Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015
Resultater - Sjællands Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 618.807
Deltagelse: 85,74 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet146.46427,9%871
B. Radikale Venstre16.9063,2%1-1
C. Det Konservative Folkeparti15.0832,9%1-1
F. SF - Socialistisk Folkeparti20.5753,9%11-
I. Liberal Alliance32.5986,2%11-
K. Kristendemokraterne1.9960,4%---
O. Dansk Folkeparti134.19525,6%761
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti102.81819,6%541
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne35.3746,7%211
Å. Alternativet18.2023,5%1-1
Uden for partierne2190,0%---
I alt gyldige stemmer524.430
Blanke stemmer4.401
Andre ugyldige stemmer1.751
I alt ugyldige stemmer6.152
I alt afgivne stemmer530.582


Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Tom Block2.8222.5865.408
Lennart Damsbo-Andersen5.9023.9199.821
Kaare Dybvad4.1213.6537.774
Mette Gjerskov3.9353.5307.465
Jeannie Thorving Hansen8257221.547
Magnus Heunicke17.8649.67427.538
Ole Hækkerup3.5613.3066.867
Astrid Krag14.89812.62227.520
Rasmus Horn Langhoff5.9174.73310.650
Henrik Sass Larsen7.2016.27313.474
Pernille Rosenkrantz-Theil12.0719.05021.121
Kasper Roug4.2573.0227.279
Radikale Venstre
Troels Brandt310259569
Henriette Bødewadt302282584
Jan Heidebo480391871
Sean Littlewood187165352
Rasmus Helveg Petersen2.1511.6613.812
Zenia Stampe4.5643.6738.237
Jeppe Trolle348273621
Emrah Tuncer1.0957651.860
Konservative Folkeparti
Anette Brix586365951
Marie Louise Friderichsen1.4055641.969
Mikkel Lundemann Jensen447241688
Brigitte Klintskov Jerkel1.2367772.013
Rune Kristensen567312879
Brian Mikkelsen4.3982.6467.044
Christian Wedell-Neergaard9346051.539
SF - Socialistisk Folkeparti
Tina Boel1.2931.7163.009
Meta Fuglsang1.0791.7512.830
Michael Graakjær171252423
Ulla Birk Johansen4655721.037
Annemette Schønberg Johnsen304446750
Hans Kristiansen131257388
Trine Mach9421.3622.304
Jacob Mark2.9482.8725.820
Ronja Rose Ravnskov4287021.130
Bente Juul Røttig231453684
Dorte Skovgård291576867
Flemming Stenild6077261.333
Liberal Alliance
Henrik Boye8253.0363.861
Villum Christensen2.4516.6869.137
Frederik Damgaard3261.2691.595
Knud Damgaard2931.2141.507
Kisser Franciska6592.0652.724
Andreas Hastrup2.1446.8228.966
Vibeke Hellmann3771.2411.618
Rikke Jakobsen4631.5201.983
Thomas Peder Lunden146465611
Thomas Vesth155441596
Kristendemokraterne
Mette Guldager125313438
Jacob Hellwing306898
Egon Jakobsen141322463
Per Kristensen59167226
Lisbeth Rask Nielsen86148234
Lasse Rasmussen3078108
Martin Sørensen57124181
Henning Østergaard-Christensen86162248
Dansk Folkeparti
Liselott Blixt5.98113.26719.248
Henrik Brodersen2.4505.2077.657
Gert Poul Christensen7861.6592.445
René Christensen8.1806.85715.037
Søren Espersen14.48228.39142.873
Heino Hahn1.2012.0053.206
Jeppe Jakobsen2.2554.5466.801
Merete Dea Larsen3.5117.30510.816
Karin Nødgaard4.2988.24412.542
Per Nørhave1.9963.7715.767
Thomas Palmskov1.3782.9974.375
Eric Steffensen1.3722.0563.428
Venstre
Claus Bakke1.6075292.136
Morten Dahlin2.9861.6224.608
Louise Schack Elholm3.1851.5584.743
Jens Hald1.5698142.383
Bertel Haarder5.2222.6807.902
Jacob Jensen5.8642.6458.509
Marcus Knuth7.3512.6359.986
Flemming Damgaard Larsen2.1331.1273.260
Karsten Nonbo3.0491.4994.548
Vibeke Nørly1.2425671.809
Lars Løkke Rasmussen33.39315.87249.265
Benedikte Ask Skotte2.6451.0243.669
Enhedslisten
Christian Juhl1.6483.1094.757
Eva Flyvholm2.6512.4845.135
Jonathan Simmel8572.0862.943
Bruno Jerup2682.6232.891
Per Markmøller2171.5771.794
Troels Juel4882.8393.327
Martin Graff Jørgensen3281.8172.145
Bente Lerche-Thomsen6502.1052.755
Carsten Oddershede2061.6901.896
Ivan Mott2922.5772.869
Finn Klarskov Jensen2091.8412.050
Anker Schjerning2892.5232.812
Alternativet
Carsten Bering3281.1971.525
Jakob Jespersen2168261.042
Lea Lie1.1944.5495.743
Jannie Nielsen2499341.183
Rasmus Nordqvist1.3285.0346.362
Søren Rønhede198708906
Tanja Schjellerup3041.1371.441
Aamer Ahmad1360136
Michael Christiansen58058
Bent A. Jespersen25025


Sidst opdateret: 20. juni 2015 kl. 17:13

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17