Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015
Resultater - Nordsjællands Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 328.801
Deltagelse: 88,27 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet64.82222,6%33-
B. Radikale Venstre17.5156,1%1-1
C. Det Konservative Folkeparti15.1235,3%1-1
F. SF - Socialistisk Folkeparti11.1823,9%1-1
I. Liberal Alliance32.74411,4%211
K. Kristendemokraterne1.6800,6%---
O. Dansk Folkeparti53.98018,8%321
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti59.15520,6%33-
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne18.1716,3%11-
Å. Alternativet12.9574,5%1-1
Uden for partierne1020,0%---
I alt gyldige stemmer287.431
Blanke stemmer1.957
Andre ugyldige stemmer834
I alt ugyldige stemmer2.791
I alt afgivne stemmer290.222


Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Christine Antorini8.19310.33018.523
Nick Hækkerup11.54614.51826.064
Miki Dam Larsen 1.2281.7462.974
Malou Lunderød3.7384.4508.188
Pernille Schnoor3.8115.2629.073
Radikale Venstre
Anne Marie Geisler Andersen1.2698442.113
Kristian Hegaard9685921.560
Camilla Kampmann352227579
Henrik Klitgaard12874202
Martin Lidegaard7.6714.80612.477
Helle Løvgreen Mølvig328256584
Konservative Folkeparti
Mette Abildgaard3.2062.8656.071
Thorkild Gruelund463371834
Erik Lund9788321.810
Mette Thiesen1.6571.3843.041
Pernille Vermund2.0281.3393.367
SF - Socialistisk Folkeparti
Nikolaj Bührmann334539873
Bente Borg Donkin5678601.427
Lars Iversen170252422
Trine Torp2.4943.4335.927
Teis Volstrup9711.5622.533
Liberal Alliance
Karsten Andersen19881279
May-Britt Buch-Kattrup639274913
Palle Christiansen21186297
Anne-Marie Tørnes Hansen16575240
Tommy Højegaard11646162
Elisabeth Ildal506207713
Jonathan Nielsen275116391
Anders Samuelsen20.5658.63929.204
Niels Westy379166545
Kristendemokraterne
Stig Grenov1.0295071.536
Andreas Peters-Lehm623193
Gert Svendsen331851
Dansk Folkeparti
Pia Adelsteen3.17910.87814.057
Marlene Harpsøe3.52111.57315.094
Gitte Hemmingsen1.6595.0406.699
Lucas Hultgren5161.7232.239
Glen Madsen1.7435.4237.166
Jan Erik Messmann1.8886.8378.725
Venstre
Hans Andersen5.4473.9399.386
Claus Hjort Frederiksen8.2227.84516.067
Søren Hyldgaard1.3961.3802.776
Tinne Borch Jacobsen1.6751.6423.317
Sophie Løhde11.83210.72822.560
Klaus Markussen2.6632.3865.049
Enhedslisten
Maria Reumert Gjerding2.2872.8805.167
Helle Osther Friedrichsen5611.5162.077
Øjvind Vilsholm4122.3532.765
Torben Kjær2921.9452.237
Margit Kjeldgaard4662.4722.938
Kent Weiss Holst2652.7222.987
Alternativet
Michael Macdonald Arnskov2881.0451.333
Lasse Danielsen2388561.094
Christian Poll1.6225.8307.452
Bina Seff6672.4113.078
Aleks Jensen68068
Gert Lassen34034


Sidst opdateret: 20. juni 2015 kl. 17:13

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17