Danmarks Statistiks logo Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - 11. Kolding Nord
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 30.648
Deltagelse: 87,98 %

Stemmer
PartiAntalPct.
Socialdemokratiet5.48220,5%
Radikale Venstre2.1908,2%
Konservative Folkeparti1.3705,1%
SF - Socialistisk Folkeparti2.5039,4%
Liberal Alliance1.6766,3%
Kristendemokraterne1900,7%
Dansk Folkeparti3.45812,9%
Venstre8.70632,6%
Enhedslisten1.1634,3%
Uden for partierne60,0%
I alt gyldige stemmer26.744
Blanke stemmer148
Andre ugyldige stemmer72
I alt ugyldige stemmer220
I alt afgivne stemmer26.964


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Ove Jensen157199356
Niels Ole Beck384886
Jacob Bjerregaard424537961
Anne-Kathrine Brorsen106134240
Bjarne Corydon7899177
Benny Engelbrecht405191
Palle Graversgaard243054
Karen J. Klint88111199
Christina Dam Kristensen147186333
Christian Rabjerg Madsen1.2111.5322.743
Kim Qvist263359
Troels Ravn6582147
Anne Sina162036
Radikale Venstre
Christopher Røhl Andersen99175274
Torben Elsig-Pedersen244266
Hanna Fogtmann Iversen264672
Marlene B. Lorentzen5129041.416
Lotte Rod98173271
Hans Vestager101828
Mikkel Wold152641
Morten Wosylus81422
Konservative Folkeparti
Martin Holm Kodahl191029
Tom Arnt000
Carina Christensen15785242
Jan Køpke Christensen231235
Michael Nørtoft Frydensbjerg112
Morten Grøn101
Bo Kragelund325
Mike Legarth567308875
Tommy Rachlitz Nielsen213
Charlotte Sahl-Madsen11160171
Rasmus Sømod112
Jesper Termansen213
Stefan Tiedemann112
SF - Socialistisk Folkeparti
Hans Winther1071.3111.418
Karina Lorentzen Dehnhardt8620862
Jesper Petersen95095
Ida Damborg95095
Gunver Majgaard606
Einar Olsen404
Henrik Møller10010
Anders Myrhøj Jensen303
Ejnar Søndergaard303
Finn T. Hansen404
Søren E. Skov202
Carsten Sohl101
Liberal Alliance
Mette Bock4107771.187
Søren Søltoft Holmboe3566101
Emil Lykke Jensen54102156
Anders Kirkeby183452
Helga Charlotte Lund5095145
Anker Steen Sørensen122335
Kristendemokraterne
William Bak242751
Ruth Fibiger-Olesen202343
Inger Gimm7815
Knud Erik Hansen5611
Karl Haahr112
Hans Stengaard Jessen000
Niels Møller Jessen000
Niels Kousgaard224
Kristian Søndergaard Larsen459
Merete Mogensen000
Mogens Stig Nielsen112
Henri Nissen232649
Henrik Engelbrekt Refshauge224
Dansk Folkeparti
Karina Adsbøl341260601
Anita Christensen282149
Kristian Thulesen Dahl1.1408692.009
Jørn Dohrmann346264610
Susanne Eilersen483785
Aia Fog7512
Marie Krarup322456
Folmer Kristensen6511
Thies Mathiasen224
Knud N. Mathiesen325
Ole Monrad Møller224
Per Nørhave325
Jan Schrøder437
Venstre
Jan Lundsgaard281337618
Bente Bendix4959108
Jens Ejner Christensen5060110
Peter Christensen290348638
Eva Kjer Hansen2.0822.5004.582
Anni Matthiesen313768
Ellen Trane Nørby7639161.679
Erik Nørreby101222
Hanne Riisager91120
Hans Chr. Schmidt180216396
Hans Chr. Thoning141731
Ulla Tørnæs184221405
Niels Martin Vind131629
Enhedslisten
Mikkel Andersen1678771.044
Henning Hyllested43043
Sarah Nørris44044
Baltser Andersen202
Christina Nissen12012
Svend Brandt303
Leif Hartmann505
John Littau101
Ulf V. Olsen202
Jan Sørensen000
Marianne Thorius Ruskjær505
Anders K. Brandt202
Jørn Bjorholm303
Niels-Aage Bjerre303


Sidst opdateret: 19-09-2011 17:59:24

 Danmarks Statistik - Sejrøgade 11 - 2100 København Ø - - Tlf. 39 17 39 17