Danmarks Statistiks logo Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - 2. Hjørring
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 50.101
Deltagelse: 86,36 %

Stemmer
PartiAntalPct.
Socialdemokratiet12.01728,0%
Radikale Venstre2.6656,2%
Konservative Folkeparti3.0467,1%
SF - Socialistisk Folkeparti3.9159,1%
Liberal Alliance1.5853,7%
Kristendemokraterne3770,9%
Dansk Folkeparti5.10511,9%
Venstre12.52129,2%
Enhedslisten1.6793,9%
Uden for partierne140,0%
I alt gyldige stemmer42.924
Blanke stemmer259
Andre ugyldige stemmer82
I alt ugyldige stemmer341
I alt afgivne stemmer43.265


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Helmuth Zickert1.7451.2693.014
Birgit Elgaard147107254
Ane Halsboe-Larsen198144342
Orla Hav1.9651.4303.395
Per Husted231740
Simon Kollerup141024
Bjarne Laustsen2.4361.7724.208
Flemming Møller Mortensen159116275
Rasmus Prehn269196465
Radikale Venstre
Marianne Jelved8981.2182.116
Daniel Nyboe Andersen101137238
Thomas Baun182543
Ninni Lodahl Gjessing293968
Nicolaj Holm202747
Anders Høyer344680
Kjeld Lundager Jørgensen91221
Karina Kroustrup192645
Leon Sebbelin347
Konservative Folkeparti
Lene Espersen1.9504012.351
Dorte Jepsen13316
Kristian Klarskov10212
Thomas Krarup22527
Tage Leegaard516
Daniel Rugholm516106622
Jesper Togsverd101
Anette Valentin9211
SF - Socialistisk Folkeparti
Grete Bonde5065871.093
Pernille Vigsø Bagge7919171.708
Karl H. Bornhøft369428797
Torben Duelund192241
Thorkil Olesen7815
Lisbeth Bech Poulsen343973
Helena Mosskov Starcke172037
Karen Touborg222547
Teis Volstrup4856104
Liberal Alliance
Thyra Frank4776511.128
Johnny Hurup182543
Christian Jensen5068118
Uffe Korsgaard71017
Peter Laigaard5778135
Bo Ritterbusch283866
Jens Møller Thygesen5712
Kim Ursin6814
Jesper Veiby101424
Henrik Viholm121628
Kristendemokraterne
Lene Meng Andersen425395
Mark Hill347
Jens Ove Kjeldsen141832
Brian Krog347
Ruth Tidemand Nielsen232952
Patrik Näsfors224
Inger Ottesen212647
Inge Marie Sonne112
Karsten Weinkouff243054
Peter Øhrstrøm313970
Krista Ølgaard347
Dansk Folkeparti
Morten A. Petersen5391.0591.598
Bent Bøgsted6741.3241.998
Erling Grønbæk275380
Morten Marinus Jørgensen157309466
Rikke Karlsson138271409
Anita Knakkergaard78153231
Ib Poulsen63124187
Charlotte Sigurdsson214162
Palle Vejen254974
Venstre
Karsten Lauritzen6.3253.81910.144
Kristian Andersen7746123
Per Bisgaard261642
Anders Broholm299180479
Peder Christensen10616
Preben Bang Henriksen7948127
Birgitte Josefsen495299794
Tina Nedergaard475287762
Torsten Schack Pedersen211334
Enhedslisten
Peder Hvelplund2731.1491.422
Stine Maiken Brix1860186
Susanne Flydtkjær26026
Amina Olander Lap808
Kasper Bech Jensen909
Stine Søby Kristensen12012
Jens Otto Madsen12012
Allan Kjær Nielsen202
Rasmus Falck Østergaard202
Hans Jørgen Schultz14014


Sidst opdateret: 19-09-2011 17:59:48

 Danmarks Statistik - Sejrøgade 11 - 2100 København Ø - - Tlf. 39 17 39 17