Danmarks Statistiks logo Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - 5. Nørrebro
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 52.623
Deltagelse: 86,23 %

Stemmer
PartiAntalPct.
Socialdemokratiet7.24916,2%
Radikale Venstre8.95220,0%
Konservative Folkeparti1.4043,1%
SF - Socialistisk Folkeparti6.82115,2%
Liberal Alliance2.0034,5%
Kristendemokraterne1030,2%
Dansk Folkeparti2.1124,7%
Venstre3.7488,4%
Enhedslisten12.38227,6%
Uden for partierne570,1%
I alt gyldige stemmer44.831
Blanke stemmer268
Andre ugyldige stemmer279
I alt ugyldige stemmer547
I alt afgivne stemmer45.378


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Lars Gaardhøj238164402
Yildiz Akdogan295204499
Jan Andreasen6545110
Thomas Bøgh251742
Susan Hedlund412869
Karen Hækkerup164113277
Mette Reissmann182126308
Bo Sandberg362561
Ikram Sarwar170117287
Helle Thorning-Schmidt3.0072.0755.082
Michael Vindfeldt443175
Lars Weiss221537
Radikale Venstre
Manu Sareen1.9263.4585.384
Christian Donatzky75135210
Uffe Elbæk334600934
Pernille Boye Koch140251391
Karsten Lauritsen5090140
Lone Loklindt109196305
Karen Lumholt108194302
Mia Nyegaard78140218
Sofie Plenge97174271
Lars Richard Rasmussen5395148
Mette Annelie Rasmussen4581126
Ditte Søndergaard187336523
Konservative Folkeparti
Heidi Winther252651
Channe Bjerringgaard336
Helle Bonnesen131427
Nikolaj Bøgh224
Rasmus Jarlov214225439
Mogens Lønborg303161
Per Stig Møller378397775
Jakob Næsager5510
Jette Nøhr101121
Per Junker Thiesgaard112
Pernille Ørsted448
SF - Socialistisk Folkeparti
Ida Auken1.2197872.006
Balder Mørk Andersen171128
Mette Boye533487
Özlem Sara Cekic7104581.168
Trine Mach325210535
Kamal Qureshi336217553
Ole Riisgaard261743
Dorte Skovgård191231
Annika Smith362359
Charlie Stjerneklar463076
Villy Søvndal1.2578122.069
Lotte Wassini6743110
Anne-Mette Wehmüller342256
Liberal Alliance
Simon Emil Ammitzbøll4508211.271
Karl Iver Dahl-Madsen142640
Benjamin Dickow274976
Lars Berg Dueholm4480124
Thomas Køhler162945
Laura Lindahl120219339
Heidi Wang3870108
Kristendemokraterne
Jesper Truelsen101424
Kirsten Hasberg71017
Simon Høeg Jensen000
Simon Poulsen000
Bess Serner-Pedersen71017
Kåre Skarsholm162238
Anne-Marie Valentin347
Dansk Folkeparti
Jakob Vanddam6193154
Lærke Helene Becker6193154
Gunnar Biering6915
Morten Dreyer111728
Carl Christian Ebbesen6915
Martin Henriksen5786143
Paw Karslund111728
Daniel Nørhave235
Christina Pedersen162440
Peter Skaarup5848881.472
Karin Storgaard172643
Henrik Svendsen6915
Venstre
Leslie Arentoft73161234
Ulrik E. Fink224870
Martin Geertsen111244355
Michael Haugaard143145
Steffen Kjær Johansen143145
Jan E. Jørgensen3373106
Michael Lange163551
Cecilia Lonning63139202
Marion Pedersen235174
Søren Pind7901.7382.528
Sven Aage Schlosrich246
Jimmy Sindahl102232
Enhedslisten
Johanne Schmidt-Nielsen8.3023.34811.650
Rosa Lund2670267
Finn Sørensen1310131
Helge Bo Jensen29029
Mette Bang Larsen23023
Sune Blom72072
Gorm Anker Gunnarsen43043
Susanne Langer505
Jens Kjær Christensen12012
Gunna Starck56056
Marianne Frederik14014
Allan Mylius Thomsen80080
Tom Gillesberg22022
Mads Vestergaard505
Morten Versner404
John Erik Wagner303
Per Zimmermann101
Klaus Trier Tuxen22022


Sidst opdateret: 19-09-2011 17:58:34

 Danmarks Statistik - Sejrøgade 11 - 2100 København Ø - - Tlf. 39 17 39 17