Danmarks Statistiks logo Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - 9. Holbæk
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 51.088
Deltagelse: 87,37 %

Stemmer
PartiAntalPct.
Socialdemokratiet11.44925,9%
Radikale Venstre3.7128,4%
Konservative Folkeparti2.1464,9%
SF - Socialistisk Folkeparti4.0719,2%
Liberal Alliance1.8904,3%
Kristendemokraterne1910,4%
Dansk Folkeparti6.39614,5%
Venstre11.65726,3%
Enhedslisten2.7136,1%
Uden for partierne190,0%
I alt gyldige stemmer44.244
Blanke stemmer299
Andre ugyldige stemmer94
I alt ugyldige stemmer393
I alt afgivne stemmer44.637


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Kaare Dybvad3.9574.6438.600
Lennart Damsbo-Andersen384583
Mette Gjerskov235276511
Vibeke Grave5463117
Jeannie Thorving Hansen435093
Magnus Heunicke7082152
Ole Hækkerup253297550
Bodil Kornbek455398
Rasmus Horn Langhoff108127235
Henrik Sass Larsen387454841
Martin Leider Olsen8917
John Dyrby Paulsen7082152
Radikale Venstre
Rasmus Helveg Petersen9501.8222.772
Jon Ahrensbøll101929
Hans-Christian Andersen132538
Steen Erik Baldus51015
Mikkel Balle152944
Jan Heidebo71421
Linda Kristiansen57109166
Kim Pagels91726
Zenia Stampe181347528
Kristian Stokholm369
Jeppe Trolle224264
Konservative Folkeparti
Brian Mikkelsen9716661.637
Anette Brix453176
Ulla Margrethe Hansen251742
Mikkel Lundemann Jensen6410
Brigitte Klintskov Jerkel241640
Rune Kristensen8614
Kristian Egebæk Mortensen213
Samina Shah251742
Helle Sjelle9968167
Linda Sommer151025
Helena L. C. Vedholm437
Christian Wedell-Neergaard493483
SF - Socialistisk Folkeparti
Jacob Hvidhjelm345573918
Niels Brixvold132235
Meta Fuglsang201334535
Michael Graakjær81321
Torben Hansen142337
Anne Grete Kamilles284775
Astrid Krag4828001.282
Christian Plank264369
Kim Raben4711
Ole Sohn3936531.046
Flemming Stenild81321
Thomas Warburg81321
Liberal Alliance
Villum Christensen215699914
Claus Berner12012
Andreas Hastrup132430562
Vibeke Hellmann15015
Rikke Jakobsen14014
Torben Kjær505
Rolf Larsen303
Kisser Franciska Lehnert47153200
Thomas Michelsen909
Claus D. Nielsen33107140
Anders Thorup12012
Thomas Vesth404
Kristendemokraterne
Bjarne Hartung Kirkegaard4570115
Lis K. Dam358
Mette Guldager121931
Egon Jakobsen112
Per Kristensen112
Christian Frovin Lorentzen5813
Lisbeth Rask Nielsen4610
Arne Olivius358
Henning Østergaard-Christensen112
Dansk Folkeparti
Dennis Bloch13684220
Liselott Blixt553489
Colette Brix271744
Henrik Brodersen261642
René Christensen11718
Yvette Espersen14923
Jeppe Jakobsen7546121
Pia Kjærsgaard3.5082.1745.682
Merete Dea Larsen271744
Thorsten Larsen-Seul7411
Karin Nødgaard543387
Thomas Palmskov9615
Venstre
Jan Wammen Dam8561.2022.058
Claus Bakke4360103
Troels Christensen5374127
Louise Schack Elholm231324555
Birthe Rønn Hornbech225316541
Henrik Høegh86121207
Bertel Haarder6068511.457
Jacob Jensen2.5193.5376.056
Flemming Damgaard Larsen103145248
Peter Madsen111526
Flemming Møller91322
Karsten Nonbo107150257
Enhedslisten
Nikolaj Villumsen3482.1192.467
Christian Juhl67067
Bruno Jerup13013
Bente Borreskov57057
Niels Rasmussen707
Vibeke Greve Kristensen63063
Thomas Clausen404
Kurt Munck707
Birger Abrahamsen606
Tage Vestergaard101
Ivan Mott505
Jørgen Randløv Madsen16016
Johan Isbrandt Haulik11011
Bent A. Jespersen202
Peter Lotinga606


Sidst opdateret: 19-09-2011 17:59:02

 Danmarks Statistik - Sejrøgade 11 - 2100 København Ø - - Tlf. 39 17 39 17