Danmarks Statistiks logo Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - 5. Silkeborg Nord
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 31.136
Deltagelse: 89,87 %

Stemmer
PartiAntalPct.
Socialdemokratiet6.49923,4%
Radikale Venstre2.2388,1%
Konservative Folkeparti1.1684,2%
SF - Socialistisk Folkeparti2.2388,1%
Liberal Alliance1.5175,5%
Kristendemokraterne4591,7%
Dansk Folkeparti3.32812,0%
Venstre9.07432,7%
Enhedslisten1.1874,3%
Uden for partierne160,1%
I alt gyldige stemmer27.724
Blanke stemmer183
Andre ugyldige stemmer74
I alt ugyldige stemmer257
I alt afgivne stemmer27.981


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Lars Fibæk134110244
Anders Andreasen332760
Peder Christensen201737
Karin Gaardsted131108239
Mogens Jensen134110244
Thomas Jensen2.9602.4415.401
Annette Lind5545100
Rasmus Lynghøj8715
Lene Nørlund252146
Mads Panny151227
Frank Heidemann Sørensen473986
Radikale Venstre
Sanne Bjørn4281.1611.589
Brian Bruhn3081111
Claus Hansen143852
Jes Juul Lauesen72195267
Erika Lorentsen164359
Andreas Steenberg43117160
Konservative Folkeparti
Camilla Hertzum Johansen553994
Andreas Bjerregaard7512
Frank Borch-Olsen367262629
Anne Hansen261945
Esben Salling Larsen213
Helge Adam Møller166119285
Anna Margrethe Engbæk Schmidt549
John Thorsø6410
Tove Videbæk473481
SF - Socialistisk Folkeparti
Naja Kjær Poulsen218272490
Ulla Blok253156
Morten Colbert202545
Steen Gade5586961.254
Søren Gytz243054
Maren Holm91120
Sidsel Homann5872130
John Nim5611
Michael Thomsen121527
Kristen Touborg4961110
Pia Vestergaard182341
Liberal Alliance
Leif Mikkelsen4406181.058
Anton Benkestok375289
Morten Boeck-Hansen202848
Allan Daasbjerg162238
Anne Kathrine Kirk76107183
John Robert Knudsen112
Allan Leer-Holm71017
Vibeke Riemer344882
Kristendemokraterne
Christian Medom Jensen642488
Kristian Andersen7428102
Kurt Bech314
Peter Bjerre314
Karlo Brondbjerg112
Jakob From Høeg000
Esther Jakobsen101
Per Ørum Jørgensen18168249
Isabella Arendt Laursen628
Jens Kr. M. Nielsen000
Kirsten Nielsen101
Elisabeth Wagner Olsen000
Dansk Folkeparti
Karina Due3947191.113
Preben Andersen213859
Bente Kronborg Flensted3869107
Dennis Flydtkjær5499153
Allan Steen Hansen112031
Christian Langballe274500774
Leif Lund306558864
Simon Vanggaard Nielsen112031
Søren Olesen81523
Benny Ragner4277119
Susanne Thiim193554
Venstre
Vibeke Juel13975214
Marianne Bredal372057
Thomas Danielsen231235
Søren Green15823
Kristian Jensen253136389
Ole Jespersen13720
Esben Lunde Larsen191029
Kristian Pihl Lorentzen1.7089182.626
Mads Rørvig3.0301.6294.659
Helge Sander9048138
Inger Støjberg575309884
Enhedslisten
Simon Kristensen118861979
Lars Dohn15015
Emil Axelgaard505
Lene Fruelund1280128
Aksel Rosager Johansen303
Frederik Madsen303
Heidi Steenberg26026
Torben A. Hansen101
Erik Møller-Jensen101
Flemming Gundersen000
Malte Bang26026
Ejgil Kølbæk101
Rikke Cramer Christiansen15015


Sidst opdateret: 19-09-2011 17:59:41

 Danmarks Statistik - Sejrøgade 11 - 2100 København Ø - - Tlf. 39 17 39 17