Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015
Resultater - Hele landet
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 4.145.105
Deltagelse: 85,89 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet924.94026,3%47434
B. Radikale Venstre161.0094,6%826
C. Det Konservative Folkeparti118.0033,4%6-6
F. SF - Socialistisk Folkeparti147.5784,2%725
I. Liberal Alliance265.1297,5%1394
K. Kristendemokraterne29.0770,8%---
O. Dansk Folkeparti741.74621,1%37334
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti685.18819,5%34331
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne274.4637,8%14104
Å. Alternativet168.7884,8%936
Uden for partierne3.0660,1%---
I alt gyldige stemmer3.518.987
Blanke stemmer29.920
Andre ugyldige stemmer11.153
I alt ugyldige stemmer41.073
I alt afgivne stemmer3.560.060


Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015


Sidst opdateret: 20. juni 2015 kl. 17:13

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17