Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015 Print Print
Valgte kandidater og stedfortrædere
Fintællingsresultat
Kandidatens navnOpstillet i kreds nr.Nomineret i kreds nr.StemmerValgt nr.Sted-
fortræder nr.
I altHeraf personlige
Hovedstaden
A. Socialdemokratiet - Københavns Storkreds
Yildiz AkdoganAlle7. 7.0374.2843 K
Ditte BrøndumAlle6. 5573365
Sine HeltbergAlle11. 1.3638273
Özkan KocakAlle4. 1.5159132
Bo KømlerAlle10. 97598
Lars Aslan RasmussenAlle5. 2.3681.4471
Mette ReissmannAlle8. 4.8802.9624 K
Dennis Schnell-LauritzenAlle2. 8415084
Simon SimonsenAlle3. 4642877
Peter Hummelgaard ThomsenAlle12. 8.2945.0652 K
Helle Thorning-SchmidtAlle1. 68.80942.4121 K
Kristian WestfallAlle9. 5283246
A. Socialdemokratiet - Københavns Omegns Storkreds
Jeppe BruusAlle3. 5.1722.8061
Morten BødskovAlle4. 10.4965.9354 K
Kenneth F. ChristensenAlle5. 2.7881.4662
Mette FrederiksenAlle8. 42.67624.4861 K
Jesper Hostrup HansenAlle1. 2431334
Mogens LykketoftAlle7. 12.1066.7953 K
Simon Pihl SørensenAlle2. 1.9231.0343
Mattias TesfayeAlle6. 14.9578.5452 K
A. Socialdemokratiet - Nordsjællands Storkreds
Christine AntoriniAlle2. 3. 18.5238.1932 K
Nick HækkerupAlle5. 26.06411.5461 K
Miki Dam Larsen Alle6. 2.9741.2282
Malou LunderødAlle4. 8.1883.7381
Pernille SchnoorAlle1. 9.0733.8113 K
A. Socialdemokratiet - Bornholms Storkreds
Lars GoldschmidtAlle3742642
Claus Larsen-JensenAlle2.7101.9051
Lea WermelinAlleAlle5.5993.9511 K
Sjælland-Syddanmark
A. Socialdemokratiet - Sjællands Storkreds
Tom BlockAlle12. 5.4082.8223
Lennart Damsbo-AndersenAlle2. 9.8215.9026 K
Kaare DybvadAlle9. 7.7744.1217 K
Mette GjerskovAlle8. 7.4653.9351 T
Jeannie Thorving HansenAlle5. 1.5478254
Magnus HeunickeAlle4. 27.53817.8641 K
Ole HækkerupAlle11. 6.8673.5612
Astrid KragAlle7. 27.52014.8982 K
Rasmus Horn LanghoffAlle10. 10.6505.9175 K
Henrik Sass LarsenAlle6. 13.4747.2014 K
Pernille Rosenkrantz-TheilAlle3. 21.12112.0713 K
Kasper RougAlle1. 7.2794.2571
A. Socialdemokratiet - Fyns Storkreds
Trine BramsenAlle2. 16.6668.3373 K
Erik ChristensenAlle1. 8.0244.4474 K
Carsten HansenAlle3. 5.1812.5671
Jan JohansenAlle6. 18.89410.4402 K
Dan JørgensenAlle5. 29.33314.8741 K
Chresten Anker NielsenAlle8. 9604653
Julie SkovsbyAlle4. 7.5983.8111 T
Frede SkaaningAlle7. 3.4051.5162
A. Socialdemokratiet - Sydjyllands Storkreds
Niels Ole BeckAlle6. 2.4381.1305
Helle Due BuchvaldtAlle5. 5.3402.7394
Bjarne CorydonAlle4. 22.27711.3261 K
Benny EngelbrechtAlle1. 14.3748.5162 K
Ove JensenAlle11. 2671388
Karen J. KlintAlle9. 12.3406.0503 K
Christian Rabjerg MadsenAlle12. 9.9555.2015 K
Frank MosegaardAlle8. 7063546
John NyborgAlle10. 5.9072.7193
Jesper PetersenAlle13. 12.0426.8424 K
Troels RavnAlle7. 9.5695.8911
Jan SalskovAlle3. 4932377
Anne SinaAlle2. 8.6834.5822
Midtjylland-Nordjylland
A. Socialdemokratiet - Østjyllands Storkreds
Kirsten BrosbølAlle9. 18.97010.8432 K
Daniel Toft JakobsenAlle8. 8.3534.3441 T
Leif Lahn JensenAlle5. 11.7937.3936 K
Jens JoelAlle4. 13.0817.1915 K
Henrik Dam KristensenAlle10. 15.7908.1093 K
Malte LarsenAlle6. 5.8093.4491
Maja PanduroAlle7. 14.7388.6724 K
Kim QvistAlle2. 2.4531.3653
Thyge RisvigAlle11. 1961004
Christen SørensenAlle3. 3.2341.7792
Nicolai WammenAlle1. 37.90321.1521 K
A. Socialdemokratiet - Vestjyllands Storkreds
Kasper Skov AndersenAlle4. 7544134
Anders AndreasenAlle9. 11. 7544105
Helle DamAlle1. 5.2662.9482
Lars FibækAlle5. 2731506
Karin GaardstedAlle3. 11.3775.9314 K
Frank HeidemannAlle7. 3.2821.6973
Mogens JensenAlle8. 14.6677.9212 K
Thomas JensenAlle6. 13.4627.5903 K
Annette LindAlle10. 20.80412.7031 K
Anne PaulinAlle2. 9.4836.1001
A. Socialdemokratiet - Nordjyllands Storkreds
Peter DuetoftAlle2. 5.0483.1492
Ane Halsboe-JørgensenAlle3. 12.7558.2854 K
Orla HavAlle9. 21.21713.0462 K
Per HustedAlle6. 6.1653.9341
Simon KollerupAlle4. 13.83910.8743 K
Bjarne LaustsenAlle1. 26.02616.7041 K
Flemming Møller MortensenAlle5. 12.2417.8975 K
Rasmus PrehnAlle8. 9.8505.8751 T
Morten RyomAlle7. 3.8222.2463
Hovedstaden
B. Radikale Venstre - Københavns Storkreds
Samira Nawa AminiAlle6. 3.2081.7902
Ida AukenAlle9. 18.60010.4311 K
Søren BurcharthAlle7. 33819110
Sophie DannerisAlle2. 7574236
Pernille Boye KochAlle1. 1.5478674
Karsten LauritsenAlle11. 31517711
Lone LoklindtAlle10. 2.0041.1343
Mia NyegaardAlle3. 1.2456965
Manu SareenAlle5. 11.0016.1681
Christian ScharlingAlle12. 5102868
André Just VedgrenAlle4. 5763237
Niels WanningAlle8. 4772689
B. Radikale Venstre - Københavns Omegns Storkreds
Michael Blem ClausenAlle6. 7973473
Özkan EkizAlle4. 2.5801.1131
Helge Vagn JacobsenAlle2. 6492765
Susanne Wad LethAlle5. 6212486
Sofie Carsten NielsenAlle1. 10.1634.3031 T
Jacob Juul PedersenAlle7. 7053144
Andreas PourkamaliAlle3. 8183442
Cheri-Mae M. WilliamsonAlle8. 3771537
B. Radikale Venstre - Nordsjællands Storkreds
Anne Marie Geisler AndersenAlle3. 5. 2.1131.2691
Kristian HegaardAlle2. 1.5609682
Camilla KampmannAlle1. 5793524
Henrik KlitgaardAlle2021285
Martin LidegaardAlle6. 12.4777.6711 T
Helle Løvgreen MølvigAlle4. 5843283
B. Radikale Venstre - Bornholms Storkreds
Bente JohansenAlle4271781
Sjælland-Syddanmark
B. Radikale Venstre - Sjællands Storkreds
Troels BrandtAlle12. 5693106
Henriette BødewadtAlle1. 2. 5843025
Jan HeideboAlle3. 11. 8714803
Sean LittlewoodAlle5. 3521877
Rasmus Helveg PetersenAlle6. 9. 3.8122.1511
Zenia StampeAlle4. 8. 8.2374.5641 T
Jeppe TrolleAlle7. 6213484
Emrah TuncerAlle10. 1.8601.0952
B. Radikale Venstre - Fyns Storkreds
Abir Al-KalemjiAlle1. 6. 2.0857742
Bjørn BjerrehøjAlle2. 1.3414993
Camilla HersomAlle3. 5. 5.1271.9671
Mathias von JessenAlle4. 7882955
Gitte MadsenAlle7. 8. 1.1724354
B. Radikale Venstre - Sydjyllands Storkreds
Jonna Buch AndersenAlle6. 7103263
Rune ChristiansenAlle10. 11. 4171806
Marlene Borst HansenAlle12. 13. 1.9809272
Ole Lynggaard JørgensenAlle2. 8. 6082754
Stephan KleinschmidtAlle1. 3. 4.5042.8191
Lotte RodAlle4. 9. 4.8712.3161 T
John Bach ThygesenAlle5. 3861747
Hans VestagerAlle7. 4862145
Midtjylland-Nordjylland
B. Radikale Venstre - Østjyllands Storkreds
Liv Holm AndersenAlle2. 3.0481.6791
Carsten BechAlle5. 9665354
Casper Karup HedegaardAlle7. 3401788
Tom Brøcher JakobsenAlle6. 1266510
Sander JensenAlle3. 5052806
Jakob LavrsenAlle1. 7644205
Karen MelchiorAlle10. 1.6718852
Nils SjøbergAlle11. 170829
Helle Bækkelund SørensenAlle8. 4082227
Svend ThorhaugeAlle9. 1.3447603
Morten ØstergaardAlle4. 14.5348.0061 K
B. Radikale Venstre - Vestjyllands Storkreds
Erika AsmussAlle11. 4131764
Sanne BjørnAlle4. 5. 2.0918011
Jes Juul LauesenAlle6. 7. 6572483
Johannes LebechAlle1. 10. 1.9619602
Andreas SteenbergAlle2. 8. 4.0611.9711 T
B. Radikale Venstre - Nordjyllands Storkreds
Daniel Nyboe AndersenAlle7. 1.5447361
Kasper BagnkopAlle1. 1.0555353
Jesper HansenAlle3. 3921948
Thomas HøjAlle6. 5322536
Marianne JelvedAlle2. 4.3582.1711 T
Kjeld Lundager JørgensenAlle5. 6633205
Helle Sommer KjærgaardAlle4. 4402137
Louise Lundbeck KrogAlle8. 1.3496402
Giajenthiran VelmuruganAlle9. 1.0064794
Hovedstaden
C. Det Konservative Folkeparti - Københavns Storkreds
Lars BarfoedAlle7. 10. 11. 5.3432.6061
Helle BonnesenAlle1. 4. 9. 2.9681.4302
Anne Ginderskov HansenAlle3. 5. 6. 2.1451.0164
Josefine KofoedAlle12. 2.4741.2093
Søren-Michael PihlAlle2. 8. 5412575
C. Det Konservative Folkeparti - Københavns Omegns Storkreds
Casper Strunge AndersenAlle1. 2.0961.1372
Rasmus JarlovAlle2. 4. 6.3623.4191 T
Mads Holger NorgaardAlle5. 8. 1.8659773
Merete ScheelsbeckAlle6. 7. 3.1271.8331
Henrik SørensenAlle3. 3902004
C. Det Konservative Folkeparti - Nordsjællands Storkreds
Mette AbildgaardAlle4. 5. 6. 6.0713.2061 T
Thorkild GruelundAlle8344634
Erik LundAlle1.8109783
Mette ThiesenAlle2. 3. 3.0411.6572
Pernille VermundAlle1. 3.3672.0281
C. Det Konservative Folkeparti - Bornholms Storkreds
Ianto GerdesAlle58352
Peter Kaas-ClaessonAlle33203
Kirstine van SabbenAlleAlle3502141
Sjælland-Syddanmark
C. Det Konservative Folkeparti - Sjællands Storkreds
Anette BrixAlle3. 9515864
Marie Louise FriderichsenAlle1. 4. 1.9691.4052
Mikkel Lundemann JensenAlle5. 6884476
Brigitte Klintskov JerkelAlle7. 2.0131.2361
Rune KristensenAlle2. 12. 8795675
Brian MikkelsenAlle9. 10. 11. 7.0444.3981 T
Christian Wedell-NeergaardAlle6. 8. 1.5399343
C. Det Konservative Folkeparti - Fyns Storkreds
Jonathan BitzowAlle4953143
Nicoline DamkjærAlle2361554
Anders JohanssonAlle9356951
Mai MercadoAlleAlle8.2755.3661 T
Henrik NielsenAlle9086222
C. Det Konservative Folkeparti - Sydjyllands Storkreds
Dan ArnløvAlle7243963
Mike LegarthAlleAlle6.9944.0311
Tine Roos NørgaardAlle8354902
Tina Franson SpileAlle5653074
Peder TørnqvistAlle5072985
Midtjylland-Nordjylland
C. Det Konservative Folkeparti - Østjyllands Storkreds
Katarina AmmitzbøllAlle4. 2.0671.1491
Christian HartmannAlle6. 5592995
Naser KhaderAlle1. 9. 7.3744.0411 T
Karsten Ulstrup KristensenAlle7. 5252806
Bjarne LundgaardAlle8. 5662964
Per LøkkenAlle10. 8684802
Jens SallingAlle3. 6353533
Samina ShahAlle2. 4482487
Søren VantingAlle5. 11. 4482238
C. Det Konservative Folkeparti - Vestjyllands Storkreds
Pernille BlochAlle3913275
Jens-Henrik KirkAlle5004074
Søren PapeAlleAlle13.23111.5651 T
Jette PhilipsenAlle5774692
Tove VidebækAlle5744713
Orla ØsterbyAlle6555721
C. Det Konservative Folkeparti - Nordjyllands Storkreds
Henrik DalgaardAlle1.2187172
Torben OvergaardAlle7894095
Line Vanggaard PedersenAlle1.1977763
Daniel RugholmAlleAlle5.9964.0091
Morten ThiessenAlle9535194
Hovedstaden
F. SF - Socialistisk Folkeparti - Københavns Storkreds
Balder Mørk AndersenAlle6024004
Neil BloemAlle4242785
Özlem Sara CekicAlle3. 6. 9. 10. 9.9476.5421
Leif DonbækAlle1601049
Pia Olsen DyhrAlle4. 5. 7. 11. 14.4879.5751 K
Kathrine JensenAlle1791168
Kasper Nordborg KiærAlle6954563
Klaus MygindAlle2241476
Jonas NiemannAlle1831197
Halime OguzAlle1147311
Kirsten SlothAlle1308510
Sisse Marie WellingAlle1. 2. 8. 12. 1.1157272
F. SF - Socialistisk Folkeparti - Københavns Omegns Storkreds
Anders Wolf AndresenAlle5. 7493037
Serdal BenliAlle3. 3.7031.6611
Dorete DandanellAlle2. 1.1234764
Arly EskildsenAlle4. 7943096
Bilal InekciAlle6. 9914805
Morten Normann JørgensenAlle8. 1.7157072
Jan KjærAlle2421078
Lise MüllerAlle1. 1.5796243
Holger K. NielsenAlle7. 3.7231.5781 T
F. SF - Socialistisk Folkeparti - Nordsjællands Storkreds
Nikolaj BührmannAlle8733343
Bente Borg DonkinAlle1. 1.4275672
Lars IversenAlle4221704
Trine TorpAlle2. 4. 5. 5.9272.4941 T
Teis VolstrupAlle3. 6. 2.5339711
F. SF - Socialistisk Folkeparti - Bornholms Storkreds
Leif OlsenAlle1. 3361431
Poul Overlund-SørensenAlle2. 178763
Birgitte Kjøller PedersenAlle202862
Sjælland-Syddanmark
F. SF - Socialistisk Folkeparti - Sjællands Storkreds
Tina BoelAlle8. 3.0091.2931
Meta FuglsangAlle12. 2.8301.0792
Michael GraakjærAlle5. 42317110
Ulla Birk JohansenAlle3. 1.0374656
Annemette Schønberg JohnsenAlle2. 7503048
Hans KristiansenAlle7. 38813111
Trine MachAlle4. 2.3049423
Jacob MarkAlle6. 5.8202.9481 K
Ronja Rose RavnskovAlle11. 1.1304285
Bente Juul RøttigAlle9. 6842319
Dorte SkovgårdAlle10. 8672917
Flemming StenildAlle1. 1.3336074
F. SF - Socialistisk Folkeparti - Fyns Storkreds
Mikkel Dragmose-HansenAlle5. 8884684
Vagn HansenAlle8. 3962176
Rasmus Peter HenriksenAlle7. 4632315
Karsten HøngeAlle3. 5.0152.6471 T
Poul Erik KristiansenAlle4. 1951007
Marie Yvonne RasmussenAlle6. 9164923
Carl ValentinAlle2. 1.1806282
Annette VilhelmsenAlle1. 4.7372.5101
F. SF - Socialistisk Folkeparti - Sydjyllands Storkreds
Brian BruhnAlle8. 4411875
Ida DamborgAlle4. 2.2599052
Karina Lorentzen DehnhardtAlle12. 6.9083.1691
Hans HolmerAlle11. 3221659
Claus LarsenAlle6. 28110911
Susanne MathiesenAlle7. 8443833
Henrik MøllerAlle3. 2209113
Rune Bai NielsenAlle5. 28211110
Ronny Roy NielsenAlle9. 4281806
Lars OlesenAlle10. 3821627
Einar OlsenAlle13. 3491458
Dennis Ørsted PetersenAlle1. 5372074
Hans WintherAlle2. 25511112
Midtjylland-Nordjylland
F. SF - Socialistisk Folkeparti - Østjyllands Storkreds
Paw AmdisenAlle10. 1.8867963
Bjarne AndersenAlle8. 8724177
Eigil AndersenAlle2. 1.0614695
Kirsten Normann AndersenAlle9. 4.6482.1491
Kirstine BilleAlle5. 3.6992.2152
Mikkel BorchAlle6. 35614710
Jonas DahlAlle4. 5.3162.3201 T
Lasse EriksenAlle11. 4891859
Laila LauridsenAlle3. 1.2525374
Ann S. PedersenAlle7. 5402238
Sanne RubinkeAlle1. 9814376
F. SF - Socialistisk Folkeparti - Vestjyllands Storkreds
Andreas AlbertsenAlle11. 6343416
Kai O. AndersenAlle4. 19611510
Steen GadeAlle6. 3.9542.1111
Hanne JacobsenAlle1. 6473685
Signe MunkAlle3. 2.5971.5362
Susanne Buch NielsenAlle10. 1.5488883
Peter NowackAlle9. 3521838
August Vigen SmolarzAlle5. 3351759
Gagendran SrisurendranAlle2. 7834094
Michael ThomsenAlle8. 4812587
Anders UdengaardAlle7. 1938911
F. SF - Socialistisk Folkeparti - Nordjyllands Storkreds
Paul Rode AndersenAlle1. 8664053
Anders Tendal ChristiansenAlle3. 3141397
Thomas KlimekAlle5. 2.6161.2171
Thomas KrogAlle9. 2.4721.1262
Peder LarsenAlle6. 6372674
Thorkil OlesenAlle4. 4891676
Lisbeth Bech PoulsenAlle7. 3.9921.6521 T
Frank TronborgAlle2. 1981008
Jacob Klivager VestergaardAlle8. 5242155
Hovedstaden
I. Liberal Alliance - Københavns Storkreds
Simon Emil AmmitzbøllAlle1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 9. 12. 21.7946.9041 K
Karina BergmannAlle2.0676432
Rasmus BoserupAlle7102245
Patrick DonovanAlle7922514
Søren JuliussenAlle6412036
Kasper Heumann KristensenAlle1.5014713
Laura LindahlAlle8. 10. 11. 8.3102.6911 T
Danny K. MalkowskiAlle2.1206701
I. Liberal Alliance - Københavns Omegns Storkreds
Sahar AslaniAlle1.1193534
Frank DahlgaardAlle2.0726672
Michele FejøAlle8862836
Poul V. JensenAlle1. 1.4014703
Anne JeremiassenAlle1.0063355
Søren KreilgaardAlle1655210
Michael MelchertAlle7492287
Charlotte Næss-SchmidtAlle4.1781.3661
Tine NørrekærAlle5921909
Joachim B. OlsenAlle2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 13.1204.2591 K
Carsten ZachoAlle6942098
I. Liberal Alliance - Nordsjællands Storkreds
Karsten AndersenAlle2791985
May-Britt Buch-KattrupAlle9136391 T
Palle ChristiansenAlle2972114
Anne-Marie Tørnes HansenAlle2401656
Tommy HøjegaardAlle1621167
Elisabeth IldalAlle7135061
Jonathan NielsenAlle3912753
Anders SamuelsenAlle1. 3. 4. 5. 6. 29.20420.5651 K
Niels WestyAlle2. 5453792
I. Liberal Alliance - Bornholms Storkreds
Carl BeckAlle5361951
Per B. FrostholmAlleAlle5011822
Sjælland-Syddanmark
I. Liberal Alliance - Sjællands Storkreds
Henrik BoyeAlle3.8618252
Villum ChristensenAlle1. 2. 3. 5. 8. 9. 10. 11. 12. 9.1372.4511 K
Frederik DamgaardAlle1.5953266
Knud DamgaardAlle1.5072937
Kisser FranciskaAlle2.7246593
Andreas HastrupAlle4. 6. 7. 8.9662.1441
Vibeke HellmannAlle1.6183775
Rikke JakobsenAlle1.9834634
Thomas Peder LundenAlle6111468
Thomas VesthAlle5961559
I. Liberal Alliance - Fyns Storkreds
Karen Lasthein AndersenAlle5171765
Jes V.N. ChristiansenAlle7. 5982043
Jimmy Steen EriksenAlle8583301
Anders KirkebyAlle5922074
Thomas Wibroe LethAlle164597
Mads NørgaardAlle2991056
Merete RiisagerAlle1. 2. 3. 4. 5. 6. 8. 16.4815.9131 K
Tonny VestAlle6442282
Peter Kaare ØstergaardAlle118428
I. Liberal Alliance - Sydjyllands Storkreds
Mette BockAlle1. 2. 3. 4. 6. 7. 8. 10. 12. 13. 23.54411.5881 K
Henrik DahlAlle5. 9. 11. 5.9912.9021 T
Sarah Maria GrønbækAlle7083533
Steen Holm IversenAlle9264511
Jakob Arendt LaursenAlle3741736
Malene Ravn NeumannAlle7293712
Dennis PaaskeAlle6002774
Frank WichmannAlle4051785
Midtjylland-Nordjylland
I. Liberal Alliance - Østjyllands Storkreds
Carsten BachAlle6.4591.9311 T
Annette BolvigAlle2.2566613
Lars BroAlle9912866
Jesper BræmerAlle2.7618542
Birgitte NymannAlle2.0296005
Ole Birk OlesenAlle1. 2. 3. 4. 6. 7. 9. 10. 11. 20.5805.9411 K
Jakob RixenAlle2.9028281
Per ZeidlerAlle5. 8. 2.1237594
I. Liberal Alliance - Vestjyllands Storkreds
Lene FogedAlle3.3511.1211
Emilia Djomina HansenAlle1.1083803
Jakob Hildebrandt HansenAlle8963105
Johnny HeinmannAlle8. 9. 1.5725252
Kjeld Aagaard KjærulffAlle275947
Keld LorenzenAlle1.0933434
Leif MikkelsenAlle1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 10. 11. 10.4773.5911 K
Steffen TroldtoftAlle6051886
I. Liberal Alliance - Nordjyllands Storkreds
Christina EgelundAlle8. 9. 8.4683.0761 K
Thyra FrankAlle1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 7.4262.7681
Claus HermansenAlle9193405
Klaus HjulmandAlle1.0353974
Martin K. MadsenAlle1.4185103
Bo RitterbuschAlle1.8607362
Henrik ViholmAlle6812286
Hovedstaden
K. Kristendemokraterne - Københavns Storkreds
Henrik HowardsenAlle5. 442120
Sølve JønssonAlle2. 22159
Bess Serner-PedersenAlle11. 558151
Ingrid Feldbæk WredstrømAlle1. 3. 4. 6. 378103
K. Kristendemokraterne - Københavns Omegns Storkreds
Jihmmy Bach-FriisAlle4. 240102
Kim GrenovAlle3. 689299
Sara SejergaardAlle7. 436187
K. Kristendemokraterne - Nordsjællands Storkreds
Stig GrenovAlleAlle1.5361.029
Andreas Peters-LehmAlle9362
Gert SvendsenAlle5133
K. Kristendemokraterne - Bornholms Storkreds
Niels Chresten AndersenAlle1. 363217
Bjarne Hartung KirkegaardAlle2. 386235
Sjælland-Syddanmark
K. Kristendemokraterne - Sjællands Storkreds
Mette GuldagerAlle12. 438125
Jacob HellwingAlle3. 9830
Egon JakobsenAlle4. 7. 9. 463141
Per KristensenAlle8. 22659
Lisbeth Rask NielsenAlle1. 23486
Lasse RasmussenAlle5. 6. 10830
Martin SørensenAlle10. 11. 18157
Henning Østergaard-ChristensenAlle2. 24886
K. Kristendemokraterne - Fyns Storkreds
Rise EskildsenAlle6. 23964
Anders Friis KnudsenAlle2. 36796
Kim B. LaursenAlle3. 11530
Simon Lavdal-PedersenAlle9626
Jens Ole MadsenAlle4. 20762
Per NanstedAlle1. 5. 17143
Lilian Vigtoft-JessenAlle9827
K. Kristendemokraterne - Sydjyllands Storkreds
Knud Erik HansenAlle2. 711347
Jens Schmidt HolmAlle5. 6. 389170
Birgit JakobsenAlle8. 9. 1.032473
Niels Møller JessenAlle1. 3. 13. 578297
Mogens Stig NielsenAlle4. 7. 545234
Henri NissenAlle10. 11. 12. 1.537696
Midtjylland-Nordjylland
K. Kristendemokraterne - Østjyllands Storkreds
Allan AxelsenAlle292114
Mathias M. BrosbølAlle2. 524203
Sven-Erik JørgensenAlle6. 8. 22289
Simon Overby KristensenAlle10. 23085
Kristian S. LarsenAlle9. 325128
Isabella A. LaursenAlle1. 3. 4. 1.519595
Nils-Erik MulvadAlle5. 7. 334119
Fridtjof StidsenAlle11. 732328
Esper ThidemannAlle449176
K. Kristendemokraterne - Vestjyllands Storkreds
Kristian AndersenAlle11. 5.1363.860
Verner B. AndersenAlle6. 7950
Karlo BrondbjergAlle7. 231148
Brian ChristensenAlle10. 252163
Knud Gaarn-LarsenAlle3. 193112
Jens Ove KjeldsenAlle5. 8. 816522
René Vester KjærAlle2. 4. 16091
Troels MoesgaardAlle1. 12678
Jens Kristian M. NielsenAlle9. 385272
Kirsten Nørgaard NielsenAlle7851
Jacob RabjergAlle190118
K. Kristendemokraterne - Nordjyllands Storkreds
Lene Meng AndersenAlle2. 20290
Britta EckhardtAlle3. 272128
Nick HansenAlle7. 8. 9. 1.505673
Ruth Tidemand NielsenAlle1. 471215
Inger OttesenAlle4. 5. 6. 880370
Hovedstaden
O. Dansk Folkeparti - Københavns Storkreds
Preben Bille BraheAlle8. 7132727
Jette DaliAlle11. 1.5135983
Morten DreyerAlle10. 1.4195855
Søren Lund HansenAlle9. 44416810
Martin HenriksenAlle12. 7.6253.0942 K
Paw KarslundAlle2. 2.9861.3011
Else-Marie MadsenAlle3. 5021959
Githa NelanderAlle5. 6462488
Finn RudaizkyAlle4. 2.8441.1212
Peter SkaarupAlle7. 28.55511.4021 K
Karin StorgaardAlle1. 1.4725734
Jens VornøeAlle6. 8563376
O. Dansk Folkeparti - Københavns Omegns Storkreds
Kenneth Kristensen BerthAlle7. 2.5421.3483 K
Anna Hede ChristensenAlle1. 1.8949962
Mikkel DenckerAlle5. 2.8931.5362 K
Aia FogAlle6. 7894204
Pia KjærsgaardAlle8. 50.39726.5831 K
Helge LarsenAlle4. 7683915
Anette SkafteAlle2. 1.0225313
Kristian TørningAlle3. 2.1141.1101
O. Dansk Folkeparti - Nordsjællands Storkreds
Pia AdelsteenAlle5. 14.0573.1792 K
Marlene HarpsøeAlle3. 15.0943.5211 K
Gitte HemmingsenAlle4. 6.6991.6592
Lucas HultgrenAlle2. 2.2395163
Glen MadsenAlle1. 7.1661.7431
Jan Erik MessmannAlle6. 8.7251.8881 T
O. Dansk Folkeparti - Bornholms Storkreds
Jørgen Mundt AndersenAlle1. 5872462
Jess Christian PerssonAlle2. 4.5811.9111
Sjælland-Syddanmark
O. Dansk Folkeparti - Sjællands Storkreds
Liselott BlixtAlle6. 19.2485.9812 K
Henrik BrodersenAlle5. 7.6572.4506 K
Gert Poul ChristensenAlle7. 2.4457865
René ChristensenAlle2. 15.0378.1803 K
Søren EspersenAlle10. 42.87314.4821 K
Heino HahnAlle3. 3.2061.2014
Jeppe JakobsenAlle9. 6.8012.2551 T
Merete Dea LarsenAlle8. 10.8163.5115 K
Karin NødgaardAlle12. 12.5424.2984 K
Per NørhaveAlle11. 5.7671.9961
Thomas PalmskovAlle4. 4.3751.3782
Eric SteffensenAlle1. 3.4281.3723
O. Dansk Folkeparti - Fyns Storkreds
Alex AhrendtsenAlle3. 13.7024.9962 K
Pernille BendixenAlle2. 9.5243.4913 K
Jens Henrik W. Thulesen DahlAlle4. 26.5739.9231 K
Jesper KrarupAlle5. 2.9471.0202
Carsten KudskAlle6. 5.0981.8741
Åge PriisholmAlle8. 1.5565613
Betina Signe StickAlle1. 1.3655014
Dorthe UllemoseAlle7. 7.1482.6701 T
O. Dansk Folkeparti - Sydjyllands Storkreds
Jack Abilslund-GregersenAlle5. 1.4578923
Karina AdsbølAlle12. 4.9893.1014 K
Jan Rytkjær CallesenAlle1. 5.0972.9723 K
Kristian Thulesen DahlAlle8. 90.72457.3711 K
Frank Nørgaard DamAlle11. 5393327
Susanne EilersenAlle4. 3.9402.4216 K
Julie GottschalkAlle3. 2.5851.5552
Kristina JørgensenAlle7. 3.4942.1851
Marie KrarupAlle6. 4.0262.4365 K
Svend Erik NielsenAlle13. 1.4458664
Kenneth Fredslund PetersenAlle9. 1.0786985
Peter Kofod PoulsenAlle2. 5.6233.3362 K
Jesper StrømAlle10. 1.0616526
Midtjylland-Nordjylland
O. Dansk Folkeparti - Østjyllands Storkreds
Johnny F. AndresenAlle1. 3.6149224
Tilde BorkAlle11. 11.6863.1983 K
Hans BraadAlle3. 2.5206096
Hans Kristian Bundgaard-SkibbyAlle10. 15.3104.9922 K
Kim ChristiansenAlle5. 10.7122.8744 K
Per DalgaardAlle8. 5.7211.4971
Mette Hjermind DenckerAlle9. 23.1716.2181 K
Claus Kvist HansenAlle7. 6.2511.5641 T
Knud N. MathiesenAlle2. 5.6131.3422
Michael NedersøeAlle4. 4.1871.1363
Hans Henrik SørensenAlle6. 2.8366945
O. Dansk Folkeparti - Vestjyllands Storkreds
Martin Lange AndersenAlle9. 2.2088618
Preben AndersenAlle3. 6.5762.7351
Karina DueAlle5. 8.0962.8483 K
Dennis FlydtkjærAlle11. 20.7689.0971 K
Anders LadegaardAlle2. 2.6621.0966
Christian LangballeAlle4. 10.7793.8872 K
Jette LundAlle1. 5.6952.2312
Richardt G. B. MøllerAlle10. 2.8681.1245
Peter PedersenAlle6. 3.6721.2504
Jan Berg RasmussenAlle8. 3.7941.4553
Alex RosenbækAlle7. 2.5398277
O. Dansk Folkeparti - Nordjyllands Storkreds
Lise BechAlle4. 12.9514.1813 K
Bent BøgstedAlle1. 21.5346.8621 K
Tommy DegnAlle5. 7.2722.2312
Erik Høgh-SørensenAlle3. 4.1361.3703
Gert Ingolf JohansenAlle9. 3.1429135
Morten MarinusAlle7. 13.0214.1812 K
Ib PoulsenAlle2. 7.8812.9014 K
Laila SortlandAlle8. 3.6611.1004
Kristoffer Hjort StormAlle6. 7.5622.2631
Hovedstaden
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti - Københavns Storkreds
Colette BrixAlle8. 9873615
Martin GeertsenAlle12. 7.0042.5761
Michael JellesmarkAlle2. 5441977
Karina Rohrberg JessenAlle9. 2.7451.0032
Jan E. JørgensenAlle11. 8.5003.2542 K
Michael LangeAlle4. 1.0933954
Anahita MalakiansAlle6. 6392296
Søren PindAlle1. 20.9037.7061 K
Uffe PlougAlle3. 3001098
Sven Aage SchlosrichAlle7. 221809
Kåre Traberg SmidtAlle5. 1.6375983
Søren SørensenAlle10. 1485410
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti - Københavns Omegns Storkreds
Ömer CiftciAlle4. 1.5165945
Morten Munk EbbesenAlle1. 7383076
Karen EllemannAlle6. 17.2767.0201 K
Jakob Engel-SchmidtAlle2. 5.3722.2961
Mads FugledeAlle3. 4.7751.9682
Karl Erik Høholt JensenAlle5. 1.7076494
Morten LøkkegaardAlle8. 11.4094.6762 K
Tina NedergaardAlle7. 3.2991.2873
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti - Nordsjællands Storkreds
Hans AndersenAlle4. 9.3865.4473 K
Claus Hjort FrederiksenAlle6. 16.0678.2222 K
Søren HyldgaardAlle1. 2.7761.3963
Tinne Borch JacobsenAlle2. 3.3171.6752
Sophie LøhdeAlle5. 22.56011.8321 K
Klaus MarkussenAlle3. 5.0492.6631
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti - Bornholms Storkreds
Peter Juel JensenAlle4.7353.6761 K
Else Merete KnoopAlle1461132
Carsten ScheibyeAlle3762921
Sjælland-Syddanmark
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti - Sjællands Storkreds
Claus BakkeAlle1. 2.1361.6076
Morten DahlinAlle12. 4.6082.9861
Louise Schack ElholmAlle11. 4.7433.1851 T
Jens HaldAlle9. 2.3831.5695
Bertel HaarderAlle7. 7.9025.2224 K
Jacob JensenAlle10. 8.5095.8643 K
Marcus KnuthAlle3. 9.9867.3512 K
Flemming Damgaard LarsenAlle8. 3.2602.1334
Karsten NonboAlle4. 4.5483.0492
Vibeke NørlyAlle5. 1.8091.2427
Lars Løkke RasmussenAlle6. 49.26533.3931 K
Benedikte Ask SkotteAlle2. 3.6692.6453
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti - Fyns Storkreds
Marlene Ambo-RasmussenAlle2. 4.3482.2392
Erling BonnesenAlle7. 15.8579.0341 K
Mark GrossmannAlle1. 4.3512.1991
Jane HeitmannAlle4. 8.3074.6773 K
Claus HoudenAlle3. 2.1071.0525
Lars Chr. LilleholtAlle5. 15.7058.1612 K
Anne Katrine MelvigAlle6. 3.3751.8203
Ole PedersenAlle8. 2.6231.5344
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti - Sydjyllands Storkreds
Jens Ejner ChristensenAlle8. 8.4555.1502
Peter ChristensenAlle2. 7.3815.1333
Eva Kjer HansenAlle12. 12.3427.6473 K
Lennarth HansenAlle11. 1711018
Carl HolstAlle5. 18.85112.1351 K
Peter JørgensenAlle10. 1.9941.2016
Jesper Juul LarsenAlle4. 2.7591.6375
Susanne LinnetAlle3. 2.8732.2014
Anni MatthiesenAlle7. 11.2748.1975 K
Ellen Trane NørbyAlle1. 17.17912.0122 K
Karl Plougstrup-PetersenAlle9. 7614737
Hans Christian SchmidtAlle13. 11.4428.3484 K
Hans Christian ThoningAlle6. 9.0016.8061
Midtjylland-Nordjylland
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti - Østjyllands Storkreds
Kim AndersenAlle9. 8.7954.6562
Britt BagerAlle8. 13.8207.3062 K
Gert BjerregaardAlle4. 4.7672.2514
Anders Buhl-ChristensenAlle6. 4.1082.5225
Anne-Mette Winther ChristiansenAlle5. 6.3613.7963
Jakob Ellemann-JensenAlle1. 17.6258.6781 K
Michael Aastrup JensenAlle7. 10.9956.8493 K
Troels Lund PoulsenAlle11. 9.6345.0314 K
Ejnar SchultzAlle3. 1.4446937
Finn ThranumAlle2. 3.6471.8686
Fatma ØktemAlle10. 9.3324.3791
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti - Vestjyllands Storkreds
Marianne BredalAlle10. 2.4702.0133
Thomas DanielsenAlle1. 10.8508.9224 K
Nicolaj Dupont-MersingAlle8. 6445034
Bent JensenAlle6. 3242425
Kristian JensenAlle9. 17.72814.0282 K
Carsten KissmeyerAlle7. 5.8234.5672
Esben Lunde LarsenAlle11. 12.83110.8343 K
Kristian Pihl LorentzenAlle4. 10.1427.7685 K
Charlotte RosenbergAlle3. 1951526
Mads RørvigAlle5. 8.1505.9051
Inger StøjbergAlle2. 20.38016.3561 K
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti - Nordjyllands Storkreds
Kristian AndersenAlle7. 1.3921.0425
Per Bisgaard Alle5. 2.7452.1062
Mogens BragAlle1. 1.6201.2484
Anders BroholmAlle3. 7.3425.6931
Søren GadeAlle8. 37.80428.9161 K
Preben Bang HenriksenAlle9. 13.89610.5312 K
Karsten LauritzenAlle2. 10.5078.1143 K
Mariann Nørgaard Alle6. 2.6441.9273
Torsten Schack PedersenAlle4. 7.9746.7064 K
Hovedstaden
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne - Københavns Storkreds
1. Johanne Schmidt-Nielsen5. 44.40540.4251 K
2. Finn Sørensen2. 2.8629982 K
3. Pelle Dragsted10. 3.8272.5993 K
4. Rosa Lund9. 3.9561.4631
5. Jette Gottlieb3. 2.5517242
6. Sarah Glerup12. 1.6108663
7. Jørgen Arbo-Bæhr8. 1.5401314
8. Ninosca Victoria R. Velásquez6. 2.3973245
9. Mads Paulsen4. 2.0101986
10. Thyge Enevoldsen11. 1.3531107
11. Gunna Starck1. 2.1911848
12. Katrine Toft Mikkelsen7. 2.4381879
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne - Københavns Omegns Storkreds
1. Søren Søndergaard3. 5.6323.0381 K
2. Pia Boisen2. 2.7771.1391
3. Jeanne Toxværd1. 2.2335472
4. Jens Wenzel Andreasen8. 2.8563303
5. Peter Mikkelsen4. 3.1753204
6. Annika Holm Nielsen5. 2.6815515
7. Tobias Clausen6. 2.6353496
8. Mikael Hertoft7. 3.3752477
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne - Nordsjællands Storkreds
1. Maria Reumert Gjerding3. 5.1672.2871 K
2. Helle Osther Friedrichsen2. 2.0775611
3. Øjvind Vilsholm5. 2.7654122
4. Torben Kjær6. 2.2372923
5. Margit Kjeldgaard1. 2.9384664
6. Kent Weiss Holst4. 2.9872655
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne - Bornholms Storkreds
1. Morten Riis1. 1.2445701
2. Bo Haxthausen2. 9311432
Sjælland-Syddanmark
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne - Sjællands Storkreds
1. Christian Juhl8. 4.7571.6481 K
2. Eva Flyvholm9. 5.1352.6511 T
3. Jonathan Simmel11. 2.9438571
4. Bruno Jerup4. 2.8912682
5. Per Markmøller1. 1.7942173
6. Troels Juel10. 3.3274884
7. Martin Graff Jørgensen3. 2.1453285
8. Bente Lerche-Thomsen2. 2.7556506
9. Carsten Oddershede7. 1.8962067
10. Ivan Mott6. 2.8692928
11. Finn Klarskov Jensen5. 2.0502099
12. Anker Schjerning12. 2.81228910
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne - Fyns Storkreds
1. Pernille Skipper1. 13.89511.1201 K
2. Rune Lund5. 1.7585301 T
3. Jesper Kiel7. 2.8716041
4. Vibeke Syppli Enrum8. 1.6222612
5. Torsten Ringgaard3. 1.9521373
6. Reza Javid2. 1.9052454
7. Malene Rye Andersen4. 1.1342255
8. Per Jensen6. 1.4381916
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne - Sydjyllands Storkreds
1. Henning Hyllested3. 4. 5.9393.2211 K
2. Helge Bo Jensen11. 1.2291661
3. Jens Bundgaard Nielsen2. 1.4132212
4. Charlotte Nørgaard7. 2.0529193
5. Rasmus Slot9. 1.7412004
6. Cathrine Sund Laursen5. 1.6855445
7. Mathias D. Christiansen13. 1.5832676
8. Benny Dall12. 1.2672327
9. Ole Kaup10. 1.6971638
10. Arne Lindberg Callesen6. 9451699
11. Anders K. Brandt1. 1.76022810
12. Ulf V. Olsen8. 1.3039111
Midtjylland-Nordjylland
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne - Østjyllands Storkreds
1. Nikolaj Villumsen4. 6.4152.3381 K
2. Søren Egge Rasmussen3. 5.3201.1241 T
3. Rasmus Vestergaard Madsen7. 2.0775361
4. Maria Temponeras9. 3.2618902
5. Else Kayser1. 3.7546633
6. Helle Nielsen6. 1.9905124
7. Maja Albrechtsen10. 3.4428255
8. Anne Hegelund2. 4.3368096
9. Ulf Harbo5. 2.8538997
10. Bodil Kvistgaard Olsen8. 1.4052908
11. Henrik Qvist11. 1.1072129
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne - Vestjyllands Storkreds
1. Jakob Sølvhøj3. 6. 3.6747531 T
2. Malte Bang4. 5. 2.4934861
3. Lea Maria Kielsholm8. 1.6958492
4. Heidi Steenberg Rud10. 1.5034093
5. Torben A. Hansen7. 8391204
6. Jørn Vedel Eriksen9. 9231895
7. Johnny Zaar11. 9991436
8. Frede Kloch Sørensen1. 9851167
9. Esben Andersen2. 1.4202458
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne - Nordjyllands Storkreds
1. Stine Brix7. 8.4745.7621 K
2. Peder Hvelplund2. 1.9284231
3. Susanne Flydtkjær8. 2.3804622
4. Bo Fink4. 1.6663373
5. Britta Glargard5. 1.3311434
6. Emma Lyng Svensson3. 1.7902895
7. Miguel J. Valentine6. 1.1421936
8. Cæcilie Lyndgaard Andersen9. 2.3662747
9. Povl Erik Andersen1. 1.4821868
Hovedstaden
Å. Alternativet - Københavns Storkreds
Uzma AhmedAlle1.6968472
Nilas Bay-FogedAlle7083535
Rolf BjerreAlle1.9969911
Uffe ElbækAlleAlle37.47818.7961 K
Morten EllehaugeAlle3741868
Erik Valentin FischerAlle3431729
Rune Lundgaard JørgensenAlle5852926
Jan KristoffersenAlle34317110
Carolina Magdalene MaierAlle2.1431.0732 K
Jacob Fuglsang MikkelsenAlle3871947
Franciska RosenkildeAlle1.5347663
Rune WingårdAlle8884434
Å. Alternativet - Københavns Omegns Storkreds
Qasam N. AhmadAlle2.4957862
Ryan LundAlle1.1513284
Bo Steen MikkelsenAlle1.7765073
Ulla SandbækAlleAlle4.2781.2331 T
Anders StjernholmAlle3.8751.1531
Å. Alternativet - Nordsjællands Storkreds
Michael Macdonald ArnskovAlle1.3332882
Lasse DanielsenAlle1.0942383
Christian PollAlleAlle7.4521.6221 T
Bina SeffAlle3.0786671
Å. Alternativet - Bornholms Storkreds
Anne ThomasAlle1.2995911
Sjælland-Syddanmark
Å. Alternativet - Sjællands Storkreds
Carsten BeringAlle1.5253282
Jakob JespersenAlle1.0422165
Lea LieAlle5.7431.1941
Jannie NielsenAlle1.1832494
Rasmus NordqvistAlleAlle6.3621.3281 T
Søren RønhedeAlle9061986
Tanja SchjellerupAlle1.4413043
Å. Alternativet - Fyns Storkreds
Nikolaj AmstrupAlle3.9381.0351
Karl Magnus BidstrupAlle1.8214293
Henrik HalleAlle2.5065322
Roger MatthisenAlleAlle5.1091.0811 T
Dan WesterholtAlle7911694
Å. Alternativet - Sydjyllands Storkreds
Rune Nielsen BjerremandAlle1.8193973
Kim HyttelAlleAlle3.6488102
Hans-Jørgen JagdAlle8891965
Jane KnudsenAlle3.9988801
Bjarke Charlie SerritslevAlle1.1972634
Midtjylland-Nordjylland
Å. Alternativet - Østjyllands Storkreds
Lena Agger1. 3. 27713012
Josephine FockAlle1. 2. 7. 8. 10. 11. 11.4563.7751 K
Vibeke GenefkeAlle1.2063984
Julius Graakjær GrantzauAlle1.5475123
Niko GrünfeldAlle3. 4. 5. 6. 9. 8.6302.8761
Jesper Nørgaard KjærAlle6322119
Tina KjærAlle1.6665512
Lynge KorsgaardAlle6682227
Anders Stenumgaard LindAlle1.1193925
Lars PallesenAlle7252396
Thomas Risum RasmussenAlle43914411
Steen RågårdAlle6652228
Alexander WithAlle55718410
Å. Alternativet - Vestjyllands Storkreds
René GadeAlle4.0651.1121 T
Jørn Trabjerg PedersenAlle1.4573842
Sascha QvortrupAlleAlle3.1208331
Å. Alternativet - Nordjyllands Storkreds
Torsten GejlAlleAlle5.9451.4331 T
Kennith NielsenAlle5881423
Ulla Berndt SørensenAlle2.4105831
Jørgen VangstedAlle1.3923372
Hovedstaden
Uden for partierne - Københavns Storkreds
Kashif Ahmad5. 708708
Hovedstaden
Uden for partierne - Københavns Omegns Storkreds
Asif Ahmad5. 405405
Hovedstaden
Uden for partierne - Nordsjællands Storkreds
Aleks Jensen5. 6868
Sjælland-Syddanmark
Uden for partierne - Sjællands Storkreds
Aamer Ahmad2. 136136
Midtjylland-Nordjylland
Uden for partierne - Østjyllands Storkreds
Poul Gundersen4. 5252
Midtjylland-Nordjylland
Uden for partierne - Vestjyllands Storkreds
Erik Sputnik10. 116116
Midtjylland-Nordjylland
Uden for partierne - Nordjyllands Storkreds
Hans Schultz9. 9696
Hovedstaden
Uden for partierne - Københavns Storkreds
Jan Elkjær9. 1414
Hovedstaden
Uden for partierne - Københavns Omegns Storkreds
Christian Olesen6. 8080
Hovedstaden
Uden for partierne - Nordsjællands Storkreds
Gert Lassen 6. 3434
Sjælland-Syddanmark
Uden for partierne - Sjællands Storkreds
Michael Christiansen6. 5858
Midtjylland-Nordjylland
Uden for partierne - Østjyllands Storkreds
Yahya Hassan3. 944944
Hovedstaden
Uden for partierne - Københavns Storkreds
Tom Gillesberg5. 149149
Sjælland-Syddanmark
Uden for partierne - Sjællands Storkreds
Bent A. Jespersen11. 2525
Midtjylland-Nordjylland
Uden for partierne - Østjyllands Storkreds
Peter Ymer Nielsen1. 9999
Hovedstaden
Uden for partierne - Københavns Storkreds
John Erik Wagner2. 4. 8282


Sidst opdateret: 20. juni 2015 kl. 16:59

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17