Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - Sjællands Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 612.164
Deltagelse: 87,75 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet133.57125,1%752
B. Radikale Venstre39.8407,5%211
C. Det Konservative Folkeparti24.8634,7%11-
F. SF - Socialistisk Folkeparti51.9529,8%22-
I. Liberal Alliance23.8574,5%11-
K. Kristendemokraterne2.0220,4%---
O. Dansk Folkeparti85.57116,1%431
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti139.88826,3%761
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne29.9595,6%211
Uden for partierne2780,1%---
I alt gyldige stemmer531.801
Blanke stemmer3.656
Andre ugyldige stemmer1.713
I alt ugyldige stemmer5.369
I alt afgivne stemmer537.170


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Lennart Damsbo-Andersen6.6625.37512.037
Kaare Dybvad4.7105.48610.196
Mette Gjerskov5.8557.73813.593
Vibeke Grave5.5334.3709.903
Jeannie Thorving Hansen1.5642.5884.152
Magnus Heunicke9.3647.87817.242
Ole Hækkerup6.4477.25713.704
Bodil Kornbek2.2913.6895.980
Rasmus Horn Langhoff5.4105.76211.172
Henrik Sass Larsen7.35210.21717.569
Martin Leider Olsen3.6063.1396.745
John Dyrby Paulsen5.2925.98611.278
Radikale Venstre
Jon Ahrensbøll228665893
Hans-Christian Andersen3661.0221.388
Steen Erik Baldus65180245
Mikkel Balle3498491.198
Jan Heidebo5291.4401.969
Linda Kristiansen1.2433.2894.532
Kim Pagels90237327
Rasmus Helveg Petersen3.6629.11812.780
Zenia Stampe3.7039.88613.589
Kristian Stokholm69200269
Jeppe Trolle6761.9742.650
Konservative Folkeparti
Anette Brix5854501.035
Ulla Margrethe Hansen270239509
Mikkel Lundemann Jensen401323724
Brigitte Klintskov Jerkel7387021.440
Rune Kristensen9916831.674
Brian Mikkelsen4.9104.1349.044
Kristian Egebæk Mortensen248193441
Samina Shah5334881.021
Helle Sjelle2.9362.2345.170
Linda Sommer369237606
Helena L. C. Vedholm182178360
Christian Wedell-Neergaard1.4861.3532.839
SF - Socialistisk Folkeparti
Niels Brixvold6237691.392
Meta Fuglsang2.8983.8886.786
Michael Graakjær321571892
Torben Hansen3.4641.8615.325
Jacob Hvidhjelm5027711.273
Anne Grete Kamilles1.1231.6522.775
Astrid Krag6.4698.65615.125
Christian Plank8381.2782.116
Kim Raben5358431.378
Ole Sohn4.7526.42911.181
Flemming Stenild1.3151.4402.755
Thomas Warburg406548954
Liberal Alliance
Claus Berner3978121.209
Villum Christensen3.0488.88111.929
Andreas Hastrup7341.4192.153
Vibeke Hellmann250262512
Rikke Jakobsen5251.5922.117
Torben Kjær283396679
Rolf Larsen1978331.030
Kisser Franciska Lehnert6151.6682.283
Thomas Michelsen4798571.336
Claus D. Nielsen72107179
Anders Thorup196103299
Thomas Vesth9041131
Kristendemokraterne
Lis K. Dam79137216
Mette Guldager145249394
Egon Jakobsen82169251
Bjarne Hartung Kirkegaard184332516
Per Kristensen3766103
Christian Frovin Lorentzen4970119
Lisbeth Rask Nielsen82107189
Arne Olivius415899
Henning Østergaard-Christensen5976135
Dansk Folkeparti
Liselott Blixt1.3067202.026
Dennis Bloch292164456
Colette Brix8614641.325
Henrik Brodersen1.2315911.822
René Christensen2.5801.0413.621
Yvette Espersen1.0895211.610
Jeppe Jakobsen646285931
Pia Kjærsgaard46.13122.48168.612
Merete Dea Larsen1.2347201.954
Thorsten Larsen-Seul186109295
Karin Nødgaard1.6437352.378
Thomas Palmskov354187541
Venstre
Claus Bakke2.3551.8044.159
Troels Christensen4.3985.2089.606
Jan Wammen Dam1.9502.9624.912
Louise Schack Elholm5.3796.65412.033
Birthe Rønn Hornbech4.3726.33610.708
Henrik Høegh8.6815.39814.079
Bertel Haarder11.30316.18327.486
Jacob Jensen9.84210.44720.289
Flemming Damgaard Larsen4.1745.7209.894
Peter Madsen2.2283.2815.509
Flemming Møller2.9422.2875.229
Karsten Nonbo7.5878.39715.984
Enhedslisten
Christian Juhl1.5662.5654.131
Nikolaj Villumsen7302.1192.849
Bruno Jerup3282.2582.586
Bente Borreskov1.1461.6692.815
Niels Rasmussen3571.1021.459
Vibeke Greve Kristensen1.0961.3082.404
Thomas Clausen4511.6992.150
Kurt Munck3011.5521.853
Birger Abrahamsen2242.1112.335
Tage Vestergaard2231.6561.879
Ivan Mott3642.3052.669
Jørgen Randløv Madsen3572.4722.829
Johan Isbrandt Haulik1240124
Bent A. Jespersen38038
Peter Lotinga1160116


Sidst opdateret: 20. januar 2015 kl. 9:42

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17