Danmarks Statistiks logo Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - 2. Aabenraa
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 43.047
Deltagelse: 85,81 %

Stemmer
PartiAntalPct.
Socialdemokratiet9.08824,9%
Radikale Venstre2.0925,7%
Konservative Folkeparti1.2593,4%
SF - Socialistisk Folkeparti2.1886,0%
Liberal Alliance1.5384,2%
Kristendemokraterne3671,0%
Dansk Folkeparti5.71115,6%
Venstre13.14436,0%
Enhedslisten1.1423,1%
Uden for partierne110,0%
I alt gyldige stemmer36.540
Blanke stemmer263
Andre ugyldige stemmer137
I alt ugyldige stemmer400
I alt afgivne stemmer36.940


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Anne Sina3.9753.1887.163
Niels Ole Beck443579
Jacob Bjerregaard6855123
Anne-Kathrine Brorsen433477
Bjarne Corydon8266148
Benny Engelbrecht431346777
Palle Graversgaard6754121
Ove Jensen221840
Karen J. Klint312556
Christina Dam Kristensen6552117
Christian Rabjerg Madsen9716
Kim Qvist182146328
Troels Ravn241943
Radikale Venstre
Lotte Rod8749901.864
Christopher Røhl Andersen131528
Torben Elsig-Pedersen161834
Hanna Fogtmann Iversen8917
Marlene B. Lorentzen333770
Hans Vestager151732
Mikkel Wold131528
Morten Wosylus91019
Konservative Folkeparti
Jan Køpke Christensen201116317
Tom Arnt325
Carina Christensen12773200
Michael Nørtoft Frydensbjerg426
Morten Grøn426
Martin Holm Kodahl112
Bo Kragelund325
Mike Legarth10158159
Tommy Rachlitz Nielsen213
Charlotte Sahl-Madsen347200547
Rasmus Sømod426
Jesper Termansen101
Stefan Tiedemann112
SF - Socialistisk Folkeparti
Henrik Møller2021.2661.468
Karina Lorentzen Dehnhardt1400140
Jesper Petersen4910491
Ida Damborg52052
Gunver Majgaard202
Hans Winther303
Einar Olsen12012
Anders Myrhøj Jensen404
Ejnar Søndergaard101
Finn T. Hansen404
Søren E. Skov404
Carsten Sohl707
Liberal Alliance
Mette Bock5577121.269
Søren Søltoft Holmboe405191
Emil Lykke Jensen273562
Anders Kirkeby202646
Helga Charlotte Lund81018
Anker Steen Sørensen232952
Kristendemokraterne
Knud Erik Hansen10166167
William Bak000
Ruth Fibiger-Olesen241640
Inger Gimm538
Karl Haahr6410
Hans Stengaard Jessen325
Niels Møller Jessen12820
Niels Kousgaard151025
Kristian Søndergaard Larsen213
Merete Mogensen112
Mogens Stig Nielsen213
Henri Nissen402666
Henrik Engelbrekt Refshauge11718
Dansk Folkeparti
Knud N. Mathiesen326277603
Karina Adsbøl10186187
Anita Christensen9379172
Kristian Thulesen Dahl2.0331.7273.760
Jørn Dohrmann251213464
Susanne Eilersen322759
Aia Fog312657
Marie Krarup126107233
Folmer Kristensen8715
Thies Mathiasen191635
Ole Monrad Møller6511
Per Nørhave312758
Jan Schrøder312657
Venstre
Peter Christensen5.8422.3168.158
Bente Bendix291140
Jens Ejner Christensen22931
Eva Kjer Hansen1.3675421.909
Jan Lundsgaard7310
Anni Matthiesen17724
Ellen Trane Nørby1.2594991.758
Erik Nørreby17724
Hanne Riisager426
Hans Chr. Schmidt7312901.021
Hans Chr. Thoning18725
Ulla Tørnæs8835123
Niels Martin Vind11415
Enhedslisten
Baltser Andersen90854944
Henning Hyllested66066
Sarah Nørris59059
Mikkel Andersen13013
Christina Nissen24024
Svend Brandt505
Leif Hartmann909
John Littau606
Ulf V. Olsen202
Jan Sørensen202
Marianne Thorius Ruskjær10010
Anders K. Brandt202
Jørn Bjorholm707
Niels-Aage Bjerre404


Sidst opdateret: 19-09-2011 17:59:14

 Danmarks Statistik - Sejrøgade 11 - 2100 København Ø - - Tlf. 39 17 39 17