Danmarks Statistiks logo Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - 8. Faaborg
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 44.247
Deltagelse: 87,99 %

Stemmer
PartiAntalPct.
Socialdemokratiet10.22826,6%
Radikale Venstre3.0968,0%
Konservative Folkeparti1.8444,8%
SF - Socialistisk Folkeparti3.5869,3%
Liberal Alliance1.4053,6%
Kristendemokraterne1800,5%
Dansk Folkeparti5.00513,0%
Venstre11.07528,8%
Enhedslisten2.0705,4%
Uden for partierne180,0%
I alt gyldige stemmer38.507
Blanke stemmer298
Andre ugyldige stemmer127
I alt ugyldige stemmer425
I alt afgivne stemmer38.932


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Hans Stavnsager1.5961.6853.281
Poul Andersen143151294
Trine Bramsen203214417
Carsten Hansen7377781.515
Jan Johansen199210409
Niels Christian Nielsen118125243
Pernille Rosenkrantz-Theil1.7151.8113.526
Julie Skovsby264279543
Radikale Venstre
Mathias Kryspin Sørensen2797241.003
Emil Dyred94244338
Camilla Hersom4031.0461.449
Tage Krogh Nielsen85221306
Konservative Folkeparti
Mai Henriksen7095671.276
Mark Grossmann312556
Flemming Hansen9716
Vivi Kier203162365
Jørgen Lundsgaard6048108
Henrik Ørum Nissen325
Anders Orris549
Franz Rohde549
SF - Socialistisk Folkeparti
Winni Jørgensen297465762
Anne Baastrup6259791.604
Emilie Dahler3961100
Mikkel Dragmose-Hansen243862
Karsten Hønge163255418
Sanne Schroll365793
Annette Vilhelmsen193303496
Helle Waagner203151
Liberal Alliance
Merete Riisager3246791.003
Henrik Elkjær3369102
Bettina Eriksen57119176
Thomas Frederiksen153247
Thomas Gulløv Longhi255277
Kristendemokraterne
Suresh Jeyasingham4756103
Maria Lykke Bentsen182139
Erik Damm112
Rise Eskildsen459
Jens Peter Lauge Giversen112
Jess Henriksen112
Anders Friis Knudsen347
Jens Ole Madsen459
Henrik Engedal Nissen347
Dansk Folkeparti
Anne Møllegaard Mortensen7701.2822.052
Alex Ahrendtsen186310496
Pernille Bendixen103172275
Jens Henrik Thulesen Dahl5979941.591
Poul Fischer4067107
Mads Fredeløkke264369
René Lundegaard111829
Tina Petersen145241386
Venstre
Per Kristensen1.8601.5353.395
Erling Bonnesen2.0861.7223.808
Jakob Ellemann-Jensen5974931.090
Jane Heitmann9677981.765
Claus Houden413475
Lars Chr. Lilleholt472390862
Kenneth Muhs242044
Bent Soelberg201636
Enhedslisten
Vibeke Syppli Enrum1481.4781.626
Pernille Skipper3250325
Anna Rytter50050
Theis Nielsen14014
Bjarne Speth Hansen303
Paw Nielsen404
Jesper Kiel23023
Lene Junker25025
Michael Ellegaard606
Lars Grønbæk Larsen12012


Sidst opdateret: 19-09-2011 17:59:12

 Danmarks Statistik - Sejrøgade 11 - 2100 København Ø - - Tlf. 39 17 39 17