Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015
Resultater - Københavns Omegns Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 368.506
Deltagelse: 85,3 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet90.36129,1%44-
B. Radikale Venstre16.7105,4%1-1
C. Det Konservative Folkeparti13.8404,5%1-1
F. SF - Socialistisk Folkeparti14.6194,7%1-1
I. Liberal Alliance25.9828,4%11-
K. Kristendemokraterne1.3650,4%---
O. Dansk Folkeparti62.41920,1%33-
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti46.09214,8%22-
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne25.3648,2%11-
Å. Alternativet13.5754,4%1-1
Uden for partierne4850,2%---
I alt gyldige stemmer310.812
Blanke stemmer2.587
Andre ugyldige stemmer950
I alt ugyldige stemmer3.537
I alt afgivne stemmer314.349


Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Jeppe Bruus2.8062.3665.172
Morten Bødskov5.9354.56110.496
Kenneth F. Christensen1.4661.3222.788
Mette Frederiksen24.48618.19042.676
Jesper Hostrup Hansen133110243
Mogens Lykketoft6.7955.31112.106
Simon Pihl Sørensen1.0348891.923
Mattias Tesfaye8.5456.41214.957
Radikale Venstre
Michael Blem Clausen347450797
Özkan Ekiz1.1131.4672.580
Helge Vagn Jacobsen276373649
Susanne Wad Leth248373621
Sofie Carsten Nielsen4.3035.86010.163
Jacob Juul Pedersen314391705
Andreas Pourkamali344474818
Cheri-Mae M. Williamson153224377
Konservative Folkeparti
Casper Strunge Andersen1.1379592.096
Rasmus Jarlov3.4192.9436.362
Mads Holger Norgaard9778881.865
Merete Scheelsbeck1.8331.2943.127
Henrik Sørensen200190390
SF - Socialistisk Folkeparti
Anders Wolf Andresen303446749
Serdal Benli1.6612.0423.703
Dorete Dandanell4766471.123
Arly Eskildsen309485794
Bilal Inekci480511991
Morten Normann Jørgensen7071.0081.715
Jan Kjær107135242
Lise Müller6249551.579
Holger K. Nielsen1.5782.1453.723
Liberal Alliance
Sahar Aslani3537661.119
Frank Dahlgaard6671.4052.072
Michele Fejø283603886
Poul V. Jensen4709311.401
Anne Jeremiassen3356711.006
Søren Kreilgaard52113165
Michael Melchert228521749
Charlotte Næss-Schmidt1.3662.8124.178
Tine Nørrekær190402592
Joachim B. Olsen4.2598.86113.120
Carsten Zacho209485694
Kristendemokraterne
Jihmmy Bach-Friis102138240
Kim Grenov299390689
Sara Sejergaard187249436
Dansk Folkeparti
Kenneth Kristensen Berth1.3481.1942.542
Anna Hede Christensen9968981.894
Mikkel Dencker1.5361.3572.893
Aia Fog420369789
Pia Kjærsgaard26.58323.81450.397
Helge Larsen391377768
Anette Skafte5314911.022
Kristian Tørning1.1101.0042.114
Venstre
Ömer Ciftci5949221.516
Morten Munk Ebbesen307431738
Karen Ellemann7.02010.25617.276
Jakob Engel-Schmidt2.2963.0765.372
Mads Fuglede1.9682.8074.775
Karl Erik Høholt Jensen6491.0581.707
Morten Løkkegaard4.6766.73311.409
Tina Nedergaard1.2872.0123.299
Enhedslisten
Søren Søndergaard3.0382.5945.632
Pia Boisen1.1391.6382.777
Jeanne Toxværd5471.6862.233
Jens Wenzel Andreasen3302.5262.856
Peter Mikkelsen3202.8553.175
Annika Holm Nielsen5512.1302.681
Tobias Clausen3492.2862.635
Mikael Hertoft2473.1283.375
Alternativet
Qasam N. Ahmad7861.7092.495
Ryan Lund3288231.151
Bo Steen Mikkelsen5071.2691.776
Ulla Sandbæk1.2333.0454.278
Anders Stjernholm1.1532.7223.875
Asif Ahmad4050405
Christian Olesen80080


Sidst opdateret: 20. juni 2015 kl. 17:13

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17