Danmarks Statistiks logo Europa-Parlamentsvalg søndag 7. juni 2009
Valgopgørelse - Hele landet
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 4.057.100
Deltagelse: 59,54 %

Stemmer
PartiAntalPct.Mandater
Socialdemokratiet503.43921,5%4
Radikale Venstre100.0944,3%-
Konservative Folkeparti297.19912,7%1
SF - Socialistisk Folkeparti371.60315,9%2
Liberal Alliance13.7960,6%-
JuniBevægelsen55.4592,4%-
Folkebevægelsen mod EU168.5557,2%1
Dansk Folkeparti357.94215,3%2
Venstre474.04120,2%3
I alt gyldige stemmer2.342.128
Blanke stemmer67.219
Andre ugyldige stemmer6.221
I alt ugyldige stemmer73.440
I alt afgivne stemmer2.415.568


Europa-Parlamentsvalg søndag 7. juni 2009


Sidst opdateret: 12-06-2009 08:34:21

 Danmarks Statistik - Sejrøgade 11 - 2100 København Ø - - Tlf. 39 17 39 17