Danmarks Statistiks logo Europa-Parlamentsvalg søndag 7. juni 2009
Valgopgørelse - 3. Indre By
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 37.425
Deltagelse: 61,14 %

Stemmer
PartiAntalPct.
Socialdemokratiet3.98317,7%
Radikale Venstre2.48911,1%
Konservative Folkeparti2.1269,5%
SF - Socialistisk Folkeparti5.84126,0%
Liberal Alliance2331,0%
JuniBevægelsen6512,9%
Folkebevægelsen mod EU2.57711,5%
Dansk Folkeparti1.4466,4%
Venstre3.11013,8%
I alt gyldige stemmer22.456
Blanke stemmer363
Andre ugyldige stemmer62
I alt ugyldige stemmer425
I alt afgivne stemmer22.881


Europa-Parlamentsvalg søndag 7. juni 2009

Personlige stemmer
Parti / NavnAntal
Socialdemokratiet
Dan Jørgensen1.929
Britta Thomsen373
Christel Schaldemose326
Ole Christensen26
Claus Larsen-Jensen88
Hüseyin Arac51
Malou Lunderød35
Einer Lyduch19
Mikkel Schøler16
Henning A. Jensen7
Radikale Venstre
Sofie Carsten Nielsen1.561
Johannes Lebech68
Lotte Rod21
Anna Mee Allerslev 56
Stefan Seidler12
Kristina Siig10
Jakob Erle13
Anne Elizabeth Kamstrup12
Christian Kjølhede3
Lasse Holm Grønning33
Claus Brandt Rasmussen4
Birger Nissen4
Morten Kirk Jensen2
Konservative Folkeparti
Bendt Bendtsen852
Christian Wedell-Neergaard127
Pernille Høxbro98
Mette Abildgaard156
Tove Videbæk68
Peter Norsk52
Thomas Krarup7
Jan Køpke Christensen19
Julie Broe29
Michael Christensen34
Karsten Skawbo-Jensen26
Ole Brøkner18
SF - Socialistisk Folkeparti
Margrete Auken2.713
Emilie Turunen889
Fathi El-Abed263
Ole Riisgaard49
Christine Sidenius99
Marwan Zobi33
Michael Pinkowsky Tersbøl20
Meta Fuglsang52
Hans Okholm28
Sanne Schroll21
Sidsel Homann19
Einar Olsen5
Karen Touborg26
Liberal Alliance
Benjamin Dickow175
Peter Hjortkjær Jørgensen5
Filip Berghamar7
JuniBevægelsen
Hanne Dahl385
Keld Albrechtsen49
Inger-Marie Tryde Martensen5
Erik Bach1
Pia Raug29
C. Johan Gaunitz2
Rasmus Paludan9
Folkebevægelsen mod EU
Søren Søndergaard1.793
Ditte Staun79
Rina Ronja Kari100
Karina Rohr Sørensen7
Christian Juhl6
Kirsten Annette Christensen5
Mehmet Aksoy4
Hans Henrik Larsen3
Sven Skovmand10
Ole Nors Nielsen6
Helge Rørtoft-Madsen6
Jørgen Grøn7
Jaleh Tavakoli17
Thorkil Sohn1
Søren Kolstrup6
Povl Kristensen 0
Johanne Langdal Kristiansen11
Keld Hvalsø Nedergaard1
Ebba Bigler7
Mette Langdal10
Dansk Folkeparti
Morten Messerschmidt1.217
Kenneth Kristensen Berth7
Anna Rosbach Andersen6
Dennis Flydtkjær3
Rikke Karlsson13
Aia Fog6
Jette Plesner Dali4
Bente Kronborg Holst Flensted0
Henrik Ræder Clausen3
Jeppe Jakobsen8
Venstre
Jens Rohde895
Charlotte Antonsen123
Poul Dahl21
Hans Jørgen Dalum7
Kasper Elbjørn145
Louise Feilberg230
Poul F. Hansen41
Anne E. Jensen427
Bent Claudi Lassen22
Jens-Kristian Lütken25
Morten Løkkegaard440
Hanne Severinsen69
Ole B. Sørensen8
Jan Winther7

Afstemningsområder

3. Indre By



Sidst opdateret: 12-06-2009 08:34:30

 Danmarks Statistik - Sejrøgade 11 - 2100 København Ø - - Tlf. 39 17 39 17