Danmarks Statistiks logo Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - 6. Varde
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 36.603
Deltagelse: 87,69 %

Stemmer
PartiAntalPct.
Socialdemokratiet5.98518,8%
Radikale Venstre1.9376,1%
Konservative Folkeparti9613,0%
SF - Socialistisk Folkeparti1.8715,9%
Liberal Alliance1.4304,5%
Kristendemokraterne5511,7%
Dansk Folkeparti4.52514,2%
Venstre13.63042,9%
Enhedslisten8782,8%
Uden for partierne30,0%
I alt gyldige stemmer31.771
Blanke stemmer226
Andre ugyldige stemmer101
I alt ugyldige stemmer327
I alt afgivne stemmer32.098


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Niels Ole Beck1.3461.7093.055
Jacob Bjerregaard334275
Anne-Kathrine Brorsen99126225
Bjarne Corydon369468837
Benny Engelbrecht6988157
Palle Graversgaard141832
Ove Jensen91120
Karen J. Klint5063113
Christina Dam Kristensen371471842
Christian Rabjerg Madsen155197352
Kim Qvist222850
Troels Ravn6380143
Anne Sina374784
Radikale Venstre
Hans Vestager3237271.050
Christopher Røhl Andersen132942
Torben Elsig-Pedersen81826
Hanna Fogtmann Iversen235275
Marlene B. Lorentzen3476110
Lotte Rod186418604
Mikkel Wold3710
Morten Wosylus61420
Konservative Folkeparti
Tom Arnt190141331
Carina Christensen148110258
Jan Køpke Christensen191433
Michael Nørtoft Frydensbjerg213
Morten Grøn112
Martin Holm Kodahl213
Bo Kragelund000
Mike Legarth9974173
Tommy Rachlitz Nielsen549
Charlotte Sahl-Madsen7254126
Rasmus Sømod549
Jesper Termansen437
Stefan Tiedemann437
SF - Socialistisk Folkeparti
Carsten Sohl1941.2461.440
Karina Lorentzen Dehnhardt1590159
Jesper Petersen1230123
Ida Damborg1100110
Gunver Majgaard808
Hans Winther606
Einar Olsen505
Henrik Møller505
Anders Myrhøj Jensen404
Ejnar Søndergaard202
Finn T. Hansen202
Søren E. Skov707
Liberal Alliance
Mette Bock5026081.110
Søren Søltoft Holmboe303666
Emil Lykke Jensen303666
Anders Kirkeby5668124
Helga Charlotte Lund91120
Anker Steen Sørensen202444
Kristendemokraterne
Mogens Stig Nielsen14581226
William Bak213
Ruth Fibiger-Olesen10616
Inger Gimm16925
Knud Erik Hansen538
Karl Haahr14682228
Hans Stengaard Jessen112
Niels Møller Jessen639
Niels Kousgaard213
Kristian Søndergaard Larsen213
Merete Mogensen639
Henri Nissen12719
Henrik Engelbrekt Refshauge000
Dansk Folkeparti
Per Nørhave429357786
Karina Adsbøl7562137
Anita Christensen544599
Kristian Thulesen Dahl1.6521.3733.025
Jørn Dohrmann7562137
Susanne Eilersen151227
Aia Fog9817
Marie Krarup123102225
Folmer Kristensen549
Thies Mathiasen131124
Knud N. Mathiesen7613
Ole Monrad Møller6511
Jan Schrøder8715
Venstre
Hans Chr. Thoning7.7062.55510.261
Bente Bendix329109438
Jens Ejner Christensen21728
Peter Christensen11638154
Eva Kjer Hansen28093373
Jan Lundsgaard314
Anni Matthiesen385128513
Ellen Trane Nørby469155624
Erik Nørreby8311
Hanne Riisager729
Hans Chr. Schmidt10936145
Ulla Tørnæs7982651.063
Niels Martin Vind527
Enhedslisten
Marianne Thorius Ruskjær125564689
Henning Hyllested1340134
Sarah Nørris17017
Mikkel Andersen303
Baltser Andersen202
Christina Nissen13013
Svend Brandt202
Leif Hartmann202
John Littau505
Ulf V. Olsen303
Jan Sørensen202
Anders K. Brandt606
Jørn Bjorholm202
Niels-Aage Bjerre101


Sidst opdateret: 19-09-2011 17:59:18

 Danmarks Statistik - Sejrøgade 11 - 2100 København Ø - - Tlf. 39 17 39 17