Danmarks Statistiks logo Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - 5. Hvidovre
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 36.028
Deltagelse: 86,87 %

Stemmer
PartiAntalPct.
Socialdemokratiet8.88628,7%
Radikale Venstre2.6208,5%
Konservative Folkeparti1.2984,2%
SF - Socialistisk Folkeparti3.21310,4%
Liberal Alliance1.2043,9%
Kristendemokraterne1060,3%
Dansk Folkeparti5.12116,5%
Venstre5.87218,9%
Enhedslisten2.6528,6%
Uden for partierne300,1%
I alt gyldige stemmer31.002
Blanke stemmer232
Andre ugyldige stemmer65
I alt ugyldige stemmer297
I alt afgivne stemmer31.299


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Kenneth F. Christensen1.7481.4643.212
Sophie Hæstorp Andersen207173380
Jeppe Bruus231942
Morten Bødskov241202443
Martin Empacher151328
Mette Frederiksen1.8461.5473.393
Mogens Lykketoft6685601.228
Signe Wenneberg8773160
Radikale Venstre
Marie-Louise Andreassen2517831.034
Anders Andersen226991
Nadeem Farooq180561741
Tina Fischer3094124
Sofie Carsten Nielsen92287379
Abbas Razvi34106140
Trine Nebel Schou165066
Cheri-Mae M. Williamson113445
Konservative Folkeparti
Annette Birch374178
Sille Beck-Hansen414687
Charlotte Dyremose111125236
Kurt Juul-Scheelsbeck7815
Naser Khader112126238
Benedikte Kiær292328620
Karsten Skawbo-Jensen5611
Henrik Sørensen6713
SF - Socialistisk Folkeparti
Pernille Frahm5591.9642.523
Holger K. Nielsen3870387
Bilal Inekci1000100
Thor Möger Pedersen64064
Serdal Benli64064
Morten Normann Jørgensen18018
Marie Louise Bistrup56056
Arly Eskildsen101
Liberal Alliance
Joachim B. Olsen180540720
Jakob Benediktson3296128
Michele Fejø2781108
Lars Franyó61824
Mark Møller Jensen41216
Poul V. Jensen2575100
Betina Strøm2781108
Kristendemokraterne
Henrik Due Jensen172744
Stig Grenov6915
Bent Hansen123
Thorkild Meiner-Jensen4610
Andreas Peters-Lehm358
Sara Sejergaard91423
Leif Thyssen123
Dansk Folkeparti
Hans Jørgen Heitmann Jensen219353572
Kenneth Kristensen Berth169273442
Susanne Damsgaard134216350
Mikkel Dencker1.0181.6422.660
Søren Espersen352568920
Githa Nelander233760
Kristian Niebuhr203252
Gitte Simoni254065
Venstre
Karl Erik Høholt Jensen6541.1311.785
Gitte Lillelund Bech4988621.360
Karen Ellemann7191.2441.963
Jakob Engel-Schmidt80138218
John Engelhardt254368
Claus Gisselmann91625
Pernille Solvig Graux3764101
Eyvind Vesselbo129223352
Enhedslisten
Victoria Ninosca Risbjerg3081.6661.974
Frank Aaen4830483
Daniel Skovhus17017
Pia Boisen43043
Karl J. Kristiansen303
Jeanne Toxværd47047
Mette Hedegaard70070
Peter Mikkelsen15015
Christian H. Hansen30030


Sidst opdateret: 19-09-2011 17:58:46

 Danmarks Statistik - Sejrøgade 11 - 2100 København Ø - - Tlf. 39 17 39 17