
3. Pia Adelsteen5.2963
4. René Danielsson3.3994
5. Gitte Bundgaard2.1216
6. Finn Rudaizky2.3845
7. Tina-Mia Eriksen6.6802
8. Tobias Weische9179
9. Lone Langballe1.8957
10. Charlotte Hougaard Larsen1.7318
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti
Morten Løkkegaard207.5581
Linea Søgaard-Lidell *24.1534
Asger Christensen31.3473
Søren Gade201.6962
Bergur Løkke Rasmussen11.6151
Charlotte Munch2.8464
Casper Pedersen1.4028
Henrik Noes Piester2.1376
Erik Poulsen3.3633
Kim Valentin9.1122
Theresa Blegvad2.3345
Jens Møller Jensen2.1347
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne
1. Nikolaj Villumsen50.5671
2. Eva Flyvholm9.4021
3. Eva Enoksen1.3064
4. Jakob Nerup1.2106
5. Sabrina Louise Christiansen1.1717
6. Torsten Ringgaard31511
7. Freja Lynæs Larsen1.4123
8. Rasmus Vestergaard Madsen1.2925
9. Inger V. Johansen47410
10. Frederik W. Kronborg26112
11. Maja Albrechtsen2.9252
12. Tobias Clausen1.1338
13. Jeppe Studtmund25113
14. Henning Hyllested9479
Å. Alternativet
1. Rasmus Nordqvist27.943
2. Karin Rohr Genz2.876
3. Jan Kristoffersen2.417
4. Susan Kjeldgaard5.025
5. Sadi Tekelioglu2.645
6. Esben Ingerslev394
7. Pavia Jacobsen386
8. Børge Sejersen Sommer326
9. Jørn Grønkjær1.267


Sidst opdateret: 28. maj 2019 kl. 13:49

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17