Danmarks Statistiks logo Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - 5. Esbjerg Omegn
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 39.698
Deltagelse: 88,73 %

Stemmer
PartiAntalPct.
Socialdemokratiet8.05923,1%
Radikale Venstre2.3086,6%
Konservative Folkeparti1.1343,3%
SF - Socialistisk Folkeparti2.6237,5%
Liberal Alliance1.6994,9%
Kristendemokraterne2590,7%
Dansk Folkeparti4.49812,9%
Venstre12.95237,1%
Enhedslisten1.3493,9%
Uden for partierne100,0%
I alt gyldige stemmer34.891
Blanke stemmer208
Andre ugyldige stemmer126
I alt ugyldige stemmer334
I alt afgivne stemmer35.225


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Christina Dam Kristensen1.7421.7003.442
Niels Ole Beck403979
Jacob Bjerregaard424183
Anne-Kathrine Brorsen5857115
Bjarne Corydon1.8781.8323.710
Benny Engelbrecht6362125
Palle Graversgaard222143
Ove Jensen8816
Karen J. Klint232245
Christian Rabjerg Madsen161632
Kim Qvist302959
Troels Ravn123120243
Anne Sina343367
Radikale Venstre
Hanna Fogtmann Iversen114216330
Christopher Røhl Andersen173249
Torben Elsig-Pedersen203858
Marlene B. Lorentzen4891139
Lotte Rod5481.0391.587
Hans Vestager3566101
Mikkel Wold101929
Morten Wosylus51015
Konservative Folkeparti
Rasmus Sømod342256
Tom Arnt14923
Carina Christensen185118303
Jan Køpke Christensen161026
Michael Nørtoft Frydensbjerg6410
Morten Grøn213
Martin Holm Kodahl538
Bo Kragelund538
Mike Legarth315201516
Tommy Rachlitz Nielsen325
Charlotte Sahl-Madsen10366169
Jesper Termansen112
Stefan Tiedemann325
SF - Socialistisk Folkeparti
Ejnar Søndergaard1921.6061.798
Karina Lorentzen Dehnhardt2710271
Jesper Petersen1990199
Ida Damborg3110311
Gunver Majgaard808
Hans Winther505
Einar Olsen505
Henrik Møller505
Anders Myrhøj Jensen101
Finn T. Hansen303
Søren E. Skov606
Carsten Sohl11011
Liberal Alliance
Mette Bock6267501.376
Søren Søltoft Holmboe5971130
Emil Lykke Jensen344175
Anders Kirkeby303666
Helga Charlotte Lund8917
Anker Steen Sørensen161935
Kristendemokraterne
Karl Haahr424486
William Bak112
Ruth Fibiger-Olesen224
Inger Gimm212243
Knud Erik Hansen7714
Hans Stengaard Jessen112
Niels Møller Jessen6612
Niels Kousgaard224
Kristian Søndergaard Larsen336
Merete Mogensen242549
Mogens Stig Nielsen448
Henri Nissen131427
Henrik Engelbrekt Refshauge112
Dansk Folkeparti
Marie Krarup548387935
Karina Adsbøl443175
Anita Christensen322355
Kristian Thulesen Dahl1.7361.2272.963
Jørn Dohrmann10373176
Susanne Eilersen13922
Aia Fog171229
Folmer Kristensen9615
Thies Mathiasen564096
Knud N. Mathiesen8614
Ole Monrad Møller549
Per Nørhave362561
Jan Schrøder282048
Venstre
Bente Bendix2.3261.2903.616
Jens Ejner Christensen432467
Peter Christensen628348976
Eva Kjer Hansen399221620
Jan Lundsgaard8412
Anni Matthiesen10558163
Ellen Trane Nørby7474141.161
Erik Nørreby6436100
Hanne Riisager7411
Hans Chr. Schmidt596330926
Hans Chr. Thoning627348975
Ulla Tørnæs2.7701.5364.306
Niels Martin Vind12719
Enhedslisten
Sarah Nørris136782918
Henning Hyllested3600360
Mikkel Andersen303
Baltser Andersen202
Christina Nissen32032
Svend Brandt404
Leif Hartmann101
John Littau303
Ulf V. Olsen404
Jan Sørensen202
Marianne Thorius Ruskjær14014
Anders K. Brandt606
Niels-Aage Bjerre404
Jørn Bjorholm606


Sidst opdateret: 19-09-2011 17:59:17

 Danmarks Statistik - Sejrøgade 11 - 2100 København Ø - - Tlf. 39 17 39 17