Folketingsvalg onsdag 5. juni 2019
Resultater - Nordjyllands Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 444.951
Deltagelse: 83,18 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet124.07133,9%761
B. Radikale Venstre18.6055,1%11-
C. Det Konservative Folkeparti18.0994,9%11-
D. Nye Borgerlige7.4422,0%---
E. Klaus Riskær Pedersen3.0640,8%---
F. SF - Socialistisk Folkeparti19.7055,4%11-
I. Liberal Alliance7.0411,9%---
K. Kristendemokraterne5.7311,6%---
O. Dansk Folkeparti34.7349,5%211
P. Stram Kurs6.3431,7%---
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti98.37226,8%55-
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne15.9214,3%1-1
Å. Alternativet7.2682,0%1-1
I alt gyldige stemmer366.396
Blanke stemmer2.782
Andre ugyldige stemmer915
I alt ugyldige stemmer3.697
I alt afgivne stemmer370.093


Folketingsvalg onsdag  5. juni 2019

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Mette Frederiksen43.48912.44655.935
Ane Halsboe-Jørgensen4.9771.3746.351
Orla Hav5.6941.6897.383
Per Husted3.3589084.266
Søren Valgreen Knudsen3.8991.1905.089
Simon Kollerup11.5771.58013.157
Bjarne Laustsen11.9973.41015.407
Flemming Møller Mortensen7.1521.9779.129
Rasmus Prehn5.6921.6627.354
Radikale Venstre
Daniel Nyboe Andersen1.38801.388
Niels Arbøl4850485
Casper Hedegaard9980998
Amalie Mørkøre Højsholt6180618
Marianne Jelved2.65702.657
Marianne Mulle Jensen1.36001.360
Rikke-Marie Jørgensen2130213
Helle Sommer Kjærgaard3330333
Gitte Lopdrup5060506
Konservative Folkeparti
Henrik Dalgaard8037721.575
Jens Kindberg364437801
Jens-Henrik Kirk1.1311.1452.276
Per Larsen1.6251.5843.209
Per Møller1.6121.0552.667
Peter E. Nielsen374344718
Torben Overgaard1.1717651.936
Karsten Skov Petersen121120241
Mia Tang1.4091.4302.839
Morten Thiessen7721.0651.837
Nye Borgerlige
John Bjerg5040504
Niels M. Christensen2920292
Poul Højlund9410941
Frode Larsen3900390
Klaus Riskær Pedersen
Maria Terese Fog Bartholdy1820182
Rune Frøsig Osmundsen3530353
SF - Socialistisk Folkeparti
Theresa Berg Andersen2.51602.516
Karl H. Bornhøft5300530
Henning Jørgensen3570357
Jacob Klivager7250725
Lene Linnemann8430843
Thorkil Olesen3040304
Allan Norré Pedersen2730273
Lisbeth Bech Poulsen2.64502.645
Janni Platz Sthyr4410441
Liberal Alliance
Christina Egelund2.02602.026
Claus Hermansen59059
Jacob Høfler1330133
Martin K. Madsen1910191
Bo Ritterbusch3520352
Kristendemokraterne
Britta Eckhardt5371.0061.543
David Jakobsen3438791.222
Anne-Marie Jørgensen3227981.120
Piratheep Krishnapalan231561792
Inger Ottesen271669940
Robert Thomsen3579114
Dansk Folkeparti
Kim Edberg Andersen2.01902.019
Lise Bech2.30602.306
Bent Bøgsted3.41803.418
Tommy Degn7640764
Erik Høgh-Sørensen1.02201.022
Morten Marinus1.95301.953
Ib Poulsen1.39901.399
Hans Henrik Sørensen4470447
Peter Sørensen8110811
Stram Kurs
Uwe Max Jensen6983.3664.064
Danni Pedersen3931.8862.279
Venstre
Marie Bjerre8.6274.07212.699
Henrik Buchhave1.7601.0182.778
Preben Bang Henriksen18.45910.14028.599
Henrik Jørgensen1.4256632.088
Karsten Lauritzen18.3358.54726.882
Torsten Schack Pedersen8.6022.67411.276
Thomas Thomsen540296836
Maja Torp4.1922.3716.563
Anne Honoré Østergaard4.1042.5476.651
Enhedslisten
Peder Hvelplund1.0281.9632.991
Sinem Demir1.2482.3783.626
Susanne Flydtkjær7431.6122.355
Berit Raldin4379721.409
Anna Aaen7541.8422.596
Finn Grøn Nielsen1658921.057
Torsten Ringgaard132685817
Poul-Erik Andersen1519191.070
Alternativet
Christian Gade Bjerrum3330333
Camilla Bundgaard3160316
Anne-Louise L. Bøttger-Rasmussen4180418
Simon Leed Krøs3010301
Ulla Gram Larsen1170117
Lars Rosenkvist1020102
Gustav Sieg Sørensen37037
Susanne Zimmer7740774


Sidst opdateret: 13. juni 2019 kl. 9:12

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17