Danmarks Statistiks logo Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - 10. Kalundborg
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 62.955
Deltagelse: 86,28 %

Stemmer
PartiAntalPct.
Socialdemokratiet13.44325,0%
Radikale Venstre3.4546,4%
Konservative Folkeparti1.7863,3%
SF - Socialistisk Folkeparti5.2079,7%
Liberal Alliance1.7843,3%
Kristendemokraterne2050,4%
Dansk Folkeparti10.45619,4%
Venstre14.25726,5%
Enhedslisten3.1815,9%
Uden for partierne250,0%
I alt gyldige stemmer53.798
Blanke stemmer382
Andre ugyldige stemmer139
I alt ugyldige stemmer521
I alt afgivne stemmer54.319


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Rasmus Horn Langhoff4.8975.18310.080
Lennart Damsbo-Andersen343670
Kaare Dybvad292309601
Mette Gjerskov209221430
Vibeke Grave6973142
Jeannie Thorving Hansen6063123
Magnus Heunicke167177344
Ole Hækkerup316334650
Bodil Kornbek444791
Henrik Sass Larsen330349679
Martin Leider Olsen131427
John Dyrby Paulsen100106206
Radikale Venstre
Mikkel Balle221490711
Jon Ahrensbøll194261
Hans-Christian Andersen204464
Steen Erik Baldus61319
Jan Heidebo112536
Linda Kristiansen105233338
Kim Pagels51116
Rasmus Helveg Petersen4369681.404
Zenia Stampe220488708
Kristian Stokholm3710
Jeppe Trolle276087
Konservative Folkeparti
Ulla Margrethe Hansen168156324
Anette Brix111021
Mikkel Lundemann Jensen8715
Brigitte Klintskov Jerkel7714
Rune Kristensen171633
Brian Mikkelsen516478994
Kristian Egebæk Mortensen8715
Samina Shah111021
Helle Sjelle131121252
Linda Sommer448
Helena L. C. Vedholm5510
Christian Wedell-Neergaard413879
SF - Socialistisk Folkeparti
Meta Fuglsang1.0011.2922.293
Niels Brixvold192443
Michael Graakjær192443
Torben Hansen202646
Jacob Hvidhjelm283664
Anne Grete Kamilles4659105
Astrid Krag5427001.242
Christian Plank91221
Kim Raben131730
Ole Sohn5507101.260
Flemming Stenild6814
Thomas Warburg202646
Liberal Alliance
Villum Christensen290708998
Claus Berner20020
Andreas Hastrup117286403
Vibeke Hellmann606
Rikke Jakobsen88215303
Torben Kjær505
Rolf Larsen505
Kisser Franciska Lehnert13013
Thomas Michelsen505
Claus D. Nielsen808
Anders Thorup16016
Thomas Vesth202
Kristendemokraterne
Bjarne Hartung Kirkegaard233154
Lis K. Dam6814
Mette Guldager162238
Egon Jakobsen347
Per Kristensen347
Christian Frovin Lorentzen5712
Lisbeth Rask Nielsen112
Arne Olivius283866
Henning Østergaard-Christensen235
Dansk Folkeparti
Pia Kjærsgaard7.7832.1339.916
Liselott Blixt351045
Dennis Bloch14418
Colette Brix15419
Henrik Brodersen22628
René Christensen9211
Yvette Espersen23629
Jeppe Jakobsen20456260
Merete Dea Larsen32941
Thorsten Larsen-Seul314
Karin Nødgaard601676
Thomas Palmskov729
Venstre
Jacob Jensen6.0105.28711.297
Claus Bakke383371
Troels Christensen158139297
Jan Wammen Dam8575160
Louise Schack Elholm221194415
Birthe Rønn Hornbech181159340
Henrik Høegh144127271
Bertel Haarder5364721.008
Flemming Damgaard Larsen5851109
Peter Madsen131124
Flemming Møller151328
Karsten Nonbo126111237
Enhedslisten
Jørgen Randløv Madsen2792.4722.751
Christian Juhl1040104
Nikolaj Villumsen73073
Bruno Jerup14014
Bente Borreskov79079
Niels Rasmussen909
Vibeke Greve Kristensen1120112
Thomas Clausen14014
Kurt Munck303
Birger Abrahamsen606
Tage Vestergaard505
Ivan Mott11011
Johan Isbrandt Haulik10010
Peter Lotinga11011
Bent A. Jespersen404


Sidst opdateret: 19-09-2011 17:59:04

 Danmarks Statistik - Sejrøgade 11 - 2100 København Ø - - Tlf. 39 17 39 17