Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015
Resultater - Valgaften - Hele landet
Foreløbigt resultat

Stemmeberettigede: 4.145.321
Deltagelse: 85,8 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet925.28826,3%47434
B. Radikale Venstre160.6724,6%826
C. Det Konservative Folkeparti118.0153,4%6-6
F. SF - Socialistisk Folkeparti148.0274,2%725
I. Liberal Alliance264.4497,5%1394
K. Kristendemokraterne29.1480,8%---
O. Dansk Folkeparti741.17321,1%37334
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti684.22319,5%34331
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne273.8707,8%14104
Å. Alternativet168.5854,8%936
Uden for partierne3.0270,1%---
I alt gyldige stemmer3.516.477
Blanke stemmer30.209
Andre ugyldige stemmer9.859
I alt ugyldige stemmer40.068
I alt afgivne stemmer3.556.545


Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015


Sidst opdateret: 19. juni 2015 kl. 9:10

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17