Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - Københavns Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 498.350
Deltagelse: 86,42 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet80.70518,9%33-
B. Radikale Venstre71.26416,7%33-
C. Det Konservative Folkeparti23.2625,5%1-1
F. SF - Socialistisk Folkeparti52.87012,4%321
I. Liberal Alliance24.8825,8%11-
K. Kristendemokraterne1.1850,3%---
O. Dansk Folkeparti35.8878,4%211
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti64.91415,2%321
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne70.83116,6%33-
Uden for partierne4050,1%---
I alt gyldige stemmer426.205
Blanke stemmer2.588
Andre ugyldige stemmer1.870
I alt ugyldige stemmer4.458
I alt afgivne stemmer430.663


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Yildiz Akdogan2.5991.6654.264
Jan Andreasen486326812
Thomas Bøgh507335842
Lars Gaardhøj509338847
Susan Hedlund8595361.395
Karen Hækkerup4.5262.8297.355
Mette Reissmann3.1541.9745.128
Bo Sandberg469277746
Ikram Sarwar1.4389142.352
Helle Thorning-Schmidt33.56420.78254.346
Michael Vindfeldt7854661.251
Lars Weiss8285391.367
Radikale Venstre
Christian Donatzky5771.0641.641
Uffe Elbæk2.3734.3306.703
Pernille Boye Koch1.1952.2073.402
Karsten Lauritsen5621.0231.585
Lone Loklindt1.2272.2143.441
Karen Lumholt1.1572.1213.278
Mia Nyegaard6711.2261.897
Sofie Plenge6351.1941.829
Lars Richard Rasmussen5471.0641.611
Mette Annelie Rasmussen5219841.505
Manu Sareen14.50526.69741.202
Ditte Søndergaard1.1162.0543.170
Konservative Folkeparti
Channe Bjerringgaard9382175
Helle Bonnesen5845131.097
Nikolaj Bøgh129103232
Rasmus Jarlov3.3722.8436.215
Mogens Lønborg534464998
Per Stig Møller7.0935.66312.756
Jakob Næsager260244504
Jette Nøhr344244588
Per Junker Thiesgaard6051111
Heidi Winther10796203
Pernille Ørsted217166383
SF - Socialistisk Folkeparti
Balder Mørk Andersen216128344
Ida Auken9.1145.54214.656
Mette Boye414250664
Özlem Sara Cekic5.3833.3028.685
Trine Mach1.5139452.458
Kamal Qureshi1.9771.2183.195
Ole Riisgaard14592237
Dorte Skovgård202125327
Annika Smith294187481
Charlie Stjerneklar186112298
Villy Søvndal12.9547.86020.814
Lotte Wassini226141367
Anne-Mette Wehmüller215129344
Liberal Alliance
Simon Emil Ammitzbøll6.13210.29416.426
Karl Iver Dahl-Madsen166283449
Benjamin Dickow251422673
Lars Berg Dueholm5919931.584
Thomas Køhler202341543
Laura Lindahl1.4632.4433.906
Heidi Wang4848171.301
Kristendemokraterne
Kirsten Hasberg61130191
Simon Høeg Jensen3476110
Simon Poulsen183553
Bess Serner-Pedersen99191290
Kåre Skarsholm117216333
Jesper Truelsen3368101
Anne-Marie Valentin3572107
Dansk Folkeparti
Lærke Helene Becker6309121.542
Gunnar Biering169235404
Morten Dreyer390511901
Carl Christian Ebbesen185297482
Martin Henriksen1.6252.2313.856
Paw Karslund8041.0491.853
Daniel Nørhave178275453
Christina Pedersen317481798
Peter Skaarup10.11813.95124.069
Karin Storgaard340497837
Henrik Svendsen144217361
Jakob Vanddam132199331
Venstre
Leslie Arentoft253487740
Ulrik E. Fink304537841
Martin Geertsen1.9653.6245.589
Michael Haugaard344639983
Steffen Kjær Johansen177318495
Jan E. Jørgensen1.9353.2305.165
Michael Lange329614943
Cecilia Lonning1.0622.0053.067
Marion Pedersen1.6452.5414.186
Søren Pind15.10126.97142.072
Sven Aage Schlosrich109220329
Jimmy Sindahl168336504
Enhedslisten
Johanne Schmidt-Nielsen47.0023.34850.350
Rosa Lund1.1502.2203.370
Finn Sørensen6781.6322.310
Helge Bo Jensen2021.7431.945
Mette Bang Larsen2719911.262
Sune Blom3511.0841.435
Gorm Anker Gunnarsen3401.5471.887
Susanne Langer1351.8041.939
Jens Kjær Christensen1971.1541.351
Gunna Starck3711.5661.937
Marianne Frederik161549710
Allan Mylius Thomsen6411.6942.335
Tom Gillesberg1230123
Klaus Trier Tuxen1610161
Morten Versner10010
Mads Vestergaard54054
John Erik Wagner43043
Per Zimmermann14014


Sidst opdateret: 20. januar 2015 kl. 9:42

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17