Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - Fyns Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 363.568
Deltagelse: 87,78 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet89.57728,4%541
B. Radikale Venstre26.6588,4%11-
C. Det Konservative Folkeparti16.0335,1%1-1
F. SF - Socialistisk Folkeparti32.99010,5%211
I. Liberal Alliance13.1644,2%1-1
K. Kristendemokraterne1.3300,4%---
O. Dansk Folkeparti38.97812,3%22-
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti76.84524,3%431
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne19.9146,3%11-
Uden for partierne1710,1%---
I alt gyldige stemmer315.660
Blanke stemmer2.344
Andre ugyldige stemmer1.145
I alt ugyldige stemmer3.489
I alt afgivne stemmer319.149


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Poul Andersen3.6643.4957.159
Trine Bramsen4.4973.9678.464
Carsten Hansen8.1717.29915.470
Jan Johansen4.2183.7647.982
Niels Christian Nielsen3.6223.3967.018
Pernille Rosenkrantz-Theil16.91915.41832.337
Julie Skovsby3.9603.5297.489
Hans Stavnsager1.7941.8643.658
Radikale Venstre
Emil Dyred1.4764.1255.601
Camilla Hersom3.95810.81114.769
Tage Krogh Nielsen6421.7452.387
Mathias Kryspin Sørensen1.0332.8683.901
Konservative Folkeparti
Mark Grossmann8176971.514
Flemming Hansen179183362
Mai Henriksen3.8673.3467.213
Vivi Kier2.3432.0464.389
Jørgen Lundsgaard8896901.579
Henrik Ørum Nissen9883181
Anders Orris5448102
Franz Rohde338355693
SF - Socialistisk Folkeparti
Anne Baastrup5.0117.55812.569
Emilie Dahler8381.2342.072
Mikkel Dragmose-Hansen5287711.299
Karsten Hønge1.9793.0705.049
Winni Jørgensen6699891.658
Sanne Schroll8311.3212.152
Annette Vilhelmsen2.4263.3565.782
Helle Waagner1.0291.3802.409
Liberal Alliance
Henrik Elkjær3607971.157
Bettina Eriksen6501.4172.067
Thomas Frederiksen145326471
Thomas Gulløv Longhi4109181.328
Merete Riisager2.5595.5828.141
Kristendemokraterne
Maria Lykke Bentsen101168269
Erik Damm4581126
Rise Eskildsen4367110
Jens Peter Lauge Giversen246387
Jess Henriksen122234
Suresh Jeyasingham144208352
Anders Friis Knudsen4068108
Jens Ole Madsen71101172
Henrik Engedal Nissen264672
Dansk Folkeparti
Alex Ahrendtsen2.4624.5216.983
Pernille Bendixen1.5092.7114.220
Jens Henrik Thulesen Dahl5.5949.36714.961
Poul Fischer8391.3482.187
Mads Fredeløkke5389271.465
René Lundegaard5651.0851.650
Anne Møllegaard Mortensen1.1632.0003.163
Tina Petersen1.5622.7874.349
Venstre
Erling Bonnesen7.8198.42016.239
Jakob Ellemann-Jensen7.7869.30917.095
Jane Heitmann4.1964.3398.535
Claus Houden8701.0721.942
Per Kristensen2.8932.7495.642
Lars Chr. Lilleholt10.77012.34123.111
Kenneth Muhs1.4021.7683.170
Bent Soelberg5235881.111
Enhedslisten
Pernille Skipper3.2432.5345.777
Anna Rytter8751.7452.620
Vibeke Syppli Enrum2751.4781.753
Theis Nielsen2229661.188
Bjarne Speth Hansen1491.3441.493
Paw Nielsen2031.2771.480
Jesper Kiel7202.4663.186
Lene Junker5111.9062.417
Michael Ellegaard69069
Lars Grønbæk Larsen1020102


Sidst opdateret: 20. januar 2015 kl. 9:42

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17