Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015
Resultater - Fyns Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 367.916
Deltagelse: 86 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet90.06128,9%541
B. Radikale Venstre10.5133,4%---
C. Det Konservative Folkeparti10.8493,5%1-1
F. SF - Socialistisk Folkeparti13.7904,4%1-1
I. Liberal Alliance20.2716,5%11-
K. Kristendemokraterne1.2930,4%---
O. Dansk Folkeparti67.91321,8%431
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti56.67318,2%33-
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne26.5758,5%211
Å. Alternativet14.1654,5%1-1
I alt gyldige stemmer312.103
Blanke stemmer3.182
Andre ugyldige stemmer1.125
I alt ugyldige stemmer4.307
I alt afgivne stemmer316.410


Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Trine Bramsen8.3378.32916.666
Erik Christensen4.4473.5778.024
Carsten Hansen2.5672.6145.181
Jan Johansen10.4408.45418.894
Dan Jørgensen14.87414.45929.333
Chresten Anker Nielsen465495960
Julie Skovsby3.8113.7877.598
Frede Skaaning1.5161.8893.405
Radikale Venstre
Abir Al-Kalemji7741.3112.085
Bjørn Bjerrehøj4998421.341
Camilla Hersom1.9673.1605.127
Mathias von Jessen295493788
Gitte Madsen4357371.172
Konservative Folkeparti
Jonathan Bitzow314181495
Nicoline Damkjær15581236
Anders Johansson695240935
Mai Mercado5.3662.9098.275
Henrik Nielsen622286908
SF - Socialistisk Folkeparti
Mikkel Dragmose-Hansen468420888
Vagn Hansen217179396
Rasmus Peter Henriksen231232463
Karsten Hønge2.6472.3685.015
Poul Erik Kristiansen10095195
Marie Yvonne Rasmussen492424916
Carl Valentin6285521.180
Annette Vilhelmsen2.5102.2274.737
Liberal Alliance
Karen Lasthein Andersen176341517
Jes V.N. Christiansen204394598
Jimmy Steen Eriksen330528858
Anders Kirkeby207385592
Thomas Wibroe Leth59105164
Mads Nørgaard105194299
Merete Riisager5.91310.56816.481
Tonny Vest228416644
Peter Kaare Østergaard4276118
Kristendemokraterne
Rise Eskildsen64175239
Anders Friis Knudsen96271367
Kim B. Laursen3085115
Simon Lavdal-Pedersen267096
Jens Ole Madsen62145207
Per Nansted43128171
Lilian Vigtoft-Jessen277198
Dansk Folkeparti
Alex Ahrendtsen4.9968.70613.702
Pernille Bendixen3.4916.0339.524
Jens Henrik W. Thulesen Dahl9.92316.65026.573
Jesper Krarup1.0201.9272.947
Carsten Kudsk1.8743.2245.098
Åge Priisholm5619951.556
Betina Signe Stick5018641.365
Dorthe Ullemose2.6704.4787.148
Venstre
Marlene Ambo-Rasmussen2.2392.1094.348
Erling Bonnesen9.0346.82315.857
Mark Grossmann2.1992.1524.351
Jane Heitmann4.6773.6308.307
Claus Houden1.0521.0552.107
Lars Chr. Lilleholt8.1617.54415.705
Anne Katrine Melvig1.8201.5553.375
Ole Pedersen1.5341.0892.623
Enhedslisten
Pernille Skipper11.1202.77513.895
Rune Lund5301.2281.758
Jesper Kiel6042.2672.871
Vibeke Syppli Enrum2611.3611.622
Torsten Ringgaard1371.8151.952
Reza Javid2451.6601.905
Malene Rye Andersen2259091.134
Per Jensen1911.2471.438
Alternativet
Nikolaj Amstrup1.0352.9033.938
Karl Magnus Bidstrup4291.3921.821
Henrik Halle5321.9742.506
Roger Matthisen1.0814.0285.109
Dan Westerholt169622791


Sidst opdateret: 20. juni 2015 kl. 17:13

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17