Folketingsvalg onsdag 5. juni 2019
Resultater - Fyns Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 374.322
Deltagelse: 84,59 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet94.33730,2%541
B. Radikale Venstre22.7937,3%11-
C. Det Konservative Folkeparti19.2566,2%11-
D. Nye Borgerlige5.9261,9%---
E. Klaus Riskær Pedersen2.5510,8%---
F. SF - Socialistisk Folkeparti20.9616,7%11-
I. Liberal Alliance5.8671,9%---
K. Kristendemokraterne3.4531,1%---
O. Dansk Folkeparti27.7468,9%211
P. Stram Kurs5.9191,9%---
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti73.04623,4%431
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne21.1826,8%11-
Å. Alternativet9.5053,0%---
I alt gyldige stemmer312.542
Blanke stemmer3.072
Andre ugyldige stemmer1.027
I alt ugyldige stemmer4.099
I alt afgivne stemmer316.641


Folketingsvalg onsdag  5. juni 2019

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Trine Bramsen10.5949.30919.903
Bjørn Brandenborg6.8374.30711.144
Erik Christensen3.4412.7056.146
Alexander Grandt2.3272.1744.501
Jan Johansen6.7865.22612.012
Dan Jørgensen15.44313.44228.885
Julie Skovsby3.9433.5697.512
Kim Aas2.1952.0394.234
Radikale Venstre
Camilla Hersom3.23303.233
Søren Hillers1.16501.165
Rasmus Helveg Petersen3.76303.763
Anne Skau Styrishave2.88502.885
Konservative Folkeparti
Kristian Guldfeldt1.2328552.087
Caroline Lauritsen174124298
Camilla Lydiksen6004171.017
Mai Mercado7.8775.61713.494
Roya Moore6124301.042
Jørgen Nielsen7725461.318
Nye Borgerlige
Annette Skov Andersson4580458
Benny Bindslev3440344
Klaus Kroll5590559
Klaus Riskær Pedersen
Gert Dyrn2092.3422.551
SF - Socialistisk Folkeparti
Anders Funch Engelstad5700570
Pia Havgaard Henriksen3910391
Rasmus Peter Henriksen3690369
Karsten Hønge4.14604.146
Line Mørk2.84802.848
Dennis Ørsted Petersen1590159
Ditte Helene Rasmussen9590959
Liberal Alliance
Carsten Bach7340734
Lars Christensen75075
Frederik Nilausen Dam89089
Maria Dahl Hedegaard2750275
Ken Nørregaard1340134
Jonas Møller Simonsen1610161
Kristendemokraterne
Jenan Jamel Bozo70201271
Gert Broxgaard32108140
Rise Eskildsen46159205
Michael Jensen69243312
Simon Lavdal48153201
Margit Lund-Cramer3221.0091.331
Jens Ole Madsen67220287
Per Nansted101380481
Kim Slott50175225
Dansk Folkeparti
Alex Ahrendtsen2.65602.656
Pernille Bendixen1.49201.492
Jens Henrik W. Thulesen Dahl2.91302.913
Eva Jørgensen6820682
René Jørgensen8050805
Lars Kolling7550755
Carsten Kudsk9610961
Betina Signe Stick4500450
Stram Kurs
Martin Christensen8404.2755.115
Mikkel Brinck Søberg132672804
Venstre
Marlene Ambo-Rasmussen6.3125.98912.301
Erling Bonnesen8.5226.99115.513
Mark Grossmann2.6002.5245.124
Jane Heitmann4.4203.5848.004
Araz Khan1.0901.0922.182
Bo Libergren1.6881.6573.345
Lars Chr. Lilleholt9.9309.46419.394
Ole Pedersen3.9943.1897.183
Enhedslisten
Victoria Velasquez2.7634.4707.233
Jesper Kiel1.8642.3594.223
Reza Javid4461.9652.411
Vibeke Syppli Enrum5191.5022.021
Jonas Hulgaard Ammundsen2311.2031.434
Camille Hvillum5992.1862.785
Kasper Philbert1509251.075
Alternativet
Karl Magnus Bidstrup2430243
Tine Busk1800180
Fabian Munkholm Davidsen5430543
Line Gessø Hansen2420242
Stine B. Helles1.64501.645
Mikkel Holm-Pedersen2380238
Mette Rahbek4450445


Sidst opdateret: 13. juni 2019 kl. 9:12

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17