Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - Nordsjællands Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 321.783
Deltagelse: 90,09 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet54.18218,8%22-
B. Radikale Venstre33.53711,7%211
C. Det Konservative Folkeparti19.7656,9%1-1
F. SF - Socialistisk Folkeparti21.0127,3%11-
I. Liberal Alliance20.6137,2%11-
K. Kristendemokraterne1.1710,4%---
O. Dansk Folkeparti30.27910,5%11-
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti91.87031,9%44-
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne15.0625,2%1-1
Uden for partierne990,0%---
I alt gyldige stemmer287.590
Blanke stemmer1.426
Andre ugyldige stemmer886
I alt ugyldige stemmer2.312
I alt afgivne stemmer289.902


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Christine Antorini10.4089.30219.710
Thomas Horn4.2963.1207.416
Klaus Hækkerup3.6083.3736.981
Nick Hækkerup7.7977.29415.091
Marianne Stendell1.4851.4732.958
Kristine Thrane1.0231.0032.026
Radikale Venstre
Christian Friis Bach1.5664492.015
Helge Vagn Jacobsen397112509
Helle Løvgreen Mølvig490147637
Margrethe Vestager23.7936.58330.376
Konservative Folkeparti
Mette Abildgaard1.7171.1222.839
Casper Strunge Andersen555380935
Lars Barfoed8.2685.30913.577
Lars N. Carstensen304217521
Rasmus Mahler189128317
Isabella Meyer9686081.576
SF - Socialistisk Folkeparti
Hanne Berg1.2021.9063.108
Michael Buk5448891.433
Pia Olsen Dyhr2.4614.1426.603
Andreas Holck Høeg-Petersen5078521.359
Nanna Westerby2.0513.6465.697
Peter Westermann1.0741.7382.812
Liberal Alliance
Jørgen Christensen226138364
Lars Engelberth235122357
L. Michael Herløv11471185
Niels Westy Munch-Holbek287160447
Jens E. Pedersen522880
Anders Samuelsen11.8056.66718.472
Rikke Weissfeld447261708
Kristendemokraterne
Claus Dyhrberg82125207
Aron Henning284270
Birger Reuss Schmidt182250432
Gert Svendsen6482146
Ingrid Feldbæk Wredstrøm129187316
Dansk Folkeparti
Pia Adelsteen2.7626.8629.624
Chris Bjerknæs4311.0521.483
Visti Christensen4561.3281.784
Walter Christophersen1.1452.0463.191
Marlene Harpsøe2.2876.0098.296
Finn Rudaizky1.6734.2285.901
Venstre
Hans Andersen1.3333891.722
Anne Ehrenreich736225961
Claus Hjort Frederiksen3.8651.2315.096
Sophie Løhde7.4162.3609.776
Klaus Markussen1.1803491.529
Lars Løkke Rasmussen56.28516.50172.786
Enhedslisten
Jørgen Arbo-Bæhr6082.6023.210
Maria Reumert Gjerding1.3301.6773.007
Øjvind Vilsholm4261.9872.413
Margit Kjeldgaard4161.1851.601
Ole Krarup4801.9082.388
Pelle Andersen-Harild3502.0932.443
Bjarne Holm99099


Sidst opdateret: 20. januar 2015 kl. 9:42

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17