Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - 4. Rødovre
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 45.921
Deltagelse: 87,16 %

Stemmer
PartiAntalPct.
A. Socialdemokratiet12.41331,4%
B. Radikale Venstre3.4788,8%
C. Det Konservative Folkeparti1.8844,8%
F. SF - Socialistisk Folkeparti3.8979,8%
I. Liberal Alliance1.4863,8%
K. Kristendemokraterne2220,6%
O. Dansk Folkeparti5.64914,3%
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti7.30818,5%
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne3.2268,1%
Uden for partierne310,1%
I alt gyldige stemmer39.594
Blanke stemmer307
Andre ugyldige stemmer123
I alt ugyldige stemmer430
I alt afgivne stemmer40.024


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Morten Bødskov4.5062.9897.495
Sophie Hæstorp Andersen194129323
Jeppe Bruus291948
Kenneth F. Christensen322153
Martin Empacher161026
Mette Frederiksen1.9671.3053.272
Mogens Lykketoft6124061.018
Signe Wenneberg10771178
Radikale Venstre
Abbas Razvi130451581
Anders Andersen54187241
Marie-Louise Andreassen165573738
Nadeem Farooq144500644
Tina Fischer71246317
Sofie Carsten Nielsen166576742
Trine Nebel Schou35122157
Cheri-Mae M. Williamson134558
Konservative Folkeparti
Naser Khader267272539
Sille Beck-Hansen122124246
Annette Birch121224
Charlotte Dyremose150153303
Kurt Juul-Scheelsbeck9918
Benedikte Kiær360366726
Karsten Skawbo-Jensen111122
Henrik Sørensen336
SF - Socialistisk Folkeparti
Arly Eskildsen3162.4272.743
Holger K. Nielsen4400440
Bilal Inekci95095
Pernille Frahm3610361
Thor Möger Pedersen56056
Serdal Benli85085
Morten Normann Jørgensen30030
Marie Louise Bistrup87087
Liberal Alliance
Joachim B. Olsen215670885
Jakob Benediktson216687
Michele Fejø2990119
Lars Franyó2681107
Mark Møller Jensen175370
Poul V. Jensen2887115
Betina Strøm2578103
Kristendemokraterne
Stig Grenov323971
Bent Hansen5611
Henrik Due Jensen242953
Thorkild Meiner-Jensen192342
Andreas Peters-Lehm224
Sara Sejergaard162036
Leif Thyssen235
Dansk Folkeparti
Mikkel Dencker5301.2331.763
Kenneth Kristensen Berth146340486
Susanne Damsgaard182423605
Søren Espersen7271.6922.419
Hans Jørgen Heitmann Jensen174057
Githa Nelander3991130
Kristian Niebuhr163753
Gitte Simoni4195136
Venstre
Claus Gisselmann4909961.486
Gitte Lillelund Bech6601.3412.001
Karen Ellemann8641.7562.620
Jakob Engel-Schmidt116236352
John Engelhardt316394
Pernille Solvig Graux56114170
Karl Erik Høholt Jensen369
Eyvind Vesselbo190386576
Enhedslisten
Peter Mikkelsen2562.0742.330
Frank Aaen5470547
Daniel Skovhus14014
Pia Boisen1110111
Karl J. Kristiansen505
Jeanne Toxværd79079
Victoria Ninosca Risbjerg44044
Mette Hedegaard96096
Christian H. Hansen31031


Sidst opdateret: 20. januar 2015 kl. 9:42

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17