Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015
Resultater - Bornholms Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 31.439
Deltagelse: 83,54 %

Stemmer
PartiAntalPct.Kreds-
man-
dater
A. Socialdemokratiet8.68333,5%1
B. Radikale Venstre4271,6%-
C. Det Konservative Folkeparti4411,7%-
F. SF - Socialistisk Folkeparti7162,8%-
I. Liberal Alliance1.0374,0%-
K. Kristendemokraterne7492,9%-
O. Dansk Folkeparti5.16819,9%-
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti5.25720,3%1
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne2.1758,4%-
Å. Alternativet1.2995,0%-
I alt gyldige stemmer25.952
Blanke stemmer230
Andre ugyldige stemmer81
I alt ugyldige stemmer311
I alt afgivne stemmer26.263


Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Lars Goldschmidt264110374
Claus Larsen-Jensen1.9058052.710
Lea Wermelin3.9511.6485.599
Radikale Venstre
Bente Johansen178249427
Konservative Folkeparti
Ianto Gerdes352358
Peter Kaas-Claesson201333
Kirstine van Sabben214136350
SF - Socialistisk Folkeparti
Leif Olsen143193336
Poul Overlund-Sørensen76102178
Birgitte Kjøller Pedersen86116202
Liberal Alliance
Carl Beck195341536
Per B. Frostholm182319501
Kristendemokraterne
Niels Chresten Andersen217146363
Bjarne Hartung Kirkegaard235151386
Dansk Folkeparti
Jørgen Mundt Andersen246341587
Jess Christian Persson1.9112.6704.581
Venstre
Peter Juel Jensen3.6761.0594.735
Else Merete Knoop11333146
Carsten Scheibye29284376
Enhedslisten
Morten Riis5706741.244
Bo Haxthausen143788931
Alternativet
Anne Thomas5917081.299

Opstillingskredse

Bornholms Storkreds



Sidst opdateret: 20. juni 2015 kl. 17:13

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17