Folketingsvalg onsdag 5. juni 2019
Resultater - Østjyllands Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 584.347
Deltagelse: 85,78 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet128.10825,8%761
B. Radikale Venstre49.1579,9%321
C. Det Konservative Folkeparti28.4315,7%11-
D. Nye Borgerlige9.7972,0%1-1
E. Klaus Riskær Pedersen3.6740,7%---
F. SF - Socialistisk Folkeparti40.6658,2%22-
I. Liberal Alliance14.1572,9%1-1
K. Kristendemokraterne10.6172,1%---
O. Dansk Folkeparti38.8897,8%211
P. Stram Kurs7.4841,5%---
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti112.35822,6%651
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne35.2617,1%11-
Å. Alternativet16.9153,4%1-1
Uden for partierne5490,1%---
I alt gyldige stemmer496.062
Blanke stemmer4.005
Andre ugyldige stemmer1.164
I alt ugyldige stemmer5.169
I alt afgivne stemmer501.231


Folketingsvalg onsdag  5. juni 2019

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Camilla Fabricius6.5065.30611.812
Dorthe Hindborg3.7453.2557.000
Daniel Toft Jakobsen4.6154.1228.737
Leif Lahn Jensen8.0014.96612.967
Jens Joel6.1265.00311.129
Henrik Dam Kristensen7.4507.42814.878
Malte Larsen5.7084.88810.596
Thyge Risvig6358121
Iben Sønderup2.6412.2814.922
Christen Sørensen1.8931.5553.448
Nicolai Wammen23.42719.07142.498
Radikale Venstre
Anne Sophie Callesen1.92601.926
Bassam El-Daoud1.03501.035
Tom Brøcher Jakobsen1280128
Michael Skaaning Johansen7610761
Susan Kronborg1.52201.522
Karen Melchior1.04101.041
Søren Bo Pedersen2750275
Katrine Robsøe3.43003.430
Morten Kjær Sørensen5350535
Henrik Vinther1.41401.414
Morten Østergaard17.781017.781
Konservative Folkeparti
Ali Aminali7931.2312.024
Jane Christensen7701.3632.133
Charlotte Green2.3673.5255.892
Lars Jensen4448161.260
Mona Juul3.8465.9749.820
Victoria D. Kilpatrick4487031.151
Anders Krojgaard Lund5149151.429
David Munk-Bogballe239501740
Niels Rosenberg9671.2412.208
Jens Salling6911.0831.774
Nye Borgerlige
Niels-Christian Braad1040104
Niels Børge Eriksen60060
Ulrik Hermann80080
Inger-Marie Tryde Martensen1430143
Lars Boje Mathiesen2.39602.396
Lars Axel Nielsen88088
Caroline Mathilde Reitzel2370237
Klaus Riskær Pedersen
Mogens Birkelund1840184
Dennis Kronborg96096
SF - Socialistisk Folkeparti
Paw Amdisen8250825
Kirsten Normann Andersen7.88507.885
Anna Brændemose1.60701.607
Niels Callesøe4980498
Morten Siig Henriksen4600460
Aleksander Myrhøj1.19101.191
Charlotte Broman Mølbæk2.64102.641
Theis Rubinke Sørensen8220822
Jan Tidemand4670467
Charlotte Vindeløv1.59701.597
Liberal Alliance
Ida Bihl8440844
Iben Høiaas Jeppesen5230523
Jens Meilvang1.53101.531
Ole Birk Olesen2.02002.020
Jakob Rixen6740674
Kristendemokraterne
Isabella Arendt8.0911.6589.749
Anja Smedstrup Christensen37845
Birgit Jakobsen41196507
Sven-Erik F. Jørgensen25429
Simon Overby Kristensen33841
Kristian Søndergaard Larsen571370
Nils-Erik Mulvad45853
Jens Jul Nielsen31839
Esper Thidemann711384
Dansk Folkeparti
Ole Revsgaard Andersen3160316
Kim Christiansen1.15601.156
Jakob Søgaard Clausen6670667
Steffen Graff Daugaard6000600
Mette Hjermind Dencker2.34802.348
Claus Kvist Hansen9170917
Knud N. Mathiesen8690869
Michael Nedersøe7780778
Hans Kristian Skibby2.83402.834
Steen Thomsen1.41201.412
Nick Zimmermann9800980
Stram Kurs
Helmuth Nyborg1.0473.5574.604
Anitta Nørgaard Johansen3501.8412.191
René Paw Christensen233456689
Venstre
Birte M. Andersen1.9701.8193.789
Britt Bager10.4907.23517.725
Heidi Bank2.9432.7085.651
Anders G. Christensen3.1931.9235.116
Jakob Ellemann-Jensen19.38816.96636.354
Michael Aastrup Jensen12.2976.12618.423
Karina Rohrberg Jessen5785221.100
Gustav Juul8718361.707
Troels Lund Poulsen6.7805.28312.063
Simon Ø. Simonsen589405994
Fatma Øktem5.1304.3069.436
Enhedslisten
Nikolaj Villumsen1.8964.3586.254
Søren Egge Rasmussen1.4534.1165.569
Anne Hegelund3.0323.0666.098
Maja W. Albrechtsen1.1061.9253.031
Maria Temponeras8562.2003.056
Jesper Yde Knudsen4351.8372.272
Helle Nielsen2659601.225
Karina Hjorth5171.1251.642
Peder Meyhoff2588871.145
Else Kayser6483.1113.759
Malene Erenskjold5626481.210
Alternativet
Nilas Bay-Foged2500250
Mira Issa Bloch1.33201.332
Carsten Borup1200120
Niels Christiansen62062
Rasmus Foged4440444
Torsten Gejl1.38301.383
Birgitte Kehler Holst4860486
HC Molbech5480548
Peter Barner Steinbrenner89089
Helle Wium5880588
Line Aaen6330633
Chresten H. Ibsen4890489
Hans Schultz60060


Sidst opdateret: 13. juni 2019 kl. 9:12

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17