Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015
Resultater - Nordjyllands Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 440.764
Deltagelse: 84,83 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet110.96330,0%651
B. Radikale Venstre11.3393,1%1-1
C. Det Konservative Folkeparti10.1532,7%---
F. SF - Socialistisk Folkeparti12.1083,3%1-1
I. Liberal Alliance21.8075,9%11-
K. Kristendemokraterne3.3300,9%---
O. Dansk Folkeparti81.16021,9%44-
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti85.92423,2%44-
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne22.5596,1%11-
Å. Alternativet10.3352,8%1-1
Uden for partierne960,0%---
I alt gyldige stemmer369.774
Blanke stemmer3.098
Andre ugyldige stemmer1.018
I alt ugyldige stemmer4.116
I alt afgivne stemmer373.890


Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Peter Duetoft3.1491.8995.048
Ane Halsboe-Jørgensen8.2854.47012.755
Orla Hav13.0468.17121.217
Per Husted3.9342.2316.165
Simon Kollerup10.8742.96513.839
Bjarne Laustsen16.7049.32226.026
Flemming Møller Mortensen7.8974.34412.241
Rasmus Prehn5.8753.9759.850
Morten Ryom2.2461.5763.822
Radikale Venstre
Daniel Nyboe Andersen7368081.544
Kasper Bagnkop5355201.055
Jesper Hansen194198392
Thomas Høj253279532
Marianne Jelved2.1712.1874.358
Kjeld Lundager Jørgensen320343663
Helle Sommer Kjærgaard213227440
Louise Lundbeck Krog6407091.349
Giajenthiran Velmurugan4795271.006
Konservative Folkeparti
Henrik Dalgaard7175011.218
Torben Overgaard409380789
Line Vanggaard Pedersen7764211.197
Daniel Rugholm4.0091.9875.996
Morten Thiessen519434953
SF - Socialistisk Folkeparti
Paul Rode Andersen405461866
Anders Tendal Christiansen139175314
Thomas Klimek1.2171.3992.616
Thomas Krog1.1261.3462.472
Peder Larsen267370637
Thorkil Olesen167322489
Lisbeth Bech Poulsen1.6522.3403.992
Frank Tronborg10098198
Jacob Klivager Vestergaard215309524
Liberal Alliance
Christina Egelund3.0765.3928.468
Thyra Frank2.7684.6587.426
Claus Hermansen340579919
Klaus Hjulmand3976381.035
Martin K. Madsen5109081.418
Bo Ritterbusch7361.1241.860
Henrik Viholm228453681
Kristendemokraterne
Lene Meng Andersen90112202
Britta Eckhardt128144272
Nick Hansen6738321.505
Ruth Tidemand Nielsen215256471
Inger Ottesen370510880
Dansk Folkeparti
Lise Bech4.1818.77012.951
Bent Bøgsted6.86214.67221.534
Tommy Degn2.2315.0417.272
Erik Høgh-Sørensen1.3702.7664.136
Gert Ingolf Johansen9132.2293.142
Morten Marinus4.1818.84013.021
Ib Poulsen2.9014.9807.881
Laila Sortland1.1002.5613.661
Kristoffer Hjort Storm2.2635.2997.562
Venstre
Kristian Andersen1.0423501.392
Per Bisgaard 2.1066392.745
Mogens Brag1.2483721.620
Anders Broholm5.6931.6497.342
Søren Gade28.9168.88837.804
Preben Bang Henriksen10.5313.36513.896
Karsten Lauritzen8.1142.39310.507
Mariann Nørgaard 1.9277172.644
Torsten Schack Pedersen6.7061.2687.974
Enhedslisten
Stine Brix5.7622.7128.474
Peder Hvelplund4231.5051.928
Susanne Flydtkjær4621.9182.380
Bo Fink3371.3291.666
Britta Glargard1431.1881.331
Emma Lyng Svensson2891.5011.790
Miguel J. Valentine1939491.142
Cæcilie Lyndgaard Andersen2742.0922.366
Povl Erik Andersen1861.2961.482
Alternativet
Torsten Gejl1.4334.5125.945
Kennith Nielsen142446588
Ulla Berndt Sørensen5831.8272.410
Jørgen Vangsted3371.0551.392
Hans Schultz96096


Sidst opdateret: 20. juni 2015 kl. 17:13

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17