Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - Bornholms Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 32.424
Deltagelse: 85,25 %

Stemmer
PartiAntalPct.Kreds-
man-
dater
A. Socialdemokratiet9.80135,8%1
B. Radikale Venstre1.5095,5%-
C. Det Konservative Folkeparti5802,1%-
F. SF - Socialistisk Folkeparti2.0117,3%-
I. Liberal Alliance5091,9%-
K. Kristendemokraterne6812,5%-
O. Dansk Folkeparti2.97210,9%-
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti7.30926,7%1
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne1.9927,3%-
I alt gyldige stemmer27.364
Blanke stemmer182
Andre ugyldige stemmer97
I alt ugyldige stemmer279
I alt afgivne stemmer27.643


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Jeppe Kofod6.8112.5839.394
Jacob Lund16663229
Inge Munch12949178
Radikale Venstre
Bente Johansen2868811.167
Signe Kjøller83259342
Konservative Folkeparti
Jens Rathmann Hansen404787
Kirstine van Sabben224269493
SF - Socialistisk Folkeparti
Leif Olsen3149081.222
Poul Overlund-Sørensen202587789
Liberal Alliance
Visti Lund Brok125163
Anders Bülow98348446
Kristendemokraterne
Hans Ole Bech253294547
Hartvig Mumm5975134
Dansk Folkeparti
Linda Kofoed Persson185503688
Peter Kofod Poulsen6171.6672.284
Venstre
Peter Juel Jensen4.6091.9076.516
Martin Sten Jørgensen451184635
Else Merete Knoop11147158
Enhedslisten
Inger V. Johansen93192285
Morten Riis5241.0811.605
Bjarne Thyregod3369102

Opstillingskredse

Bornholms Storkreds



Sidst opdateret: 20. januar 2015 kl. 9:42

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17