Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015
Resultater - Sydjyllands Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 525.609
Deltagelse: 85,56 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet104.39123,5%55-
B. Radikale Venstre13.9623,1%1-1
C. Det Konservative Folkeparti9.6252,2%---
F. SF - Socialistisk Folkeparti13.5083,0%---
I. Liberal Alliance33.2777,5%211
K. Kristendemokraterne4.7921,1%---
O. Dansk Folkeparti126.05828,4%66-
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti104.48323,5%55-
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne22.6145,1%11-
Å. Alternativet11.5512,6%---
I alt gyldige stemmer444.261
Blanke stemmer3.858
Andre ugyldige stemmer1.567
I alt ugyldige stemmer5.425
I alt afgivne stemmer449.686


Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Niels Ole Beck1.1301.3082.438
Helle Due Buchvaldt2.7392.6015.340
Bjarne Corydon11.32610.95122.277
Benny Engelbrecht8.5165.85814.374
Ove Jensen138129267
Karen J. Klint6.0506.29012.340
Christian Rabjerg Madsen5.2014.7549.955
Frank Mosegaard354352706
John Nyborg2.7193.1885.907
Jesper Petersen6.8425.20012.042
Troels Ravn5.8913.6789.569
Jan Salskov237256493
Anne Sina4.5824.1018.683
Radikale Venstre
Jonna Buch Andersen326384710
Rune Christiansen180237417
Marlene Borst Hansen9271.0531.980
Ole Lynggaard Jørgensen275333608
Stephan Kleinschmidt2.8191.6854.504
Lotte Rod2.3162.5554.871
John Bach Thygesen174212386
Hans Vestager214272486
Konservative Folkeparti
Dan Arnløv396328724
Mike Legarth4.0312.9636.994
Tine Roos Nørgaard490345835
Tina Franson Spile307258565
Peder Tørnqvist298209507
SF - Socialistisk Folkeparti
Brian Bruhn187254441
Ida Damborg9051.3542.259
Karina Lorentzen Dehnhardt3.1693.7396.908
Hans Holmer165157322
Claus Larsen109172281
Susanne Mathiesen383461844
Henrik Møller91129220
Rune Bai Nielsen111171282
Ronny Roy Nielsen180248428
Lars Olesen162220382
Einar Olsen145204349
Dennis Ørsted Petersen207330537
Hans Winther111144255
Liberal Alliance
Mette Bock11.58811.95623.544
Henrik Dahl2.9023.0895.991
Sarah Maria Grønbæk353355708
Steen Holm Iversen451475926
Jakob Arendt Laursen173201374
Malene Ravn Neumann371358729
Dennis Paaske277323600
Frank Wichmann178227405
Kristendemokraterne
Knud Erik Hansen347364711
Jens Schmidt Holm170219389
Birgit Jakobsen4735591.032
Niels Møller Jessen297281578
Mogens Stig Nielsen234311545
Henri Nissen6968411.537
Dansk Folkeparti
Jack Abilslund-Gregersen8925651.457
Karina Adsbøl3.1011.8884.989
Jan Rytkjær Callesen2.9722.1255.097
Kristian Thulesen Dahl57.37133.35390.724
Frank Nørgaard Dam332207539
Susanne Eilersen2.4211.5193.940
Julie Gottschalk1.5551.0302.585
Kristina Jørgensen2.1851.3093.494
Marie Krarup2.4361.5904.026
Svend Erik Nielsen8665791.445
Kenneth Fredslund Petersen6983801.078
Peter Kofod Poulsen3.3362.2875.623
Jesper Strøm6524091.061
Venstre
Jens Ejner Christensen5.1503.3058.455
Peter Christensen5.1332.2487.381
Eva Kjer Hansen7.6474.69512.342
Lennarth Hansen10170171
Carl Holst12.1356.71618.851
Peter Jørgensen1.2017931.994
Jesper Juul Larsen1.6371.1222.759
Susanne Linnet2.2016722.873
Anni Matthiesen8.1973.07711.274
Ellen Trane Nørby12.0125.16717.179
Karl Plougstrup-Petersen473288761
Hans Christian Schmidt8.3483.09411.442
Hans Christian Thoning6.8062.1959.001
Enhedslisten
Henning Hyllested3.2212.7185.939
Helge Bo Jensen1661.0631.229
Jens Bundgaard Nielsen2211.1921.413
Charlotte Nørgaard9191.1332.052
Rasmus Slot2001.5411.741
Cathrine Sund Laursen5441.1411.685
Mathias D. Christiansen2671.3161.583
Benny Dall2321.0351.267
Ole Kaup1631.5341.697
Arne Lindberg Callesen169776945
Anders K. Brandt2281.5321.760
Ulf V. Olsen911.2121.303
Alternativet
Rune Nielsen Bjerremand3971.4221.819
Kim Hyttel8102.8383.648
Hans-Jørgen Jagd196693889
Jane Knudsen8803.1183.998
Bjarke Charlie Serritslev2639341.197


Sidst opdateret: 20. juni 2015 kl. 17:13

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17