Danmarks Statistiks logo Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - 11. Slots
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 36.509
Deltagelse: 87,66 %

Stemmer
PartiAntalPct.
Socialdemokratiet5.59917,7%
Radikale Venstre5.44217,2%
Konservative Folkeparti2.9779,4%
SF - Socialistisk Folkeparti3.39010,7%
Liberal Alliance2.1616,8%
Kristendemokraterne950,3%
Dansk Folkeparti2.5137,9%
Venstre5.73718,1%
Enhedslisten3.75811,9%
Uden for partierne170,1%
I alt gyldige stemmer31.689
Blanke stemmer186
Andre ugyldige stemmer127
I alt ugyldige stemmer313
I alt afgivne stemmer32.002


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Michael Vindfeldt400235635
Yildiz Akdogan14686232
Jan Andreasen191130
Thomas Bøgh10616
Lars Gaardhøj14822
Susan Hedlund311849
Karen Hækkerup214126340
Mette Reissmann214126340
Bo Sandberg321951
Ikram Sarwar7343116
Helle Thorning-Schmidt2.3561.3843.740
Lars Weiss181028
Radikale Venstre
Karsten Lauritsen95174269
Christian Donatzky3971110
Uffe Elbæk137250387
Pernille Boye Koch114208322
Lone Loklindt180329509
Karen Lumholt67122189
Mia Nyegaard72132204
Sofie Plenge5091141
Lars Richard Rasmussen264874
Mette Annelie Rasmussen112031
Manu Sareen1.0541.9262.980
Ditte Søndergaard80146226
Konservative Folkeparti
Per Stig Møller1.2567522.008
Channe Bjerringgaard6410
Helle Bonnesen503080
Nikolaj Bøgh251540
Rasmus Jarlov321192513
Mogens Lønborg352156
Jakob Næsager161026
Jette Nøhr8651137
Per Junker Thiesgaard426
Heidi Winther11718
Pernille Ørsted523183
SF - Socialistisk Folkeparti
Balder Mørk Andersen382159
Ida Auken7714311.202
Mette Boye392261
Özlem Sara Cekic293164457
Trine Mach6838106
Kamal Qureshi12067187
Ole Riisgaard639
Dorte Skovgård12719
Annika Smith191130
Charlie Stjerneklar9514
Villy Søvndal7604241.184
Lotte Wassini13720
Anne-Mette Wehmüller271542
Liberal Alliance
Simon Emil Ammitzbøll5788331.411
Karl Iver Dahl-Madsen111627
Benjamin Dickow273966
Lars Berg Dueholm405898
Thomas Køhler142034
Laura Lindahl172248420
Heidi Wang4362105
Kristendemokraterne
Bess Serner-Pedersen111728
Kirsten Hasberg5813
Simon Høeg Jensen123
Simon Poulsen4610
Kåre Skarsholm101626
Jesper Truelsen4610
Anne-Marie Valentin235
Dansk Folkeparti
Gunnar Biering6384147
Lærke Helene Becker4662108
Morten Dreyer304070
Carl Christian Ebbesen91221
Martin Henriksen101136237
Paw Karslund5712
Daniel Nørhave111526
Christina Pedersen172340
Peter Skaarup7701.0351.805
Karin Storgaard131730
Henrik Svendsen235
Jakob Vanddam5712
Venstre
Jan E. Jørgensen7511.1991.950
Leslie Arentoft152439
Ulrik E. Fink274370
Martin Geertsen106169275
Michael Haugaard101626
Steffen Kjær Johansen61016
Michael Lange193049
Cecilia Lonning74118192
Marion Pedersen386199
Søren Pind1.1601.8513.011
Sven Aage Schlosrich000
Jimmy Sindahl4610
Enhedslisten
Mette Bang Larsen889911.079
Johanne Schmidt-Nielsen2.53702.537
Rosa Lund33033
Finn Sørensen32032
Helge Bo Jensen404
Sune Blom23023
Gorm Anker Gunnarsen404
Susanne Langer101
Jens Kjær Christensen606
Gunna Starck13013
Marianne Frederik404
Allan Mylius Thomsen22022
Tom Gillesberg202
Mads Vestergaard404
Morten Versner101
Klaus Trier Tuxen10010
Per Zimmermann000
John Erik Wagner000


Sidst opdateret: 19-09-2011 17:58:41

 Danmarks Statistik - Sejrøgade 11 - 2100 København Ø - - Tlf. 39 17 39 17