Folketingsvalg onsdag 5. juni 2019
Resultater - Sjællands Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 628.910
Deltagelse: 83,72 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet147.05728,2%871
B. Radikale Venstre30.3545,8%211
C. Det Konservative Folkeparti30.4495,8%211
D. Nye Borgerlige13.3192,6%1-1
E. Klaus Riskær Pedersen5.3291,0%---
F. SF - Socialistisk Folkeparti45.9928,8%321
I. Liberal Alliance9.2891,8%---
K. Kristendemokraterne4.1710,8%---
O. Dansk Folkeparti56.69710,9%321
P. Stram Kurs14.0542,7%---
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti126.41924,3%761
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne27.2725,2%211
Å. Alternativet10.3052,0%1-1
Uden for partierne1620,0%---
I alt gyldige stemmer520.869
Blanke stemmer4.118
Andre ugyldige stemmer1.556
I alt ugyldige stemmer5.674
I alt afgivne stemmer526.543


Folketingsvalg onsdag  5. juni 2019

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Kaare Dybvad Bek6.1184.62410.742
Tom Block3.1573.2386.395
Brian Bressendorff3.1412.4205.561
Lennart Damsbo-Andersen5.6483.9679.615
Mette Gjerskov5.2115.25910.470
Magnus Heunicke18.21410.84829.062
Astrid Krag17.81016.26734.077
Rasmus Horn Langhoff5.8124.97610.788
Henrik Sass Larsen4.0174.2588.275
Tanja Larsson4.1973.7057.902
Anne Madsen2.7352.8335.568
Kasper Roug5.2493.3538.602
Radikale Venstre
Troels Brandt9970997
Henriette Bødewadt2580258
Vibeke Grønbæk4200420
Bo Nygaard Larsen4830483
Line Krogh Lay1.01601.016
Kathrine Olldag1.59501.595
Zenia Stampe8.37108.371
Jeppe Sørensen5360536
Jeppe Trolle1.35601.356
Konservative Folkeparti
Mads Andersen3.1582.5245.682
Jesper Wienmann Hansen471423894
Brigitte Klintskov Jerkel3.4853.0436.528
Naser Khader7.3376.24213.579
Stine Pilt Olsen9948021.796
Daniel Blak Pedersen291222513
Michael Suhr8026551.457
Nye Borgerlige
Josh Bjørkman1610161
Peter Seier Christensen1.85001.850
Henrik Engel Elborough54054
Bo Erik Hansen94094
Klaus Juel Hansen2150215
Martin Knudsen1650165
Ulrik Nick Lassen64064
Bob Richard Nielsen1430143
Tonny Voldby Pedersen79079
Jørn Rasmussen65065
Thomas Vesth1730173
Janni Walies4020402
Klaus Riskær Pedersen
Birger Niemann2371.1511.388
Martin Nordstjerne Rasmussen2383.7033.941
SF - Socialistisk Folkeparti
Anne Valentina Berthelsen1.30401.304
Astrid Carøe2.55002.550
Judith Frederiksen4070407
Jonas Ghiyati4500450
Michael Graakjær1060106
Annemette Schønberg Johnsen7130713
Jan Bjergskov Larsen6960696
Jacob Mark23.213023.213
Mogens Stig Møller1550155
Charlotte Poulsen1650165
Liberal Alliance
John Axelsen1490149
Emil Blücher4090409
Henrik Boye1320132
Frederik Damgaard1450145
Knud Damgaard71071
Laura Lindahl2.34102.341
Jeppe H. Lindberg1090109
Kristendemokraterne
Eva Guldfred3311.6061.937
Per Kristensen52270322
Lisbeth Rask Nielsen160657817
Lasse Rasmussen22101123
Bruno Skibbild34167201
Tage Sørensen47227274
Henning Østergaard-Christensen97400497
Dansk Folkeparti
Liselott Blixt2.42702.427
Henrik Brodersen9970997
René Christensen5.17505.175
Kim Errebo5190519
Søren Espersen5.93005.930
Jeppe Jakobsen1.21601.216
Merete Dea Larsen1.69601.696
Brian Mørch1.21301.213
Githa Nelander7010701
Karin Nødgaard2.14202.142
Thomas Palmskov4430443
Lars Schmidt7810781
Stram Kurs
Rasmus Paludan9.9592.85912.818
Søren Grinderslev214202416
Pernille Pedersen144294438
Chang Claus Lembirk66316382
Venstre
Charlotte Bisserup Bechfeldt2.8351.2534.088
Lars-Christian Brask2.3451.2413.586
Morten Dahlin6.4712.7989.269
Louise Schack Elholm4.2291.8296.058
Bertel Haarder5.3082.4287.736
Jacob Jensen7.4123.11110.523
Marcus Knuth9.5233.40812.931
Stén Knuth4.8691.8676.736
Rasmus Brandstrup Larsen1.3525291.881
Sebastian Mylsted-Schenstrøm1.1335911.724
Jacob Panton2.2131.0313.244
Lars Løkke Rasmussen40.74517.89858.643
Enhedslisten
Christian Juhl1.1783.4664.644
Eva Flyvholm3.7403.5857.325
Linda Havanna Hansen9993.2904.289
Bruno Jerup1891.7531.942
Mathilde Vinther9291.6982.627
Martin Graff Jørgensen4811.3051.786
Christian Tastrup1691.3341.503
Mehmet Zeki Dogru4401.1191.559
Sejer Folke4301.1671.597
Alternativet
Charlotte Birk Bruun83083
Sascha Faxe1.19201.192
Kristian Gylling1210121
Peter Kjær Hansen1320132
Claus Jansson98098
Anne Grete Kamilles1220122
Kirsten Kock1660166
Joan Kragh2360236
Ulla Munksgaard83083
Lars Birger Nielsen2070207
Rasmus Nordqvist1.49901.499
Pinki Karin Yvonne Jensen1620162


Sidst opdateret: 13. juni 2019 kl. 9:12

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17