Danmarks Statistiks logo Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - 4. Esbjerg By
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 47.943
Deltagelse: 84,82 %

Stemmer
PartiAntalPct.
Socialdemokratiet11.99429,8%
Radikale Venstre2.4626,1%
Konservative Folkeparti1.1392,8%
SF - Socialistisk Folkeparti4.03810,0%
Liberal Alliance1.5193,8%
Kristendemokraterne2770,7%
Dansk Folkeparti5.35613,3%
Venstre10.79726,8%
Enhedslisten2.6196,5%
Uden for partierne190,0%
I alt gyldige stemmer40.220
Blanke stemmer287
Andre ugyldige stemmer156
I alt ugyldige stemmer443
I alt afgivne stemmer40.663


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Bjarne Corydon5.3544.77210.126
Niels Ole Beck7264136
Jacob Bjerregaard5347100
Anne-Kathrine Brorsen10997206
Benny Engelbrecht6154115
Palle Graversgaard171532
Ove Jensen141226
Karen J. Klint332962
Christina Dam Kristensen473422895
Christian Rabjerg Madsen403676
Kim Qvist262349
Troels Ravn413778
Anne Sina494493
Radikale Venstre
Lotte Rod7201.4002.120
Christopher Røhl Andersen163147
Torben Elsig-Pedersen101929
Hanna Fogtmann Iversen285583
Marlene B. Lorentzen173350
Hans Vestager275380
Mikkel Wold101929
Morten Wosylus81624
Konservative Folkeparti
Mike Legarth367300667
Tom Arnt9716
Carina Christensen127104231
Jan Køpke Christensen121022
Michael Nørtoft Frydensbjerg000
Morten Grøn224
Martin Holm Kodahl224
Bo Kragelund112
Tommy Rachlitz Nielsen9716
Charlotte Sahl-Madsen7964143
Rasmus Sømod8614
Jesper Termansen10818
Stefan Tiedemann112
SF - Socialistisk Folkeparti
Ida Damborg9632.5653.528
Karina Lorentzen Dehnhardt1940194
Jesper Petersen1780178
Gunver Majgaard17017
Hans Winther11011
Einar Olsen13013
Henrik Møller17017
Anders Myrhøj Jensen13013
Ejnar Søndergaard38038
Finn T. Hansen606
Søren E. Skov808
Carsten Sohl15015
Liberal Alliance
Mette Bock4706631.133
Søren Søltoft Holmboe6592157
Emil Lykke Jensen294170
Anders Kirkeby4563108
Helga Charlotte Lund71017
Anker Steen Sørensen142034
Kristendemokraterne
Merete Mogensen5062112
William Bak459
Ruth Fibiger-Olesen101222
Inger Gimm131629
Knud Erik Hansen347
Karl Haahr182240
Hans Stengaard Jessen000
Niels Møller Jessen224
Niels Kousgaard112
Kristian Søndergaard Larsen000
Mogens Stig Nielsen459
Henri Nissen172138
Henrik Engelbrekt Refshauge235
Dansk Folkeparti
Thies Mathiasen244202446
Karina Adsbøl9578173
Anita Christensen524395
Kristian Thulesen Dahl2.0421.6873.729
Jørn Dohrmann7663139
Susanne Eilersen181533
Aia Fog10818
Marie Krarup260215475
Folmer Kristensen7613
Knud N. Mathiesen9716
Ole Monrad Møller131124
Per Nørhave8167148
Jan Schrøder262147
Venstre
Ulla Tørnæs3.4192.5876.006
Bente Bendix7765871.363
Jens Ejner Christensen5945104
Peter Christensen292221513
Eva Kjer Hansen242183425
Jan Lundsgaard549
Anni Matthiesen251944
Ellen Trane Nørby6594991.158
Erik Nørreby229173402
Hanne Riisager221739
Hans Chr. Schmidt138104242
Hans Chr. Thoning266201467
Niels Martin Vind141125
Enhedslisten
Henning Hyllested1.1791.2202.399
Sarah Nørris1220122
Mikkel Andersen808
Baltser Andersen404
Christina Nissen25025
Svend Brandt505
Leif Hartmann606
John Littau14014
Ulf V. Olsen303
Jan Sørensen303
Marianne Thorius Ruskjær21021
Anders K. Brandt909
Jørn Bjorholm606
Niels-Aage Bjerre13013


Sidst opdateret: 19-09-2011 17:59:16

 Danmarks Statistik - Sejrøgade 11 - 2100 København Ø - - Tlf. 39 17 39 17