Danmarks Statistiks logo Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - 6. Nyborg
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 41.745
Deltagelse: 88,83 %

Stemmer
PartiAntalPct.
Socialdemokratiet11.38831,1%
Radikale Venstre2.4586,7%
Konservative Folkeparti1.5514,2%
SF - Socialistisk Folkeparti3.79910,4%
Liberal Alliance1.4263,9%
Kristendemokraterne1250,3%
Dansk Folkeparti4.96813,6%
Venstre9.02024,6%
Enhedslisten1.8715,1%
Uden for partierne530,1%
I alt gyldige stemmer36.659
Blanke stemmer264
Andre ugyldige stemmer159
I alt ugyldige stemmer423
I alt afgivne stemmer37.082


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Jan Johansen3.3022.9146.216
Poul Andersen153135288
Trine Bramsen213188401
Carsten Hansen520459979
Niels Christian Nielsen343064
Pernille Rosenkrantz-Theil1.6241.4333.057
Julie Skovsby173153326
Hans Stavnsager302757
Radikale Venstre
Tage Krogh Nielsen176486662
Emil Dyred115317432
Camilla Hersom3198801.199
Mathias Kryspin Sørensen44121165
Konservative Folkeparti
Franz Rohde153188341
Mark Grossmann5061111
Flemming Hansen91120
Mai Henriksen246302548
Vivi Kier204251455
Jørgen Lundsgaard243054
Henrik Ørum Nissen459
Anders Orris6713
SF - Socialistisk Folkeparti
Emilie Dahler377514891
Anne Baastrup4716431.114
Mikkel Dragmose-Hansen233154
Karsten Hønge144196340
Winni Jørgensen243357
Sanne Schroll334578
Annette Vilhelmsen5137001.213
Helle Waagner223052
Liberal Alliance
Merete Riisager279590869
Henrik Elkjær265581
Bettina Eriksen116245361
Thomas Frederiksen102131
Thomas Gulløv Longhi275784
Kristendemokraterne
Rise Eskildsen263864
Maria Lykke Bentsen6915
Erik Damm4610
Jens Peter Lauge Giversen112
Jess Henriksen000
Suresh Jeyasingham81220
Anders Friis Knudsen112
Jens Ole Madsen4610
Henrik Engedal Nissen112
Dansk Folkeparti
René Lundegaard261541802
Alex Ahrendtsen289599888
Pernille Bendixen168348516
Jens Henrik Thulesen Dahl5681.1771.745
Poul Fischer4695141
Mads Fredeløkke153146
Anne Møllegaard Mortensen109226335
Tina Petersen161334495
Venstre
Kenneth Muhs1.2451.5882.833
Erling Bonnesen7038971.600
Jakob Ellemann-Jensen8921.1382.030
Jane Heitmann192245437
Claus Houden303868
Per Kristensen189241430
Lars Chr. Lilleholt6928821.574
Bent Soelberg212748
Enhedslisten
Bjarne Speth Hansen961.3441.440
Pernille Skipper3080308
Anna Rytter46046
Vibeke Syppli Enrum19019
Theis Nielsen12012
Paw Nielsen606
Jesper Kiel808
Lene Junker32032
Lars Grønbæk Larsen47047
Michael Ellegaard606


Sidst opdateret: 19-09-2011 17:59:11

 Danmarks Statistik - Sejrøgade 11 - 2100 København Ø - - Tlf. 39 17 39 17