Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015
Resultater - 2. Aabenraa
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 42.572
Deltagelse: 85,11 %

Stemmer
PartiAntalPct.
A. Socialdemokratiet7.85721,9%
B. Radikale Venstre1.1753,3%
C. Det Konservative Folkeparti6391,8%
F. SF - Socialistisk Folkeparti8232,3%
I. Liberal Alliance2.5037,0%
K. Kristendemokraterne3541,0%
O. Dansk Folkeparti11.39231,8%
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti8.77324,5%
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne1.6084,5%
Å. Alternativet7002,0%
I alt gyldige stemmer35.824
Blanke stemmer274
Andre ugyldige stemmer134
I alt ugyldige stemmer408
I alt afgivne stemmer36.232


Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Anne Sina2.6232.1314.754
Niels Ole Beck161329
Helle Due Buchvaldt6754121
Bjarne Corydon367298665
Benny Engelbrecht6565331.189
Ove Jensen6511
Karen J. Klint352964
Christian Rabjerg Madsen312556
Frank Mosegaard6511
John Nyborg11920
Jesper Petersen469381850
Troels Ravn423476
Jan Salskov6511
Radikale Venstre
Ole Lynggaard Jørgensen21829
Jonna Buch Andersen17623
Rune Christiansen9312
Marlene Borst Hansen16622
Stephan Kleinschmidt485184669
Lotte Rod294112406
John Bach Thygesen527
Hans Vestager527
Konservative Folkeparti
Mike Legarth286211497
Dan Arnløv6410
Tine Roos Nørgaard231740
Tina Franson Spile402969
Peder Tørnqvist131023
SF - Socialistisk Folkeparti
Hans Winther4363106
Brian Bruhn5712
Ida Damborg4566111
Karina Lorentzen Dehnhardt195287482
Hans Holmer235
Claus Larsen5712
Susanne Mathiesen131932
Henrik Møller358
Rune Bai Nielsen235
Ronny Roy Nielsen4610
Lars Olesen235
Einar Olsen123
Dennis Ørsted Petersen131932
Liberal Alliance
Mette Bock1.1089092.017
Henrik Dahl177145322
Sarah Maria Grønbæk231942
Steen Holm Iversen131124
Jakob Arendt Laursen8614
Malene Ravn Neumann252045
Dennis Paaske131124
Frank Wichmann8715
Kristendemokraterne
Knud Erik Hansen6873141
Jens Schmidt Holm336
Birgit Jakobsen212344
Niels Møller Jessen262854
Mogens Stig Nielsen5510
Henri Nissen485199
Dansk Folkeparti
Peter Kofod Poulsen1.7031.1612.864
Jack Abilslund-Gregersen382664
Karina Adsbøl12283205
Jan Rytkjær Callesen194132326
Kristian Thulesen Dahl4.3042.9337.237
Frank Nørgaard Dam231639
Susanne Eilersen372562
Julie Gottschalk6746113
Kristina Jørgensen493382
Marie Krarup13693229
Svend Erik Nielsen412869
Kenneth Fredslund Petersen372562
Jesper Strøm241640
Venstre
Peter Christensen2.4599143.373
Jens Ejner Christensen271037
Eva Kjer Hansen9273451.272
Lennarth Hansen415
Carl Holst1.0723991.471
Peter Jørgensen341347
Jesper Juul Larsen527
Susanne Linnet501969
Anni Matthiesen9033123
Ellen Trane Nørby9373481.285
Karl Plougstrup-Petersen314
Hans Christian Schmidt7742881.062
Hans Christian Thoning13518
Enhedslisten
Jens Bundgaard Nielsen1551.1921.347
Henning Hyllested1260126
Helge Bo Jensen505
Charlotte Nørgaard73073
Rasmus Slot707
Cathrine Sund Laursen29029
Mathias D. Christiansen404
Benny Dall404
Ole Kaup202
Arne Lindberg Callesen303
Anders K. Brandt404
Ulf V. Olsen404
Alternativet
Kim Hyttel61180241
Rune Nielsen Bjerremand226587
Hans-Jørgen Jagd92736
Jane Knudsen75222297
Bjarke Charlie Serritslev102939


Sidst opdateret: 20. juni 2015 kl. 17:13

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17