Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015
Resultater - Københavns Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 518.373
Deltagelse: 84,61 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet96.75322,3%44-
B. Radikale Venstre40.5789,4%11-
C. Det Konservative Folkeparti13.4713,1%---
F. SF - Socialistisk Folkeparti28.2606,5%11-
I. Liberal Alliance37.9358,8%211
K. Kristendemokraterne1.5990,4%---
O. Dansk Folkeparti49.57511,4%22-
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti44.72110,3%22-
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne71.14016,4%33-
Å. Alternativet48.47511,2%22-
Uden for partierne9530,2%---
I alt gyldige stemmer433.460
Blanke stemmer3.636
Andre ugyldige stemmer1.498
I alt ugyldige stemmer5.134
I alt afgivne stemmer438.594


Folketingsvalg torsdag 18. juni 2015

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Yildiz Akdogan4.2842.7537.037
Ditte Brøndum336221557
Sine Heltberg8275361.363
Özkan Kocak9136021.515
Bo Kømler593897
Lars Aslan Rasmussen1.4479212.368
Mette Reissmann2.9621.9184.880
Dennis Schnell-Lauritzen508333841
Simon Simonsen287177464
Peter Hummelgaard Thomsen5.0653.2298.294
Helle Thorning-Schmidt42.41226.39768.809
Kristian Westfall324204528
Radikale Venstre
Samira Nawa Amini1.7901.4183.208
Ida Auken10.4318.16918.600
Søren Burcharth191147338
Sophie Danneris423334757
Pernille Boye Koch8676801.547
Karsten Lauritsen177138315
Lone Loklindt1.1348702.004
Mia Nyegaard6965491.245
Manu Sareen6.1684.83311.001
Christian Scharling286224510
André Just Vedgren323253576
Niels Wanning268209477
Konservative Folkeparti
Lars Barfoed2.6062.7375.343
Helle Bonnesen1.4301.5382.968
Anne Ginderskov Hansen1.0161.1292.145
Josefine Kofoed1.2091.2652.474
Søren-Michael Pihl257284541
SF - Socialistisk Folkeparti
Balder Mørk Andersen400202602
Neil Bloem278146424
Özlem Sara Cekic6.5423.4059.947
Leif Donbæk10456160
Pia Olsen Dyhr9.5754.91214.487
Kathrine Jensen11663179
Kasper Nordborg Kiær456239695
Klaus Mygind14777224
Jonas Niemann11964183
Halime Oguz7341114
Kirsten Sloth8545130
Sisse Marie Welling7273881.115
Liberal Alliance
Simon Emil Ammitzbøll6.90414.89021.794
Karina Bergmann6431.4242.067
Rasmus Boserup224486710
Patrick Donovan251541792
Søren Juliussen203438641
Kasper Heumann Kristensen4711.0301.501
Laura Lindahl2.6915.6198.310
Danny K. Malkowski6701.4502.120
Kristendemokraterne
Henrik Howardsen120322442
Sølve Jønsson59162221
Bess Serner-Pedersen151407558
Ingrid Feldbæk Wredstrøm103275378
Dansk Folkeparti
Preben Bille Brahe272441713
Jette Dali5989151.513
Morten Dreyer5858341.419
Søren Lund Hansen168276444
Martin Henriksen3.0944.5317.625
Paw Karslund1.3011.6852.986
Else-Marie Madsen195307502
Githa Nelander248398646
Finn Rudaizky1.1211.7232.844
Peter Skaarup11.40217.15328.555
Karin Storgaard5738991.472
Jens Vornøe337519856
Venstre
Colette Brix361626987
Martin Geertsen2.5764.4287.004
Michael Jellesmark197347544
Karina Rohrberg Jessen1.0031.7422.745
Jan E. Jørgensen3.2545.2468.500
Michael Lange3956981.093
Anahita Malakians229410639
Søren Pind7.70613.19720.903
Uffe Ploug109191300
Sven Aage Schlosrich80141221
Kåre Traberg Smidt5981.0391.637
Søren Sørensen5494148
Enhedslisten
Johanne Schmidt-Nielsen40.4253.98044.405
Finn Sørensen9981.8642.862
Pelle Dragsted2.5991.2283.827
Rosa Lund1.4632.4933.956
Jette Gottlieb7241.8272.551
Sarah Glerup8667441.610
Jørgen Arbo-Bæhr1311.4091.540
Ninosca Victoria R. Velásquez3242.0732.397
Mads Paulsen1981.8122.010
Thyge Enevoldsen1101.2431.353
Gunna Starck1842.0072.191
Katrine Toft Mikkelsen1872.2512.438
Alternativet
Uzma Ahmed8478491.696
Nilas Bay-Foged353355708
Rolf Bjerre9911.0051.996
Uffe Elbæk18.79618.68237.478
Morten Ellehauge186188374
Erik Valentin Fischer172171343
Rune Lundgaard Jørgensen292293585
Jan Kristoffersen171172343
Carolina Magdalene Maier1.0731.0702.143
Jacob Fuglsang Mikkelsen194193387
Franciska Rosenkilde7667681.534
Rune Wingård443445888
Kashif Ahmad7080708
Jan Elkjær14014
Tom Gillesberg1490149
John Erik Wagner82082


Sidst opdateret: 20. juni 2015 kl. 17:13

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17