Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015
Resultater - Østjyllands Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 565.259
Deltagelse: 86,69 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet132.32027,3%761
B. Radikale Venstre23.8764,9%11-
C. Det Konservative Folkeparti13.4902,8%1-1
F. SF - Socialistisk Folkeparti21.1004,4%1-1
I. Liberal Alliance40.1018,3%211
K. Kristendemokraterne4.6271,0%---
O. Dansk Folkeparti91.62118,9%541
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti90.52818,7%44-
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne35.9607,4%211
Å. Alternativet29.5876,1%11-
Uden for partierne1.0950,2%---
I alt gyldige stemmer484.305
Blanke stemmer4.296
Andre ugyldige stemmer1.413
I alt ugyldige stemmer5.709
I alt afgivne stemmer490.014


Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Kirsten Brosbøl10.8438.12718.970
Daniel Toft Jakobsen4.3444.0098.353
Leif Lahn Jensen7.3934.40011.793
Jens Joel7.1915.89013.081
Henrik Dam Kristensen8.1097.68115.790
Malte Larsen3.4492.3605.809
Maja Panduro8.6726.06614.738
Kim Qvist1.3651.0882.453
Thyge Risvig10096196
Christen Sørensen1.7791.4553.234
Nicolai Wammen21.15216.75137.903
Radikale Venstre
Liv Holm Andersen1.6791.3693.048
Carsten Bech535431966
Casper Karup Hedegaard178162340
Tom Brøcher Jakobsen6561126
Sander Jensen280225505
Jakob Lavrsen420344764
Karen Melchior8857861.671
Nils Sjøberg8288170
Helle Bækkelund Sørensen222186408
Svend Thorhauge7605841.344
Morten Østergaard8.0066.52814.534
Konservative Folkeparti
Katarina Ammitzbøll1.1499182.067
Christian Hartmann299260559
Naser Khader4.0413.3337.374
Karsten Ulstrup Kristensen280245525
Bjarne Lundgaard296270566
Per Løkken480388868
Jens Salling353282635
Samina Shah248200448
Søren Vanting223225448
SF - Socialistisk Folkeparti
Paw Amdisen7961.0901.886
Bjarne Andersen417455872
Eigil Andersen4695921.061
Kirsten Normann Andersen2.1492.4994.648
Kirstine Bille2.2151.4843.699
Mikkel Borch147209356
Jonas Dahl2.3202.9965.316
Lasse Eriksen185304489
Laila Lauridsen5377151.252
Ann S. Pedersen223317540
Sanne Rubinke437544981
Liberal Alliance
Carsten Bach1.9314.5286.459
Annette Bolvig6611.5952.256
Lars Bro286705991
Jesper Bræmer8541.9072.761
Birgitte Nymann6001.4292.029
Ole Birk Olesen5.94114.63920.580
Jakob Rixen8282.0742.902
Per Zeidler7591.3642.123
Kristendemokraterne
Allan Axelsen114178292
Mathias M. Brosbøl203321524
Sven-Erik Jørgensen89133222
Simon Overby Kristensen85145230
Kristian S. Larsen128197325
Isabella A. Laursen5959241.519
Nils-Erik Mulvad119215334
Fridtjof Stidsen328404732
Esper Thidemann176273449
Dansk Folkeparti
Johnny F. Andresen9222.6923.614
Tilde Bork3.1988.48811.686
Hans Braad6091.9112.520
Hans Kristian Bundgaard-Skibby4.99210.31815.310
Kim Christiansen2.8747.83810.712
Per Dalgaard1.4974.2245.721
Mette Hjermind Dencker6.21816.95323.171
Claus Kvist Hansen1.5644.6876.251
Knud N. Mathiesen1.3424.2715.613
Michael Nedersøe1.1363.0514.187
Hans Henrik Sørensen6942.1422.836
Venstre
Kim Andersen4.6564.1398.795
Britt Bager7.3066.51413.820
Gert Bjerregaard2.2512.5164.767
Anders Buhl-Christensen2.5221.5864.108
Anne-Mette Winther Christiansen3.7962.5656.361
Jakob Ellemann-Jensen8.6788.94717.625
Michael Aastrup Jensen6.8494.14610.995
Troels Lund Poulsen5.0314.6039.634
Ejnar Schultz6937511.444
Finn Thranum1.8681.7793.647
Fatma Øktem4.3794.9539.332
Enhedslisten
Nikolaj Villumsen2.3384.0776.415
Søren Egge Rasmussen1.1244.1965.320
Rasmus Vestergaard Madsen5361.5412.077
Maria Temponeras8902.3713.261
Else Kayser6633.0913.754
Helle Nielsen5121.4781.990
Maja Albrechtsen8252.6173.442
Anne Hegelund8093.5274.336
Ulf Harbo8991.9542.853
Bodil Kvistgaard Olsen2901.1151.405
Henrik Qvist2128951.107
Alternativet
Lena Agger130147277
Josephine Fock3.7757.68111.456
Vibeke Genefke3988081.206
Julius Graakjær Grantzau5121.0351.547
Niko Grünfeld2.8765.7548.630
Jesper Nørgaard Kjær211421632
Tina Kjær5511.1151.666
Lynge Korsgaard222446668
Anders Stenumgaard Lind3927271.119
Lars Pallesen239486725
Thomas Risum Rasmussen144295439
Steen Rågård222443665
Alexander With184373557
Poul Gundersen52052
Yahya Hassan9440944
Peter Ymer Nielsen99099


Sidst opdateret: 20. juni 2015 kl. 17:13

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17